Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZmarł fordoński poeta Maksymilian Bart-Kozłowski

Zmarł fordoński poeta Maksymilian Bart-Kozłowski

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 14 październik 2020 11:36
Zmarł fordoński poeta Maksymilian Bart-Kozłowski Fot: Związek Literatów Polskich Poznań

W poniedziałek w wieku 84 lat w Mogilnie zmarł poeta Maksymilian Kozłowski, który posługiwał się pseudonimem artystycznym Bart. Urodził się on w Fordonie, wówczas jeszcze jako samodzielnym od Bydgoszczy mieście, duża część jego życia była związana z Fordonem. Również w Fordonie odbędzie się w czwartek jego pogrzeb.

Maksymilian Kozłowski urodził się we wrześniu 1936 roku, wybuch II wojny światowej sprawił, że nie podjął edukacji. Rodzina Kozłowskich na wojnę udała się do Turku w Wielkopolsce, w wieku 15 lat z uwagi na trudną sytuację materialną udał się do Warszawy, jako pracownik fizyczny do zakładów Ursusa, pracował również później w kopalni węgla i w hucie. Do Bydgoszczy powrócił w 1959 roku, zatrudniając się m.in. w Romecie. W wieku 40 lat zdał maturę.

 

Dziesięć lat później – w 1969 roku – miał miejsce jego debiut literacki. Jego utwory były publikowane w prasie oraz pojawiały się na antenie Polskiego Radia. W 2007 roku wydał także powieść ,,Tamte dni, tamte lata”. W tym samy roku otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi. Odznaczeń otrzymał jednak znacznie więcej. Był również przewodniczącym bydgoskiego Klubu Robotników Piszących. W 1988 roku przeprowadził się do Mogilna.

 

Już nie wiemy jak ma przebiegać

między nami granica

dla znaku pokoju

czy ją oddalać

poza dotyk dłoni

poza spojrzenie

czy przybliżać

rękę do ręki

źrenicę do źrenicy

 

Warte obejrzenia

  • Zawisza przybliża się do III ligi

    W sobotę grała 22 kolejka IV ligi, w której zobaczyliśmy kolejne pojedynki pomiędzy klubami z grupy mistrzowskiej, walczącymi o awans do III ligi. Najciekawiej zapowiadał się mecz we Włocławku pomiędzy Liderem i liderującym w tabeli Zawiszą Bydgoszcz. Miał być to mecz na szczycie, okazał się jednak dość jednostronny.

    Etykiety: piłka nożna
  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu