Wieści z gminy Koronowo i Pruszcz.
Brak głosów przeciw ,tylko jeden wstrzymujący byłego burmistrza Stanisława Gliszczyńskiego – tak dzień przed Wigilią, zakończyło się głosowanie nad budżetem Koronowa na 2021 rok, zaproponowanym przez burmistrza Patryka Mikołajewskiego. Jest to budżet na trudne czasy spowodowane pandemią, ale zawierający też elementy inwestycyjne. Za przyjęciem dokumentu głosowało 17 radnych.
Ulica Tucholska w Koronowie leży kilka metrów nad poziomem rynku – od pewnego czasu grunt na którym znajdowała się droga zaczął się osuwać. Osuwisko stanowiło zagrożenie dla mieszkańców, a także w przyszłości dla koryta Brdy. W ubiegłym tygodniu dobiegł końca I etap umacniania osówiska, który kosztował ponad 4 mln zł.
10 października 1410 roku rozegrała się bitwa pod Koronowem – dokładnie we wsi Wilcze. Bitwa ta miała miejsce kilka tygodni po osławionym Grunwaldzkie, ale to starcie pod Koronowem przesądziło ostatecznie o losach wojny - jeżeli się weźmie pod uwagę niebezpieczeństwo, zapał i wytrwałość w walce, zwycięstwo walczących tutaj należy stawiać wyżej od grunwaldzkiego. […] wielkość i rozgłos tego zwycięstwa można najlepiej ocenić po tym, że po wspomnianej bitwie Krzyżacy i ich dowódcy przez wiele lat nie odważyli się nigdy podjąć słusznej walki z Polakami lub wszcząć wojny, poprzestając jedynie na drobnych utarczkach – pisał w kronikach Jan Długosz.
W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o nowej koncepcji włączenia Koronowa do sieci kolejowej, która zakładała stworzenie przez Koronowo nowego ciągu komunikacyjnego Bydgoszcz – Sępólno Krajeńskie – Chojnice. Ta koncepcja zostanie złożona w ramach porozumienia samorządowców do rządowego programu Kolej Plus. Przedstawiamy jej szczegóły.
Główną myślą przewodnią dla rządowego programu Kolej Plus było przywrócenie linii kolejowych do miast powiatowych, które znajdują się poza siecią kolejową. Nie są to jednak często najbogatsze samorządy, stąd też15% wkład własny może być przeszkodą trudno do pokonania. Największe szansę mogą mieć te powiaty, gdzie skory do wsparcia będzie Samorząd Województwa. Nabór wniosków potrwa jeszcze tylko przez tydzień.
W przyszłą środę mija ostateczny termin składania przez samorządy wniosków do rządowego programu Kolej Plus, który zakłada dofinansowanie rządowe na poziomie 85% wartości inwestycji. W naszym województwie samorządowcy toczą rozmowy właściwie tylko wokół tematu włączenia do sieci kolejowej Koronowa, ale koncepcje zmieniają się jak kalejdoskopie.
Data 26 sierpnia to ostateczny termin złożenia wniosków o dofinansowanie inwestycji kolejowej z rządowego programu Kolej Plus, który zakłada rządowe wsparcie na poziomie 85% wartości inwestycji, pozostałe 15% będą musiały pokryć samorządy, choć być może będą mogły być to środki z Unii Europejskiej w nowej perspektywie, której negocjacje jeszcze się nie zakończyły. Wszystko wskazuje, że w województwie kujawsko-pomorskim złożony będzie najprawdopodobniej tylko jeden wniosek.
Z roku na rok żyjących uczestników Powstania Warszawskiego jest coraz mniej, w ramach akcji BohaterOn Polacy piszą do nich przy okazji kolejnej rocznicy wybuchu powstania kartki z podziękowaniami za poświecenie i podjętą walkę.
Od czasu do czasu podnoszona jest dyskusja o budowie linii kolejowej do Koronowa – być może przy okazji rządowego programu Kolej Plus sprawa ruszy do przodu, w szczególności, że wstępne zainteresowanie wyrażają samorządy, w tym Województwo Kujawsko-Pomorskie.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, chcąc zachęcać Polaków do pójścia na wybory ogłosiło konkurs, w którym nagrodą była promesa na zakup nowoczesnego wozu strażackiego. W drugiej turze wyborów nagradzane były gminy do 20 z 49 dawnych województw, w których odnotowano najwyższą frekwencję.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gotowa do 29. finału, nietypowego ze względu na pandemię i obowiązujące obostrzenia. Tegoroczna akcja charytatywna to już blisko 8 tys. puszek stacjonarnych, 12 tys. eSkarbonek, prawie 1,4 tys. sztabów oraz rzesza wolontariuszy. – Liczymy się z tym, że w czasie pandemii zebranych pieniędzy może być dużo mniej. Ale zbiórka już trwa i o dziwo jednego dnia potrafi przybyć na naszym koncie ponad milion złotych. W tych czasach to nieprawdopodobna suma – mówi Jurek Owsiak, pomysłodawca i prezes Fundacji WOŚP. Finał rozpocznie się w sobotę 30 stycznia wieczorem.
W połowie października rząd wprowadził zakaz stacjonarnego funkcjonowania restauracji i innych obiektów gastronomicznych – jak zapowiadano na 2 tygodnie, aby wypłaszczyć krzywą zachorowań na COVID-19. Na 2 tygodniach się jednak nie skończyło, bowiem minęły już jakieś 3 miesiące, stąd też po zapowiedzi wydłużenia zakazu przynajmniej do końca stycznia, nieoficjalnie mówi się nawet o tym, że może to potrwać do kwietnia, części przedsiębiorców puszczają nerwy.