Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKolejne tramwaje z Bydgoszczy trafią do historycznej stolicy Rumunii

Kolejne tramwaje z Bydgoszczy trafią do historycznej stolicy Rumunii

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 19 czerwiec 2020 08:47
Kolejne tramwaje z Bydgoszczy trafią do historycznej stolicy Rumunii Wizualizacja pojazdu dedykowanego Jassy

Jassy to liczące około 300 tys. miasto w Rumunii, które przez kilka lat pełniło rolę historii, to także ważny ośrodek historycznej Mołdawii. Od 2012 roku po ulicach Jassy jeżdżą cztery tramwaje wyprodukowane przez PESA Bydgoszcz, teraz władze tego miasta zdecydowały się zakupić kolejne 16 tramwajów typu Swing.

Jassy to również pierwsze miasto w tamtym regionie, które 122 lata temu uruchomiły elektryczne tramwaje. Jassy pomimo pandemii COVID-19 postanowiło rozwijać transport tramwajowy, w przetargu ogłoszonym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Administracji Publicznej Rumunii bydgoska PESA złożyła najtańszą ofertę. Za zrealizowanie dostawy 16 Swingów PESA zarobi 130 mln zł. Teraz została podpisana pomiędzy samorządem Jassy, a bydgoską PESA umowa, która zakłada dostawę tramwajów w ciągu 22 miesięcy, pierwszy pojazd do Rumunii trafi w drugiej połowie 2021 roku. Umowę z uwagi na ograniczenia w przemieszczaniu się międzynarodowym, spowodowane pandemią, zawarto korespondencyjnie.

 

- To kolejna po Cluj umowa na dostawę tramwajów w Rumunii. Dostarczymy do Jassy komfortowe, bezpieczne, nowoczesne tramwaje, i jestem przekonany, że pasażerowie będą z nich zadowoleni. Dla nas to bardzo ważny kontrakt, chcemy bowiem rozwijać obecność Pesa na rynku tramwajowym w Europie – mówi Krzysztof Zdziarski, prezes PESA Bydgoszcz.

 

Do Jassy trafi zmodyfikowana pod potrzeby tego miasta wersja Swingu. Klasyczny i sprawdzony w wieloletniej eksploatacji 5-cio członowy pojazd z rodziny Swing o długości 30 metrów oferuje użytkownikowi 100% niskiej podłogi, może zabrać do 240 pasażerów, w tym prawie 60 na miejscach siedzących. Pojazd jest ekologiczny, a niskie zużycie energii potwierdzone zostało testem SORT2. Tramwaj będzie wyposażony w nowoczesne systemy sterowania, diagnostykę on line, monitoring video i wiele innych.

 

- Jassy to historyczna stolica Rumunii i miasto, które jako pierwsze wprowadziło elektryczny transport publiczny 122 lata temu. Jestem pewien, że tramwaje Pesa będzie się tutaj czuły jak w domu - zapowiada burmistrz Jassy, Mihai Chirica.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

IMG 20200117 135511 1

20 stycznia 1920 - wkroczenie wojsk polskich do Bydgoszczy

22 stycznia 1920 - oficjalne przyłaczenie Bydgoszczy do Polski

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Protesty rolników – najpopularniejszymi materiałami w 2020 roku

    Portal Kujawski dość duży nacisk kładzie na multimedia, stąd też wiele naszych publikacji ubogaconych jest o dodatkową relacje filmową. Prezentujemy najpopularniejsze materiały z minionego 2020 roku.

  • Ponad 100 tys. mieszkańców kujawsko-pomorskiego było zakażonych COVID-19

    W czwartek 21 stycznia stwierdzono 729 nowe zakażenia COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim, po uwzględnieniu tej liczby mamy łącznie od marca ubiegłego roku ponad 100 tys. zakażonych. W rzeczywistości liczba ta jest kilka razy wyższa, bowiem jak zaznaczają eksperci, klinicznie udaje się potwierdzić mniejszość zakażeń, bowiem wiele osób przechodzi COVID-19 bezobjaowo. Od początku pandemii zmarło w naszym województwie 2065 osób, granica 2 tys. została przekroczona we wtorek 19 stycznia.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu