Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSpór o Wieżę Bismarcka

Spór o Wieżę Bismarcka

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 06 styczeń 2014 20:36

Kanclerz Niemiec Otto von Bismarck do historii wpisał się jako wróg narodu polskiego. Przez pewien czas w Bydgoszczy znajdowała się  poświecona mu Wieża Bismarcka, której fakt istnienia chciało upamiętnić Stowarzyszenie Miłośników Zabytków ,,Bunkier” po przez postawienie tablicy. Nie zyskało to jednak akceptacji Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i zdenerwowało Romana Jasiakiewicza.

 

Główna kontrowersja tego pomysłu, to fakt, iż tablica miała stanąć na terenie cmentarza Bohaterów Bydgoszczy, gdzie spoczywa wiele ofiar hitlerowców. Między innymi zamordowani jesienią 1939 radny Konrad Fiedler.

 

- To skandaliczny pomysł – zareagował ostrym pismem przewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Roman JasiakiewiczZdajecie się Państwo nie zauważać, bądź nie znacie roli jaką odegrał Otto von Bismarck w historii i życiu narodu polskiego.

 

Jasiakiewicz zacytował też słowa autorstwa Bismarcka – Bijcie Polaków, ażeby aż o życiu zwątpili. Mam wielką litość dla ich położenia, ale jeżeli chcemy istnieć, to nie pozostaje nam nic innego, jak ich wytępić. Wszak wilk nie temu jest winien, że go Bóg stworzył takim, jakim jest, i zabija go też za to każdy, kto tylko może.

 

 

- Jesteśmy niezmiernie zdziwieni, że Pan Jasiakiewicz tak bardzo emocjonalnie podchodzi do tematu i problemu, który sam kreuje w sobie tylko znanym celu. Intencją Stowarzyszenia nie było i nie jest upamiętnienie Bismarcka, tylko wskazanie historii konkretnego miejsca, czego potwierdzeniem jest tekst zamieszczony na tablicy, który przesyłamy w załączeniu. Pytamy, w jaki sposób słowa: "Prowadzona przez niego polityka Kulturkampf w odniesieniu do dawnych ziem polskich wiązała się z intensywną germanizacją tych terenów oraz walką ze wszelkimi przejawami polskości" – odpowiada stowarzyszenie Bunkier -  Przy okazji cieszymy się niezmiernie, że ktoś w UM w końcu się obudził i zauważył, że Miasto nie robi kompletnie nic dla upamiętnienia pamięci ofiar września 1939 roku i dywersji 3 i 4 września.

 

Stowarzyszenie Miłośników Zabytków ,,Bunkier” wspierało  kilka lat temu powstanie filmu dokumentalnego pt. ,,Tryszczyn 1939” przedstawiającego zbrodnie hitlerowców pod Bydgoszczą.

 

Wieża Bismarcka powstała w 1905 roku. Po przejęciu Bydgoszczy przez Polaków w 1920 roku zmieniono jej nazwę na Wieżę Wolności. Przez 8 lat zastanawiano się nad jej przyszłością, ostatecznie zdecydowano się ją rozebrać. 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Zawisza ma poważnego partnera

  Polski Koncern Naftowy Orlen będzie partnerem klubu Zawisza Bydgoszcz. Największy gracz na polskim rynku naftowym będzie wspierał zarówno drużynę seniorów oraz szkolenie dzieci i młodzieży.

 • PZPN przekazał Bydgoszczy repliki Pucharu Polski i Superpucharu

  W 2014 roku Zawisza Bydgoszcz osiągnął historyczny sukces zdobywając Puchar Polski, po pokonaniu w meczu finałowym Zagłębia Lubin. Niedługo później bydgoski klub pokonał w meczu o Superpuchar Polski Legię Warszawa. Później dla Zawiszy zaczął się gorszy czas, a trofea zniknęły.

  Etykiety: Zawisza Bydgoszcz

Wiadomości sportowe

 • Czas pokaże, czy politycznie jesteśmy dojrzalsi jako naród

  Jak spojrzymy na temperaturę sporu politycznego przez cztery ostatnie lata, chociażby na kryzys, który zostanie zapamiętany poprzez okupację sali sejmowej, to można mieć powód do niepokoju. Jednak to jest przeszłość, którą nie musimy już żyć, czy przyszłość może przynieść nową jakość w polskiej polityce? Ostatni tydzień pokazuje, że tak, bowiem wielu polityków pokazało, że jest ku temu wola. Czas pokaże, czy była to chwilowa refleksją związana ze Świętem Niepodległości, czy faktycznie politycznie jako Polacy jesteśmy już dojrzalsi.

 • CBA bada umowę kredytową szpitala w Grudziądzu

  Kłopoty finansowe wprowadziły w ogromne tarapaty finanse miasta Grudziądza. Szacowany na koniec 2018 rok dług szpitala wynosił 422 mln zł. Polska Agencja Prasowa informuje, że agenci Centralnego Biura Antykorupcynego z bydgoskiej delegatury przyglądają się umowie kredytowej udzielonej przez parabank.

  Etykiety: Grudziądz

Wiadomości z regionu

Śledź nas