Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSpór o Wieżę Bismarcka

Spór o Wieżę Bismarcka

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 06 styczeń 2014 20:36

Kanclerz Niemiec Otto von Bismarck do historii wpisał się jako wróg narodu polskiego. Przez pewien czas w Bydgoszczy znajdowała się  poświecona mu Wieża Bismarcka, której fakt istnienia chciało upamiętnić Stowarzyszenie Miłośników Zabytków ,,Bunkier” po przez postawienie tablicy. Nie zyskało to jednak akceptacji Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i zdenerwowało Romana Jasiakiewicza.

 

Główna kontrowersja tego pomysłu, to fakt, iż tablica miała stanąć na terenie cmentarza Bohaterów Bydgoszczy, gdzie spoczywa wiele ofiar hitlerowców. Między innymi zamordowani jesienią 1939 radny Konrad Fiedler.

 

- To skandaliczny pomysł – zareagował ostrym pismem przewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Roman JasiakiewiczZdajecie się Państwo nie zauważać, bądź nie znacie roli jaką odegrał Otto von Bismarck w historii i życiu narodu polskiego.

 

Jasiakiewicz zacytował też słowa autorstwa Bismarcka – Bijcie Polaków, ażeby aż o życiu zwątpili. Mam wielką litość dla ich położenia, ale jeżeli chcemy istnieć, to nie pozostaje nam nic innego, jak ich wytępić. Wszak wilk nie temu jest winien, że go Bóg stworzył takim, jakim jest, i zabija go też za to każdy, kto tylko może.

 

 

- Jesteśmy niezmiernie zdziwieni, że Pan Jasiakiewicz tak bardzo emocjonalnie podchodzi do tematu i problemu, który sam kreuje w sobie tylko znanym celu. Intencją Stowarzyszenia nie było i nie jest upamiętnienie Bismarcka, tylko wskazanie historii konkretnego miejsca, czego potwierdzeniem jest tekst zamieszczony na tablicy, który przesyłamy w załączeniu. Pytamy, w jaki sposób słowa: "Prowadzona przez niego polityka Kulturkampf w odniesieniu do dawnych ziem polskich wiązała się z intensywną germanizacją tych terenów oraz walką ze wszelkimi przejawami polskości" – odpowiada stowarzyszenie Bunkier -  Przy okazji cieszymy się niezmiernie, że ktoś w UM w końcu się obudził i zauważył, że Miasto nie robi kompletnie nic dla upamiętnienia pamięci ofiar września 1939 roku i dywersji 3 i 4 września.

 

Stowarzyszenie Miłośników Zabytków ,,Bunkier” wspierało  kilka lat temu powstanie filmu dokumentalnego pt. ,,Tryszczyn 1939” przedstawiającego zbrodnie hitlerowców pod Bydgoszczą.

 

Wieża Bismarcka powstała w 1905 roku. Po przejęciu Bydgoszczy przez Polaków w 1920 roku zmieniono jej nazwę na Wieżę Wolności. Przez 8 lat zastanawiano się nad jej przyszłością, ostatecznie zdecydowano się ją rozebrać. 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

  • Prawie co trzeci wypadek w naszym województwie z udziałem pieszych!

    W Sejmie toczą się prace, głównie na Komisji Infrastruktury, nad przygotowanym przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego raportem na temat sytuacji na drogach w 2018 roku. Z opracowania dowiadujemy się, że Polska nadal jest w czołówce jeżeli chodzi o ofiary śmiertelne w Unii Europejskiej, natomiast w kujawsko-pomorskim statystycznie ginie najwięcej pieszych w Polsce.

    Etykiety: piesi
  • Posłowie Lewicy z trzech województw chcą współpracować na rzecz budowy drogi S-10

    Jutro (środa) zawiązać ma się Parlamentarny Zespół ds. Budowy Drogi S10, którego celem będzie podejmowanie współpracy parlamentarnej na rzecz budowy drogi ekspresowej S-10. Jutro dowiemy się też ilu posłów będzie zainteresowanych pracą w nim, na razie stron sejmowa informuje o akcesie pięciu parlamentarzystów, prawie wszyscy z Lewicy.

Wiadomości z regionu

Śledź nas