Jesteś tutaj: HomeInowrocławBelg wyróżniony przez prezydenta Komorowskiego

Belg wyróżniony przez prezydenta Komorowskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław poniedziałek, 24 luty 2014 18:18

Jean Pierre Descan z Inowrocławiem i Polską związany jest już długie lata.  To on kilkanaście lat temu współtworzył Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy ,,Flandria”, które wykorzystując belgijskie doświadczenie pomaga ludziom starszym i chorym. Jak przyznał prezydent Ryszard Brejza, gdyby nie ta kilkuletnia współpraca Inowrocław byłby pod względem ochrony zdrowia w znacznie gorszej sytuacji niż dzisiaj.

- To nie znaczy, że jest już idealnie, albo I nawet bardzo dobrze. Gdyby jednak nie ta współpraca było by dużo gorzej – mówił po dekoracji Jeana Pierre Descana prezydent Ryszard Brejza.

 

Za wieloletnie zasługi dla naszego kraju Belg Jean Pierre Descan otrzymał decyzją prezydenta Bronisława Komorowskiego  Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polski, którym w czasie sesji Rady Miejskiej Inowrocławia wręczyła mu wojewoda Ewa Mes.

- Dzień dzisiejszy jest w województwie kujawsko-pomorskim niezwykły. Jeszcze bardziej jest on niezwykły w Inowrocławiu – nie kryła wagi wydarzenia wojewoda.

 

Sam wyróżniony nie krył wielkiego wzruszenia tym co go ze strony władz Polski spotkało, dziękując przy tym władzom Inowrocławia za wieloletnią współpracę.

 

Od lewej: Koen Haberbeke, Jean Pierre Descan, Ewa Mes

 

-Waga jaką rząd Flandrii wkłada w ten projekt jest znacząca. Przez zalata Flandria zainwestowała około pół miliona euro  w to wspaniałe przedsięwzięcie – wyjaśniał Koen Haverbeke, przedstawiciel rządu Flandrii w Polsce.

 

Dzięki belgijskim pieniądzom w całym województwie kujawsko-pomorskim powstała sieć wypożyczalni sprzętu medycznego, który członkowie spółdzielni mogą używać po bardzo preferencyjnych warunkach, przez co zwiększono do nich dostęp. Na dodatek Flandria zajmuje się szerzeniem wolontariatu oraz organizacją licznych akcji profilaktycznych. Belgowie nauczyli mieszkańców naszego regionu przede wszystkim solidarności spolecznej. 

 

Przed rokiem w Inowrocławiu gościł minister polityki społecznej rządu Flandrii, który uczestniczył w wmurowaniu  kamienia węgielnego pod nową siedzibę fundacji.

 

Region Flamandzki (zwany Flandrią) jest jednym z trzech sfederowanych w Królestwie Belgii. Siedzibą regionu jest Bruksela. 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dobry weekend dla bydgoskich klubów w IV lidze

  8 i 9 sierpnia rozegrana została 2 kolejna IV ligi kujawsko-pomorskiej. Liderami po dwóch meczach są z kompletem punktów Włocłavia Włocławek i Sportis Łochowo. Swoje mecze wygrali także Zawisza i Chemik.

 • Sportis Business Club zainaugurował działalność

  W ubiegłym tygodniu działalność oficjalnie zainaugurował w Osielsku Sportis Business Club. Celem Business Clubu jest wsparcie finansowe dla rozwoju klubu piłkarskiego Sportis, który występuje na boisku w Łochowie. Drużyna seniorów awansowała w poprzednim (zakończonym szybciej z powodu COVID-19) sezonie do IV ligi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • 15 sierpnia 1920 – to ważna data domykająca klamrę

  100. rocznica Bitwy Warszawskiej to na pewno szczególne obchody Święta Wojska Polskiego, nie tylko z powodu jubileuszowej rocznicy, ale też tego, że świętowanie zostało ograniczone przez pandemię COVID-19 – dzisiaj nie odbędzie się w Warszawie coroczna uroczysta defilada, także lokalne uroczystości przesunięto na inne dni. Z drugiej strony, może z powodu znacznie uboższej otoczki, mamy więcej czasu na przemyślenie sedna, a jest co poddać refleksji.

 • Jedna noc wstrząsnęła życiem wielu

  W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 przez część kraju przeszły nawałnice, które wyrządziły ogromne szkody, najbardziej poszkodowana okazała się gmina Sośno w powiecie sępoleńskim, ale żywioł szkody wyrządził w kilku powiatach naszego województwa. Zerwane dachy zakryte prowizorycznymi plandekami, czy nawet tygodnie bez dostępu do prądu. Tak wyglądała północno-zachodnia część naszego województwa przed trzema laty.

Wiadomości z regionu