Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRada Miasta wraca do normalnego funkcjonowania i podejmie jedne z ważniejszych uchwał w roku

Rada Miasta wraca do normalnego funkcjonowania i podejmie jedne z ważniejszych uchwał w roku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 19 czerwiec 2020 00:40

Emocje związane z wyborami prezydenckimi teraz są tymi najbardziej odczuwalnymi, obok nich muszą jednak funkcjonować też samorządy. Rada Miasta Bydgoszczy będzie jednym z pierwszych samorządów w naszym województwie, który wraca do normalnego procedowania w trybie stacjonarnym, odchodząc od procedowania w trybie zdalnym. Planowana na środę sesja będzie natomiast z uwagi na wagę uchwał jedną z najważniejszych w roku.

Nawet planowana na poniedziałek sesja Sejmiku Województwa odbędzie się w trybie zdalnym. Obradowanie zdalne, czyli przy udziale środków technicznych, bez fizycznej obecności radnych na sali, było czymś nowym, możemy mówić o historycznych sesjach w okresie marca – maja. Nie były to jednak najłatwiejsze pod względem prowadzenia obrady, bowiem przy wielogodzinnych obradach pojawiające się usterki techniczne, wymuszające przerwy techniczne, na pewno wpływały na komfort prowadzenia obrad, ale też ich kontrolowania przez mieszkańców i opinię publiczną.

 

Środowa sesja będzie dość istotna z uwagi na ciężar gatunkowy. Radni będą bowiem podejmować uchwałę o udzieleniu prezydentowi absolutorium (tak wnioskuje Komisja Rewizyjna) za gospodarkę finansową w 2019 roku oraz nad udzieleniem jemu wotum zaufania. W przypadku wotum, zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, radni będą oceniali merytoryczne działania prezydenta w ubiegłym roku. Prezydent zgodnie z przepisami musiał przedstawić raport o stanie miasta. Dokument można pobrać poniżej (jako załącznik) liczy on ponad 300 stron, włodarz miasta raczej starał się unikać w nim ocen, ale bez takowych na środowej sesji się nie obędzie.

 

Wśród ciekawostek wypływających z tego dokumentu dowiadujemy się, że aż 53,5% wydatków inwestycyjnych w 2019 roku pochłonęły zadania infrastrukturalne, które kosztowały nas ponad 316 mln zł. Ludność miasta w 2019 roku wynosiła 348 tys. i 190 osób, czyli w ciągu roku zmalała o prawie 2 tys. Przyrost naturalny wyniósł -965 i był najgorszy w ostatnich latach, głównie z powodu spadającej liczby urodzeń.

 

Dzisiaj wchodzimy w nową rzeczywistość, którą można nazwać rzeczywistością po COVID-19 – głównie z uwagi na recesję gospodarczą, stąd też niekoniecznie dyskutowanie o 2019 roku może wydawać się atrakcyjne, ale z punktu widzenia formalnego debata o tym musi się odbyć, tak samo jak prezydent powinien otrzymać od radnych wspomniane wotum zaufania.

 

Skoro poruszono już wątek finansowy, to również radni dość poważnie skorygują budżet na rok 2020, z uwagi na skutki recesji na jego wskaźniki. O tym szerzej piszemy - Na dzisiaj budżet Bydgoszczy na COVID-19 traci już ponad 100 mln zł

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Finał okręgowego Pucharu Polski przyniósł emocję za cały sezon

  Unia Janikowo zdobywcą okręgowego Pucharu Polski – w nagrodę zespół z Kujaw w przyszłym tygodniu zmierzy się w rozgrywkach Pucharu Polski na szczeblu centralnym z I ligowym Zagłębiem Sosnowiec. W finale Unia pokonała we Włocławku Zawiszę Bydgoszcz.

 • Wychowanek Zawiszy trafił do Niemiec

  Adrian Małachowski przygodę z piłką nożną rozpoczynał w Zawiszy, jako młody adept piłkarski urodzony w Bydgoszczy. Później trafił do juniorów Legii Warszawa, tego lata został kupiony przez 3 ligowy 1. FC Magdeburg. Małachowski występuje głównie na pozycji defensywnego pomocnika.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Własne mikroelektrownie powoli stają się rynkowym standardem

  – Korzyści dla firm z inwestowania w odnawialne źródła energii są duże. To m.in. optymalizacja kosztów, samowystarczalność energetyczna i pewność zasilania – wskazuje Dorota Zawadzka-Stępniak z Konfederacji Lewiatan. W ostatnich latach biznes coraz chętniej inwestuje we własne mikroźródła odnawialnej energii. Efektem jest w Polsce boom na energetykę słoneczną. Na koniec tego roku moc zainstalowana w fotowoltaice ma wzrosnąć do 2,5 GW, głównie dzięki aktywności prosumentów indywidualnych i biznesowych. Do tych ostatnich dołączył DHL Parcel Polska. Logistyczna firma planuje montaż instalacji fotowoltaicznych w swoich lokalizacjach w całym kraju.

 • Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna II kadencję

  W czwartek 6 sierpnia na sali plenarnej Sejmu odbyło się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, w czasie którego prezydent Andrzej Duda złożył ślubowanie, tym samym rozpoczynając swoją drugą kadencję w roli głowy państwa. Zgromadzenie przebiegało jednak w dość specyficznej atmosferze, nie tylko z powodu założonych masek z uwagi na sytuację epidemiczną.

Wiadomości z regionu