Jesteś tutaj: HomeRegionEuroposeł Brejza liderem listy do Parlamentu Europejskiego

Europoseł Brejza liderem listy do Parlamentu Europejskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 24 kwiecień 2024 16:33

Obradująca w środę Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca. Listę w kujawsko-pomorskim otworzy jak można było się spodziewać europoseł Krzysztof Brejza. Tutaj nie było niespodzianki, choć jeszcze kilka tygodni temu jego kandydatura nie była taka pewna.

Europoseł Krzysztof Brejza został posłem do Parlamentu Europejskiego w styczniu, gdy z mandatu zrezygnował Radosław Sikorski obejmując stanowisko ministra spraw zagranicznych. Brejza zatem ma tylko kilkotygodniowy staż w Parlamencie Europejskim. W październikowych wyborach do Sejmu RP Brejza zrobił w okręgu bydgoskim fenomenalny wynik uzyskując prawie 90 tys. głosów, choć startował dopiero z 3 miejsca. Był to najlepszy wynik w całym okręgu, co pokazało jego popularność, co z kolei mogło być czynnikiem decydującym o tym, że warto powierzyć mu otwieranie kujawsko-pomorskiej listy KO.

 

Pełne listy kandydatów musimy poznać do 2 maja – wtedy minie termin rejestracji. W przypadku PiS spekuluje się o kilku nazwiskach, w grę wchodzi urzędujący europoseł Kosma Złotowski, ale mówi się też np. o Marlenie Maląg, z kolei środowisko Zbigniewa Ziobry zabiega o kandydaturę krytykującego często Bydgoszcz toruńskiego polityka Mariusza Kałużnego.

 

Ordynacja w Polsce do Parlamentu Europejskiego jest dość skomplikowana, dlatego przedstawiciele pozostałych komitetów jak Trzecia Droga, Konfederacja, czy Lewica nie mają zbytnio szans na zdobycie mandatów – bowiem te trafiają do największych pod liczbą ludności okręgów, dlatego w grze są tak naprawdę w kujawsko-pomorskim tylko kandydaci KO i PiS, bowiem sondaże dają im powyżej kilkunastu mandatów w skali kraju. Nie jest jednak powiedziane, że będzie dwóch europosłów bo w latach 2004-2009 mieliśmy tylko jako kujawsko-pomorskie jednego przedstawiciela. Dużo zależeć będzie od frekwencji w wymiarze lokalnym.

 

Warte obejrzenia

« Maj 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31