Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSto lat temu przyjechał gen. Józef Dowbor-Muśnicki, odbyła się wielka parada

Sto lat temu przyjechał gen. Józef Dowbor-Muśnicki, odbyła się wielka parada

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 22 styczeń 2020 16:53

Francuski płk. Marque widząc entuzjazm Polaków w Bydgoszczy miał wpaść w wielkie osłupienie, bowiem nigdy nie widział takiego entuzjazmu wśród ludności. W swoim przemówieniu stwierdził, że utrzymuje go to w przekonaniu, że dobrze się stało, iż Bydgoszcz na mocy Traktatu Wersalskiego wraca do Polski. 22 stycznia oficjalnego włączenia miasta do Polski i województwa wielkopolskiego dokonał minister Leon Janta-Połczyński.

 

Data 22 stycznia 1920 to również ważny dzień w historii Bydgoszczy, tego dnia do miasta przybył głównodowodzący wojsk wielkopolskich gen. Józef Dowbor-Muśnicki, w towarzystwie oficerów państw sprzymierzonych, w tym wspomnianego wcześniej francuskiego płk. Marque. Niektórzy toczą nawet spory, która data jest ważniejsza 20 czy 22 stycznia – dzisiaj w setną rocznicę wizyty gen. Józefa Dowbor-Muśnieckiego, na płycie Starego Rynku odsłonięto tablicę pamiątkową.

 

Z punktu widzenia formalnego to 22 stycznia doszło do przyłączenia Bydgoszczy do Polski, czego dokonał minister Leon Janta-Połczyński, w imieniu polskiego rządu, jednocześnie Bydgoszcz ustanawiając częścią województwa wielkopolskiego. Generałowi Dowbor-Muśnickiemu towarzyszli: płk. Marquete reprezentujący armię francuską, płk. Rawlings z Anglii oraz płk. Signorii z Włoch.

 

Tego dnia w Bydgoszczy miała miejsce wielka parada wojskowa. Stary Rynek udekorowany był sztandarami polskimi. Przybyło wiele delegacji z terenów podmiejskich. Po dokonaniu przeglądu wojsk przez gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego w kościele pojezuickim odprawiono uroczystą eucharystię. Po mszy ks. Zabłocki wezwał do złożenia hołdu Bogu i dziękczynienia za dar wolności. Następnie przemawiał dr Jan Biziel, który oficjalnie w imieniu polskiej ludności Bydgoszczy przywitał przybyłych do miasta gości z wodzem armii wielkopolskiej na czele. Wtedy to właśnie generał Dowbor-Muśnicki obiecał, że odtąd Bydgoszcz zawsze będzie znajdować się pod ochroną oręża polskiego. Po czym zaintonowano pieśń – Boże coś Polskę. Po tej części obchodów ulicami Bydgoszczy przeszła wielka parada wojskowa, która trwała przeszło godzinę. Wieczorem zgromadzono się w Teatrze Miejskim, gdzie zaprezentowano gościom część III Dziadów Adama Mickiewicza.

 

Od dzisiaj tamte wydarzenia mają trwały ślad, na budynku Biblioteki Wojewódzkie i Miejskiej, od strony Starego Rynku, uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego – Gen. Józef Dowbor-Muśnicki to w pamięci historycznej bydgoszczan postać szczególna, można powiedzieć symboliczna. Właśnie tutaj, dokładnie 100 lat temu, w towarzystwie wojskowych przedstawicieli ententy przyjął defiladę wojsk wielkopolskich, które 20 stycznia 1920 roku zaczęły wkraczać do miasta – mówił przed odsłonięciem tablicy wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski.

 

 

Szerzej o sylwetce gen. Dowbor-Muśnickiego piszemy - Obietnica generała Józefa Dowbor-Muśnickiego dla Bydgoszczy

 

- W niedzielę gen. Dowbor-Muśnicki był z nami na Starym Rynku (mowa o inscenizacji) i choćby na Stary Rynek przyszły dziesiątki tysięcy osób, a przyszło kilka tysięcy osób, to nie zetknęło by się z nim tyle osób, ile zetknie się z nim dzięki temu, że ta tablica zostanie tutaj na stale- mówił z uznaniem o inicjatywie zastępca prezydenta Michał Sztybel.

 

Jest to jedna z pięciu tablic ufundowanych przez Województwo Kujawsko-Pomorskie. W poniedziałek odsłonięte zostały tablice: Romana Dmowskiego, Józefa Piłsudskiego, gen. Józefa Hallera i Wojciecha Korfantego.

 

 


Jednym z najbardziej kojarzących się ze styczniem 1920 roku zdjęć w Bydgoszczy, jest poniższa fotografia przedstawiającego przejazd gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego na koniu przed nieistniejącym już Teatrem Miejskim:

 

 

Fot: Narodowe Archiwum Cyfrowe

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • II Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się w sierpniu

    Dokładnie jutro (30 maja) miał się rozpocząć na stadionie Zawiszy II Memoriał poświęcony, chyba największej polskiej lekkoatletce Irenie Szewińskiej. Z powodu pandemii koronawirusa zawody w tym terminie nie mogły się odbyć, pojawiło się też ryzyko, że w tym roku w Bydgoszczy nie będzie żadnych zawodów lekkoatletycznych, ale dosłownie przed kilkunastoma godzinami wyznaczono nowy termin.

  • Zawisza i Polonia w tym sezonie wrócą jeszcze na boisko

    Od pewnego czasu wiemy już, że rozgrywki piłkarskiej IV ligi zostały zakończone w sezonie 2019/2020 z powodu epidemii COVID-19. Cały czas nie było jednak wiadomo co z okręgowym Pucharem Polski. Te rozgrywki mają zostać dokończone w lipcu. Stawką rozgrywek okręgowych jest możliwość gry w Pucharze Polskim na szczeblu centralnym.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10

Wiadomości z regionu