Jesteś tutaj: HomeNakielskiRok zakończyliśmy bez decyzji środowiskowej dla przywrócenia kolei do Kcyni, a to może wywołać komplikacje

Rok zakończyliśmy bez decyzji środowiskowej dla przywrócenia kolei do Kcyni, a to może wywołać komplikacje

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki wtorek, 09 styczeń 2024 00:34

Do końca 2023 roku miała być gotowa dokumentacja projektowa dla modernizacji odcnka Nakło - Kcynia linii kolejowej nr 281, trudno jednak realizować tak szczegółową dokumentację bez posiadania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla projektu. Takowej nie ma - bowiem 3 stycznia bydgoski RDOŚ poinformował, że odracza wydanie decyzji o kolejne tygodnie. W tym wypadku może to bardzo niepokoić, bowiem dokumentacja finansowana była za środki z Unii Europejskiej i powinna być rozliczona przed końcem 2023 roku.

 

W tym wypadku musimy już realnie brać pod uwagę ryzyko utraty dofinansowania unijnego na przygotowanie dokumentacji. Komisja Europejska może zgodzić się na ustępstwo z racji przekroczenia terminu, ale też nie musi.

 

Dokumentacja projektowa o której piszemy miała zostać sfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, z rozliczeniem do końca 2023 roku. W tym roku Urząd Marszałkowski z zaskoczeniem odebrał informację, iż według Regionalnej Dyrekcj Ochrony Środowiska konieczne jest przeprowadzenie postępowania środowiskowego - procedura środowiskowa rozpoczęła się w marcu, do dzisiaj nie wydano jednak decyzji, co już nawet odchodząc od wątku czy Unia rozliczy wydatki na projektowanie, opóźnia cały proces inwestycyjny. Po wydaniu decyzji przez RDOŚ mogą być złożone odwołania do Generalnej Dyrekcji w Warszawie, co opóźniłoby jeszcze bardziej wydanie prawomocnej decyzji.

 

Trudno w takiej sytuacji zbierać montaż finansowy

Głównym problemem jeżeli chodzi o skomunikowanie Kcyni z Bydgoszczą przez Nakło nad Notecią jest na dzisiaj brak pieniędzy. Zarząd Województwa nie chce przeznaczać na ten cel swoich środów z programu operacyjnego na lata 2021-2027,  po głosie radnego Romana Jasiakiewicza z grudniowej sesji jest plan aplikowania o środki na kolej agromeracyjną którymi dysponuje Ministerstwo Infrastruktury, nabór potrwa do końca bieżącego roku - z punktu widzenia inwestycji dobrze by było, aby do tego czasu wydana została ostateczna decyza środowiskowa.

Warte obejrzenia

« Marzec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
  • Pesa dostarczy przynajmniej jeden nowy pociąg dla województwa

    W środę Urząd Marszałkowski rozstrzygnął przetarg na dostawę nowych pociągów dla województwa kujawsko-pomorskiego. Wiemy, że pociąg typu ELF będzie kosztował prawie 47 mln zł. Nie wiemy natomiast ile dokładnie uda się kupić w najbliższych latach nowych pociągów.

  • Po szczycie rolnym w Brukseli. W jakim kierunku pójdzie unijna polityka rolna?

    Gdy w ubiegłym tygodniu rolnicy w Bydgoszczy domagali się przyjazdu ministra Czesława Siekierskiego, wojewoda tłumaczył jego nieobecność tym, że przygotowuje się do spotkania ministrów rolnictwa w Brukseli, które odbyło się wczoraj, jednocześnie w stolicy Belgii odbywały się rolnicze protesty. Co wynika z tego spotkania?

Wiadomości z regionu