Jesteś tutaj: HomeNakielskiW Kcyni marszałek obiecywał radnym, że może część środków europejskich przeznaczyć na kolej

W Kcyni marszałek obiecywał radnym, że może część środków europejskich przeznaczyć na kolej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki wtorek, 12 wrzesień 2023 21:37

31 sierpnia na sesji Rady Miejskiej w Kcyni gościł marszałek województwa Piotr Całbecki, było to dosłownie kilka dni po sesji Sejmiku Województwa na której jego przedstawiciele sygnalizowali, że nie planuje się wydawać środków z nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej (dedykowanych województwu) na modernizację kolei, bo tym ma się w opinii Urzędu Marszałkowskiego zająć rząd. W Kcyni marszałek przyznał, że jest wstanie pewne środki już jednak wygospodarować.


- Mieliśmy taki bardzo ambitny plan – mówił w Kcyni o ogłoszonym w okolicach 2014 roku wieloletnim programie modernizacji kolei, tam linie kolejowe biegnące do Kcyni znalazły się na liście rezerwowej. Marszałek przyznał jednak, że nie można mówić o sukcesie tego programu, bowiem zrealizowano niewielką część tych zapowiedzi - Jeden odcinek pomiędzy Toruniem i Łysomicami, około 18 km, kosztował nas około 210 mln zł – wskazywała marszałek. To sprawić miało, że w perspektywie 2021-2027 Unii Europejskiej Województwo Kujawsko-Pomorskie nie przewidziało środków na inwestycje w linie kolejowe.

 

Marszałek zachęcał kcyńskich radnych, aby ci lobbowali m.in. w rządzie, aby ze środków rządowych spróbować zmodernizować czy to lnie nr 356 z Bydgoszczy do Szubina i Kcyni, czy nr 281 na odcinku Nakło – Kcynia.

 

Na samym końcu marszałek jednak zadeklarował, że gdyby rząd środków nie przeznaczył to jest on wstanie znaleźć pieniądze w programie operacyjnym na remont, padła nawet kwota – 20 mln zł - Deklaruje, że znajdą się w naszym regionalnym programie operacyjnym pieniądze na remont – zapowiedział Całbecki.

 

Zdaniem marszałka pozwoliłoby to przywrócić prędkości 60 km/h, może nawet na fragmencie 80 km/h na linii nr 281.

 

Warte obejrzenia

« Grudzień 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
  • Nie zgodziliśmy się, aby prawa do polskiej pieśni patriotycznej przywłaszczył sobie amerykański kapitał

    Gdy 11 listopada publikowaliśmy w serwisie YouTube relację z bydgoskich obchodów, nie zakładaliśmy, że stanie się ona przedmiotem większego sporu. W naszym materiale pojawia się na końcu wykonanie pieśnie ,,Boże coś Polskę” przez orkiestrę wojskową oraz uczestników nabożeństwa, jak się okazało prawa autorskie do tej pieśni postawił sobie przypisać amerykański podmiot TuneCore, a procedury przyjęte przez Facebook-a sprzyjały korzystniejszemu rozstrzygnieciu dla TuneCore.

  • Modernizacja Magistrali Węglowej utknęła w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

    Modernizacja linii kolejowej nr 201, czyli historycznej Magistrali Węglowej ma być jedną z ważniejszych realizacji najbliższej dekady w Polsce, mówimy bowiem o wartej prawie 10 mld zł inwestycji pomiędzy Bydgoszczą i portem Gdynia. Południowy fragment tej inwestycji od kilku lat nie może się doczekać jednak na decyzję środowiskową, co może doprowadzić, że za chwilę termin zakończenia robót w 2028 roku przestanie być aktualny.

    Etykiety: linia nr 201

Wiadomości z regionu