Jesteś tutaj: HomeNakielskiW Jadwizynie walczą o przywrócenie przejazdu kolejowego

W Jadwizynie walczą o przywrócenie przejazdu kolejowego

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Krajna i Pałuki środa, 27 grudzień 2023 17:51

Na początku 2021 roku PKP PLK rozebrało przejazd kolejowy na linii kolejowej nr 18 łączącej Bydgoszcz z Piłą w miejscowości Jadwiżyn w gminie Sadki, pomimo sprzeciwu mieszkańców. Mieszkańcy Jadwiżyna od tego momentu domagają się odbudowy przejazdu, bowiem w obecnej sytuacji muszą nadrabiać drogi, aby dotrzeć do swojej ziemi. Część z mieszkańców korzysta nie do końca legalnie z pasa kolejowego.

Rozwiązaniem pośrednim mogłoby być wyrażenie zgody przez PKP PLK na użytkowanie wspomnianego pasa kolejowego, ale tej sprawy również nie udało się rozwiązać.

 

Jednym z kluczowych problemów jest skomplikowana sytuacja własnościowa oraz spór czy droga która biegła w przeszłości przez przejazd miała charakter publicznej. Pojawił się tutaj spór kompetencyjny pomiędzy gminami Sadki i Wyrzysk, na pewno nie ułatwia tego, że są one położone w dwóch różnych województwach. Ostatnie lata to szereg posiedzeń różnych komisji, które próbują rozwiązać ten problem.

 

Warte obejrzenia

« Październik 2012 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
  • Czy dojdzie do zmiany na fotelu marszałka? Na dzisiaj nie ma poważnych kontrkandydatów

    Piotr Całbecki marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego jest od 2006 roku, czyli za dwa lata może świętować dwudziestolecie na tym stanowisku. Na dzisiaj wydaje się on głównym kandydatem na kolejną kadencję. Po cichu słychać już w różnych środowiskach głosy ,,czas na marszałka” z Bydgoszczy, zapewne te głosy będą się pojawiać jeszcze bardziej wyraziście w kampanii wyborczej, ale będziemy je mogli traktować głównie jako kiełbasę wyborczą.

  • Celnicy potwierdzają, że granica z Ukrainą pod względem rolnym nie jest szczelna

    Protesty rolników nadal trwają – w naszym województwie blokowana jest chociażby spory fragment drogi ekspresowej S5. Przyjrzyjmy się problematyce o jakiej mówią rolnicy i temu jak to może zostać rozwiązane.

Wiadomości z regionu