Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKorozja od wewnątrz niszczy Wiadukty Warszawskie

Korozja od wewnątrz niszczy Wiadukty Warszawskie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 14 październik 2020 15:24
Korozja od wewnątrz niszczy Wiadukty Warszawskie Fot: ZDMiKP

 

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, który zdecydował się od piątku ograniczyć ruch na Wiaduktach Warszawskich planuje wzmocnić ich konstrukcję doraźnie, co może zająć 4-5 miesięcy, wówczas być może ruch powróci na dwa pasy ruchu. Być może – bowiem w międzyczasie będą przeprowadzone szczegółowe badania, które mają odpowiedzieć jak bardzo zaawansowane są uszkodzenia konstrukcji.

 

- Analiza tego mostu wynikała z rocznego obowiązkowego przeglądu obiektów inżynierskich, których w Bydgoszczy mamy ponad sto – wyjaśnia zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz, który wskazał, że Bydgoszcz ma ustawowo obowiązek przeprowadzać takie przeglądy.


Badanie stanu Wiaduktów Warszawskich ujawniło, że są niewidoczne z zewnątrz procesy korozyjne - Zostały zgłoszone elementy wskazujące, że trzeba dokonać głębszej analizy. Podczas tej analizy dokonano odkrywek na słupach, ,jak i na belkach obiektu, gdzie wewnątrz konstrukcji uwidoczniono zdecydowane bardzo duże ogniska korozji. Ta korozja była okryta przez warstwę betonową, gdzie byśmy nawet dzisiaj pojechali pod obiektem, to wygląda on bardzo dobrze zewnętrznie – tłumaczy Wojciech Nalazek, dyrektor ZDMiKP.

 

- To co zaskoczyło nas wszystkich w czwartek ubiegłego tygodnia, było rzeczą nie do oszacowania na podstawie dotychczasowych przeglądów. Podjęliśmy natychmiast działania zaradcze, ponieważ obiekty tego typu swoją konstrukcją wykonana z żelbetu powodują, że mogą się uszkodzić w sposób niekontrolowany. Biorąc pod uwagę wprowadziliśmy ograniczenia – dodaje Nalazek

 

W piątek ograniczono ruch tylko do jednej jezdni w każdym kierunku, w celu ograniczenia nacisku na konstrukcję. W sobotę natomiast wzmocniono tymczasowo uszkodzony słup. Kontynuowana jest także analiza, która ma na celu zbadać, czy uszkodzone są również inne elementy konstrukcyjne. Dopiero dysponując tą wiedzą będzie można przyjąć jakieś warianty działania.

 

Dyrektor Nalazek ocenia, że przez pierwsze dni podróżowanie ulicą Fordońską nie było specjalnie uciążliwe. ZDMiKP zdecydował się dla jego sprawności skalibrować sygnalizację świetlną, kosztem ruchu na ulicy Kamiennej.

 

Warte obejrzenia

 • Memoriał Ireny Szewińskiej awansował do rangi Gold w cyklu Continental Tour

  Pierwszą dobrą wiadomością dla Bydgoszczy jest ustalenie, że będzie gospodarzem również 3. Memoriału im. Ireny Szewińskiej, który odbędzie się 30 czerwca 2021 roku. Druga – będzie to wydarzenie już innej rangi o znacznie wyższym prestiżu – World Athletics awansowała Memoriał do rangi Gold, przez co kolejne mitingi będą wydarzeniami lekkoatletyczymi prawie najwyższej rangi, wyżej jest bowiem tylko Diamentowa Liga.

 • Zawisza bliski zakończenia roku na pozycji lidera, Sportis przegrywa sensacyjnie z ousiderem

  Dzisiaj rozgrywane były mecze 16 kolejki IV ligi – ostatniej w roku 2020; runda zasadnicza zakończy się po 18 kolejkach – pozostałe dwie rozegrane zostaną wiosną. Prawie wszystkie kluby mają jednak jeszcze do rozegrania w tym roku zaległe mecze, które zostały przeniesione z uwagi na pandemię COVID-19. Najciekawszym meczem będzie zaległy pojedynek 15 kolejki pomiędzy Zawiszą Bydgoszcz i Włocłavią Włocławek, mecz którego stawką może być pozycja lidera – zaplanowany jest on na 28 listopada.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

 • W poniedziałek czeka nas debata o stanie psychiatrii

  Polska jest w czołówce Europy pod względem liczby samobójstw – zaznacza Najwyższa Izba Kontroli, w wystąpieniu, w którym dość negatywnie ocenia stan polskiej psychiatrii, w tym szczególnie dziecięcej i młodzieżowej. O sytuacji psychiatrii w naszym województwie będzie rozmawiał na poniedziałkowej sesji Sejmik Województwa. Będziemy chcieli tę debatę dla Państwa transmitować.

 • Emisja COVID-19 w kujawsko-pomorskim ponownie przyśpiesza

  Od kilku dni po kontrowersyjnych decyzjach Ministerstwa Zdrowia nie jesteśmy wstanie monitorować liczby aktywnych przypadków w województwie kujawsko-pomorskim. Jak wynika jednak z wyliczeń jakie udostępnił nam Adam Gapiński w czwartek współczynnik reprodukcji wirusa R przekroczył 1, przez co weszliśmy ponownie w fazę rozwoju epidemii.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu