Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz81 rocznica wybuchu II wojny światowej bez uroczystości, ale z pamięcią

81 rocznica wybuchu II wojny światowej bez uroczystości, ale z pamięcią

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 01 wrzesień 2020 17:46

81 lat temu tak jak dzisiaj rozpoczynał się rok szkolny, który jak się potem okazało nie doszedł do skutku z powodu wybuchu II wojny światowej. Dzisiaj szkoły są otwarte, ale w reżimie sanitarnym do którego nie byliśmy przyzwyczajeni. Co roku 1 września zbieraliśmy się na uroczystej Mszy Świętej, aby później uczestniczyć w uroczystościach rocznicowych, w tym roku zalecane jest unikanie gromadzenia się.

Co prawda uroczyste obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Bydgoszczy się nie odbyły, ale przedstawiciele władz składali wiązanki kwiatów m.in. przed Pomnikiem Walki i Męczeństwa na Starym Rynku.

 

Ciekawa inicjatywa miała miejsce natomiast w Brdyujściu, gdzie przed odsłoniętym w ubiegłym roku pomnikiem poświęconym bydgoskim marynarzom z Oddziału Wisła, można było przez cztery godzinny oddać hołd. W godzinach 10-14 czuwali przy pomniku żołnierze z Garnizonu Bydgoszcz. Przez kolejne godziny pojawiały się w tym miejscu wiązanki kwiatów. Taka forma sprawiała, że udawało się unikać gromadzenia się, jednocześnie wiele środowisk mogło uczcić 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Pomnik znajduje się na terenie śluzy, czyli przedsiębiorstwa Wody Polskie.

 

Tablica – pomnik powstała z inicjatywy Romana Kanafouskiego, wnuka dowódcy OW ppor. Romana Kanafouskiego; Roberta Szatkowskiego, prezesa Stowarzyszenia Bydgoski Wyszogród oraz Jacka Podwolskiego, przewodniczący Rady Osiedla Brdyujście. Pamiątkowa tablica – pomnik została ufundowana przez szereg podmiotów, ale wiodącą role odegrały Wody Polskie.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • AFP: Covid-19 zabił jak dotąd ponad 2 mln osób, zakaziło się ponad 94 mln

    Od początku pandemii koronawirusem na całym świecie wykryto ponad 94 450 660 zakażeń, Covid-19 zabił ponad 2 022 740 osób - podaje w niedzielę AFP, w oparciu o oficjalne statystyki poszczególnych krajów i dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

    Etykiety: covid19
  • Jurek Owsiak: 29. Finał WOŚP gotowy pod względem organizacyjnym i sanitarnym

    Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gotowa do 29. finału, nietypowego ze względu na pandemię i obowiązujące obostrzenia. Tegoroczna akcja charytatywna to już blisko 8 tys. puszek stacjonarnych, 12 tys. eSkarbonek, prawie 1,4 tys. sztabów oraz rzesza wolontariuszy. – Liczymy się z tym, że w czasie pandemii zebranych pieniędzy może być dużo mniej. Ale zbiórka już trwa i o dziwo jednego dnia potrafi przybyć na naszym koncie ponad milion złotych. W tych czasach to nieprawdopodobna suma – mówi Jurek Owsiak, pomysłodawca i prezes Fundacji WOŚP. Finał rozpocznie się w sobotę 30 stycznia wieczorem.

    Etykiety: WOŚP

Wiadomości z regionu