Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości do działań policji

Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości do działań policji

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz środa, 06 maj 2020 16:28

W niedziele pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego doszło do małych przepychanek z policją, osób które wyrażały swoją dezaprobatę wobec polityki rządu. Policja interweniowała również w sobotę 1 maja, podczas zgromadzenia w 16 rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Działania policyjne pod lupę wziął Rzecznik Praw Obywatelskich, który zwrócił się do Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy z interwencją.

Jak wskazują media, osoby te stosowały się do przepisów stanu epidemii (obowiązek zachowania 2 m odstępu oraz zasłaniania twarzy). W związku z dynamicznym procesem legislacyjnym oraz ograniczeniami, działania obywateli były jedyną skuteczną formą realizacji ich prawa do manifestacji poglądów – czytamy w komunikacie RPO - Niemniej policjanci zdecydowali się „rozwiązać zgromadzenie”, wylegitymować wszystkie osoby znajdujące się pod pomnikiem – nie podając podstawy tych działań. Wobec jednej uczestniczki zastosowano środki przymusu bezpośredniego, gdy odmówiła podania danych osobowych. Zaniepokojenie Rzecznika wzbudza też informacja o rejestrowaniu przez funkcjonariuszy zapisem wideo osób pod pomnikiem.

 

W piśmie kierowanym do Komendy Miejskiej RPO podnosi jednak inną wątpliwość - Działania policji budzą wątpliwości zwłaszcza pod kątem czynności na potrzeby wymierzania kar administracyjnych przez państwowego powiatowego inspektora sanitarnego. Z ustawy o policji wynika, że wykonuje ona czynności na polecenie organów administracji rządowej w zakresie, w jakim obowiązek ten określają odrębne ustawy. Tymczasem ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi nie przewiduje udziału policji w tym postępowaniu. Policja jak każdy organ władzy publicznej musi działać na podstawie i w granicach prawa (art. 7 Konstytucji), a każdy funkcjonariusz wykraczający poza te granice naraża się co najmniej na odpowiedzialność dyscyplinarną.

 

RPO oczekuje od Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy wyjaśnień co do podejmowanych w dniach 1 i 3 maja działań.

 

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • 9 kolejka IV ligi nie namieszała w czubie tabeli. Nerwowo było na Gdańskiej

    Liderem po 9 kolejkach jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 22 punktów, ale ten klub ma jeden mecz rozegrany więcej od rywali z dalszych miejsc. Kolejne lokaty zajmują: Lider Włocławek, Zawisza Bydgoszcz (po 20 punktów) i Sportis Łochowo z 19 punktami. Kolejna Wda Świecie ma do Sportisu 4 punkty straty. Wszystkie wymienione kluby swoje spotkania w 9 kolejce wygrały.

  • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

    Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

Wiadomości z regionu