Jesteś tutaj: HomeNakielskiPociągiem z Kcyni prawdopodobniej przez Nakło niż Szubin do Bydgoszczy

Pociągiem z Kcyni prawdopodobniej przez Nakło niż Szubin do Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki wtorek, 06 kwiecień 2021 16:40

W najbliższym czasie PKP PLK powinno ogłosić przetarg na opracowanie dokumentacji dla modernizacji linii kolejowej nr 281 na odcinku Kcynia – Nakło oraz Kcynia – granica województwa. Ostatni raz pociągi rejsowe do Kcyni dojeżdżały w 2003 roku. W ostatnich latach podejmowane były inicjatywy w celu przywrócenia ruchu pasażerskiego.

Reaktywacja połączeń musiałaby zostać jednak poprzedzona, remontem którejś z linii kolejowych docierających do Kcyni. W Kcyni krzyżuje się linia nr 356 łącząca Bydgoszcz z Szubinem i Kcynią, a dalej Wągrowcem i Poznaniem oraz linia nr 281 łącząca Gniezno z Kcynią, Nakłem i Chojnicami. Na odcinku wielkopolskim linii nr 356 do Gołańczy przeprowadzono gruntowną rewitalizacje, wielu specjalistów tę inwestycje stawia za wzór jak rozwijać kolej, natomiast liczby przewożonych pasażerów pod względem pozytywnym samorządowców z województwa wielkopolskiego. O dalszą rewitalizację linii w kierunku Kcyni zabiegają nie tylko społecznicy i samorządowcy z kujawsko-pomorskiego, ale też usilnie samorządowcy m.in. z Wągrowca. Do tej pory nie było jednak większego zainteresowania wśród władz województwa z siedzibą w Toruniu.

 

Jest porozumienie na opracowanie dokumentacji

W ostatnich latach zaczęto jednak szukać rozwiązania, o ile rozpoczęcie inwestycji od odcinka Gołańcz – Kcynia wydawało się naturalne, to nie było jednoznacznie określonego dalszego wariantu skomunikowania Kcyni z Bydgoszczą, czy poprzez dalszą modernizację linii nr 356 do Szubina i Bydgoszczy, czy poprzez linie nr 281 do Nakła, które jest kolejowo z Bydgoszczą skomunikowane. Z wypowiedzi przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego wynika, że bardziej samorząd skłania się do wariantu przez Nakło, ale ostateczna decyzja ma wyniknąć z opracowanego studium.

 

Studium nie ma, ale jest wstępna decyzja

Na marcowej sesji Rady Miejskiej w Kcyni burmistrz Marek Szaruga poinformował radnych, że 26 lutego Województwo Kujawsko-Pomorskie zawarło porozumienie z PKP PLK na opracowanie dokumentacji przedprojektowej i projektowej dla odcinka od granicy województwa wielkopolskiego do Kcyni oraz od Kcyni do Nakła. Porozumienie zakłada, że koszty tego opracowania sfinansuje Województwo w ramach środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego. PKP PLK planuje ten przetarg ogłosić do połowy roku.

 

Z tak postawionej sprawy wynika, że nie będzie analizy wariantów przez Nakło czy przez Szubin, ale zostanie opracowana dokumentacja dla tego pierwszego wariantu. Modernizacja linii miałaby zostać zrealizowana w nowej puli Regionalnego Programu Operacyjnego, która na dzisiaj nie jest jeszcze uzgodniona z Komisją Europejską.

 

Warte obejrzenia

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
  • Unia Europejska chce ograniczyć cenzurę portali społecznościowych

    Prywatna cenzura w wykonaniu portali społecznościowych, czyli m.in. usuwanie profili przez Facebooka, może utrudniać działalność organizacjom społecznym, artystom, politykom czy dziennikarzom. Procesy sądowe zapowiada były prezydent USA Donald Trump, ale nie on jedyny chce walczyć z prywatną cenzurą. Unia Europejska pracuje nad nowym prawem, które ma zapewnić większą przejrzystość decyzji moderacyjnych oraz możliwość ich kwestionowania, także przed sądem.

  • W lipcu 20 razy mniej zgonów niż w maju (podsumowanie lipca)

    Przez okres lipca w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono 129 zakażeń klinicznych COVID-19, co stanowi 0,2 dziennie na 100 tys. mieszkańców. Co najbardziej jednak powinno cieszyć to znaczny spadek liczby zgonów, których przez te 31 dni odnotowano 15 – to najlepsze dane od czerwca i lipca 2020 roku.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu