Jesteś tutaj: HomeNakielskiMamy przetarg na pierwsze kujawsko-pomorskie kilometry linii nr 356

Mamy przetarg na pierwsze kujawsko-pomorskie kilometry linii nr 356

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki poniedziałek, 07 czerwiec 2021 18:28

Rewitalizacja wielkopolskiego odcinka linii kolejowej nr 356 często jest przytaczana jako przykład wzorcowy, w przypadku kujawsko-pomorskiego odcinka od długich lat nic się nie dzieje. Dzisiejsza data może zostać bowiem uznana za historyczną, bowiem PKP PLK ogłosiło przetarg na przygotowanie dokumentacji przedprojektowej oraz projektowej dla odcinka o długości 7,5 km.

 

Linia kolejowa nr 356 łączy Bydgoszcz z Poznaniem, przebiegając m.in. przez Szubin, Kcynie i Wągrowiec Na kujawsko-pomorskim odcinku pociągów nie widziano od blisko 20 lat. W ostatnich latach wiele razy podnoszona była dyskusja o potrzebie rewitalizacji, takie postulaty składali też samorządowcy z powiatu wągrowieckiego w województwie wielkopolskim, licząc na remont kolejnych kilometrów linii nr 356.

 

7 czerwca PKP PLK ogłosiło przetarg na przygotowanie dokumentacji dla liczącego 7,5 km odcinka od granicy województwa wielkopolskiego do Kcyni. Zainteresowani wykonawcy mogą składać oferty do 12 lipca. Wcześniej ogłoszono także przetarg od Gołańczy (dokąd dojeżdżają obecnie pociągi z Poznania) do granicy województwa kujawsko-pomorskiego. Zatem rozpoczynający się proces inwestycyjny pozwoli skomunikować Poznań z Kcynią.

 

Co dalej?

Głównym celem jaki się stawia jest skomunikowanie Kcyni kolejowo z Bydgoszczą. Dalsza rewitalizacja linii nr 356 do Szubina i Bydgoszczy na razie nie jest w planach. Zgodnie z porozumieniem zawartym przez Województwo Kujawsko-Pomorskie z PKP PLK planowana jest rewitalizacja linii nr 281 na odcinku Kcynia – Nakło. Nakło nad Notecią jest dobrze skomunikowane z Bydgoszczą linią nr 18. Przetarg na odcinek Naklo – Kcynia jest w przygotowaniu do ogłoszenia.

 

Warte obejrzenia

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
  • Unia Europejska chce ograniczyć cenzurę portali społecznościowych

    Prywatna cenzura w wykonaniu portali społecznościowych, czyli m.in. usuwanie profili przez Facebooka, może utrudniać działalność organizacjom społecznym, artystom, politykom czy dziennikarzom. Procesy sądowe zapowiada były prezydent USA Donald Trump, ale nie on jedyny chce walczyć z prywatną cenzurą. Unia Europejska pracuje nad nowym prawem, które ma zapewnić większą przejrzystość decyzji moderacyjnych oraz możliwość ich kwestionowania, także przed sądem.

  • W lipcu 20 razy mniej zgonów niż w maju (podsumowanie lipca)

    Przez okres lipca w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono 129 zakażeń klinicznych COVID-19, co stanowi 0,2 dziennie na 100 tys. mieszkańców. Co najbardziej jednak powinno cieszyć to znaczny spadek liczby zgonów, których przez te 31 dni odnotowano 15 – to najlepsze dane od czerwca i lipca 2020 roku.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu