W środę doszło do ataku na komisariat Policji w Szubinie. 45-letni mieszkaniec gminy Szubin obrzucił komisariat butelkami z łatwopalną cieczą. Udało mu się rzucić dwie butelki, po czym został obezwładniony. Nikomu w wyniku tego zdarzenia nic się nie stało.
Coraz bardziej widoczny jest postęp prac przy budowie obwodnicy Żnina, w ramach drogi ekspresowej S-5 (odcinek Jaroszewo-granica województwa). Prezentujemy najnowsze ujęcia lotnicze, prezentujące postęp prac.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło w sytuacji trwającej rewolucji w państwie niemieckim. Scenariusz, gdy najpierw powstańcy zajmują magistrat i przejmują administrację nad miasteczkiem, a później doszło do walki zbrojnej po przybyciu sił niemieckich, zdarzała się wielokrotnie. O tym też prezentujemy krótki komiks.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała ranking 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej. Przodują miasta bułgarskie, ale aż 36 pozycji w tym zestawieniu zajmują polskie miasta. Niestety znajduje się też jeden akcent z naszego województwa.
Pod koniec stycznia 1919 roku Niemcy ruszyli do zdecydowanej kontrofensywy przeciwko Powstaniu Wielkopolskiemu. 28 stycznia po zaciętych walkach wyparli powstańców z Szubina. Lepiej uzbrojone oddziały niemieckie chciały w ten sposób odmienić bieg historii.
W niedzielę – 20 stycznia – przypadła 99. rocznica powrotu Nakła nad Notecią do Polski. Około godziny 11:00 do miasta wkroczyły wojska powstańcze. Dzieje Nakła w okresie od 11 listopada 1918 roku do 20 stycznia 1920 roku były dość burzliwe, miasto miało też swojego bohatera Antoniego Nadskakułę.
W sobotę 12 stycznia odbyły się główne uroczystości w Szubinie związane z setną rocznicą Powstania Wielkopolskiego. Los Szubin z dziejami powstania związał w sposób szczególny, bowiem o miasto stoczono kilka bitw, przechodziło ono również z rąk do rąk. Szubin był świadkiem ogromnego poświęcenia krwi złożonej na ołtarzu Ojczyzny.
Radny Michał Krzemkowski odnosząc się do zapowiedzi medialnych wyraził pogląd, że ogłaszanie przetargu na obsługę połączeń kolejowych w województwie to zły pomysł i Zarząd Województwa powinien dalej powierzać usługę państwowo-samorządowym Przewozom Regionalnym. Zdaniem marszałka Piotra Całbeckiego decyzja o przetargu ostatecznie jeszcze nie zapadła.
W środę na drodze krajowej nr 25, na północ od Bydgoszczy kilkadziesiąt ciągników rolniczych wzięło udział w proteście. Zarzucają wojewodzie i ministrowi Ardanowskiemu brak chęci dialogu, co miało skłonić ich do wyjechania na ulicę. Policjanci starali się kierować ruchem oraz wyznaczać objazdy, aby w jak największym stopniu zmniejszyć dla kierowców uciążliwość tego protestu.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.