Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCWIX pierwszy raz odbywa się zdalnie – najważniejszy test interoperacyjności w NATO

CWIX pierwszy raz odbywa się zdalnie – najważniejszy test interoperacyjności w NATO

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 16 czerwiec 2020 12:37
CWIX pierwszy raz odbywa się zdalnie – najważniejszy test interoperacyjności w NATO Fot: JFTC

W czerwcu na terenie Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO pojawiał się co roku nowoczesny sprzęt komunikacyjny, co miało związek z corocznym ćwiczeniem CWIX, w ramach którego twórcy oprogramowania oraz wojskowi testowali go w praktyce. Niekiedy na bydgoskie ulice wyjeżdżały też specjalne pojazdy komunikacyjne, aby działać w terenie. W tym roku CWIX odbywa się w pełni zdalnie, choć jego centrum nadal mieści się przy Szubińskiej w Bydgoszczy.

Przebywanie setek gości z wielu krajów w jednym miejscu, z uwagi na panującą pandemię COVID-19 byłoby ryzykowne, stąd też zdecydowano się na wariant zdalny, zdając sobie jednocześnie sprawę z jego niedoskonałości.

 

W CWIX chodzi przede wszystkim o interoperacyjność, czyli o to, aby opracowane przez poszczególne armie państw NATO systemy, potrafiły się ze sobą dobrze komunikować w boju. Temu co roku służył poligon doświadczalny jakim jest organizowany w Bydgoszczy CWIX.

 

- CWIX pokaże odporność i determinację NATO i państw partnerskich w ich dążeniu do doskonalenia interoperacyjności, i to pomimo światowej pandemii -  mówił generał André Lanata, Sojuszniczy Dowódca ds. Transformacji, przed rozpoczęciem ćwiczenia. Podkreślił również, że - CWIX to miejsce, w którym interoperacyjność doskonali się poprzez innowacyjność, rozwijając nowe koncepcje, eksperymentując, a także proponując nowatorskie rozwiązania.

 

Zastępca szefa sztabu JFTC, węgierski generał Jozsef Spisak dodaje - COVID zamknął świat, ale nas nie udało mu się powstrzymać. Ani nas, ani naszego wydarzenia.

 

Relacja z CWIX w 2019 roku:

 

Tegoroczne ćwiczenie CWIX w trybie zdalnym rozpoczęło się 8 czerwca i potrwa do 25 czerwca, rolę koordynatora pełni JFTC NATO z siedzibą w Bydgoszczy. W ćwiczeniu biorą udział przedstawiciele 22 państw.

 

Materiał (z naszym tłumaczeniem) o ubiegłorocznych działaniach 1 Brygady Niemieckiej:

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dobry weekend dla bydgoskich klubów w IV lidze

  8 i 9 sierpnia rozegrana została 2 kolejna IV ligi kujawsko-pomorskiej. Liderami po dwóch meczach są z kompletem punktów Włocłavia Włocławek i Sportis Łochowo. Swoje mecze wygrali także Zawisza i Chemik.

 • Sportis Business Club zainaugurował działalność

  W ubiegłym tygodniu działalność oficjalnie zainaugurował w Osielsku Sportis Business Club. Celem Business Clubu jest wsparcie finansowe dla rozwoju klubu piłkarskiego Sportis, który występuje na boisku w Łochowie. Drużyna seniorów awansowała w poprzednim (zakończonym szybciej z powodu COVID-19) sezonie do IV ligi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Pracodawcy pomimo kryzysu starają się zachować miejsca pracy

  Gdy marcu podjęto strategię walki z COVID-19 poprzez lockdown zaczęły pojawiać się niezbyt optymistyczne prognozy wskazujące na znaczy wzrost bezrobocia. Kluczowa będzie oczywiście jesień, ale wszystko wskazuje, że te niezbyt optymistyczne prognozy się nie spełnią. Lipiec był w województwie kujawsko-pomorskim miesiącem, w którym liczba bezrobotnych spadła.

  Etykiety: bezrobocie
 • Prawie trzech na dziesięciu maturzystów nie zdało jeszcze egzaminu

  We wtorek oficjalnie Centralna Komisja Egzaminacyjna zaprezentowała wstępne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, który odbywał się w nietypowym czasie, bowiem w czerwcu. W skali kraju egzamin zdało już 74% wszystkich tegorocznych maturzystów – w województwie kujawsko-pomorskim zdawalność była nieco niższa i wyniosła 71,2%.

  Etykiety: matury

Wiadomości z regionu