Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,Rozmowy utkwiły w martwym punkcie”. Kuratorium nadal okupowane przez związkowców

,,Rozmowy utkwiły w martwym punkcie”. Kuratorium nadal okupowane przez związkowców

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 05 kwiecień 2019 18:10

Od czwartku pomieszczenie należące do Kujawsko-Pomorskiego Kuratorium Oświaty okupuje dwójka związkowców z Solidarności. Jak przyznali w rozmowie z nami, liczyli na podpisanie dzisiaj do północy porozumienia, aby móc jutro ogłosić, że w poniedziałek wszystkie szkoły pracują normalnie. Wszystko wskazuje jednak, że do strajku dojdzie, najprawdopodobniej wydłuży się też okupacja kuratorium.

Prowadzone od rana w piątek rozmowy z udziałem wicepremier Beaty Szydło nie przyniosły kompromisu, a nawet złożone przez rząd propozycje mogą go utrudnić. Jedynie możliwość podpisania porozumienia z rządem rozważa NSZZ Solidarność, choć patrząc na nastroje okupujących Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, wcale do tego nie musi dojść.

 

- Były zarzuty, że jak się ogłosi strajk w szkole to bierze się dzieci za zakładników. Tutaj nie bierzemy ani dzieci, ani dorosłych za zakładników. Kuratorium normalnie pracuje, natomiast odnosiliśmy wrażenie, że rząd na samym początku nie potraktował tych negocjacji poważnie. Dlatego, że pierwszy dzień negocjacji to był 24 marzec, a kiedy ogłoszono przerwę, to postanowiono je wznowić dopiero 4 kwietnia, pod naciskiem członków Rady Dialogu Społecznego przyśpieszono je 1 kwietnia – mówi nam Jerzy Wiśniewski, w którego opinii cały czas jesteśmy w martwym punkcie.

 

Solidarność oczekuje wzrostu płac o 650 zł w tym roku oraz o kolejne 15% w przyszłym. Dzisiaj ze strony rządu pojawiła się propozycja zwiększenia pensum nauczycielskiego z 18 godzin do 22 lub 24. Według Wiśniewskiego jest to dla związków zawodowych propozycja zaporowa, bowiem w praktyce wymusi zwolnienia nauczycieli, bowiem zwiększenie pensum zmniejszy liczbę etatów.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • 9 kolejka IV ligi nie namieszała w czubie tabeli. Nerwowo było na Gdańskiej

  Liderem po 9 kolejkach jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 22 punktów, ale ten klub ma jeden mecz rozegrany więcej od rywali z dalszych miejsc. Kolejne lokaty zajmują: Lider Włocławek, Zawisza Bydgoszcz (po 20 punktów) i Sportis Łochowo z 19 punktami. Kolejna Wda Świecie ma do Sportisu 4 punkty straty. Wszystkie wymienione kluby swoje spotkania w 9 kolejce wygrały.

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Dr Grzesiowski: W Grudziądzu łóżka dla pacjentów z COVID-19 ,,są na papierze”

  Z puntu widzenia epidemii w danym kraju jedną z najważniejszych informacji jest stopień zapełnienia łóżek i respiratorów dedykowanych pacjentom chorym na COVID-19. Z informacji z soboty wynika, że wykorzystana była tylko jedna trzecia dostępnych, zdaniem immunologa dr Pawła Grzesiowskiego w praktyce sytuacja jest znacznie trudniejsza.

  Etykiety: covid19
 • Pacjenci skarżą się na zamknięte przychodnie, a eksperci wskazują na skutki zaniedbania profilaktyki

  Pandemia COVID-19 sprawiła, że nieobecne do tej pory w szerszym spektrum usługi zaczęły się rozwijać – taką usługą są teleporady, czyli zdalne konsultacje z lekarzem, które są refundowane. Teleporada jednak nie zawsze jest wstanie zastąpić wizytę u lekarza, ale można odnieść wrażenie, że w wielu przychodniach tak jest to traktowane, czyli teleporad się nadużywa. Nie zawsze można się też do lekarza dodzwonić. To wszystko przekłada się na rozgoryczenie pacjentów, także w naszym regionie.

Wiadomości z regionu