Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSpór o Wieżę Bismarcka

Spór o Wieżę Bismarcka

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 06 styczeń 2014 20:36

Kanclerz Niemiec Otto von Bismarck do historii wpisał się jako wróg narodu polskiego. Przez pewien czas w Bydgoszczy znajdowała się  poświecona mu Wieża Bismarcka, której fakt istnienia chciało upamiętnić Stowarzyszenie Miłośników Zabytków ,,Bunkier” po przez postawienie tablicy. Nie zyskało to jednak akceptacji Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i zdenerwowało Romana Jasiakiewicza.

 

Główna kontrowersja tego pomysłu, to fakt, iż tablica miała stanąć na terenie cmentarza Bohaterów Bydgoszczy, gdzie spoczywa wiele ofiar hitlerowców. Między innymi zamordowani jesienią 1939 radny Konrad Fiedler.

 

- To skandaliczny pomysł – zareagował ostrym pismem przewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Roman JasiakiewiczZdajecie się Państwo nie zauważać, bądź nie znacie roli jaką odegrał Otto von Bismarck w historii i życiu narodu polskiego.

 

Jasiakiewicz zacytował też słowa autorstwa Bismarcka – Bijcie Polaków, ażeby aż o życiu zwątpili. Mam wielką litość dla ich położenia, ale jeżeli chcemy istnieć, to nie pozostaje nam nic innego, jak ich wytępić. Wszak wilk nie temu jest winien, że go Bóg stworzył takim, jakim jest, i zabija go też za to każdy, kto tylko może.

 

 

- Jesteśmy niezmiernie zdziwieni, że Pan Jasiakiewicz tak bardzo emocjonalnie podchodzi do tematu i problemu, który sam kreuje w sobie tylko znanym celu. Intencją Stowarzyszenia nie było i nie jest upamiętnienie Bismarcka, tylko wskazanie historii konkretnego miejsca, czego potwierdzeniem jest tekst zamieszczony na tablicy, który przesyłamy w załączeniu. Pytamy, w jaki sposób słowa: "Prowadzona przez niego polityka Kulturkampf w odniesieniu do dawnych ziem polskich wiązała się z intensywną germanizacją tych terenów oraz walką ze wszelkimi przejawami polskości" – odpowiada stowarzyszenie Bunkier -  Przy okazji cieszymy się niezmiernie, że ktoś w UM w końcu się obudził i zauważył, że Miasto nie robi kompletnie nic dla upamiętnienia pamięci ofiar września 1939 roku i dywersji 3 i 4 września.

 

Stowarzyszenie Miłośników Zabytków ,,Bunkier” wspierało  kilka lat temu powstanie filmu dokumentalnego pt. ,,Tryszczyn 1939” przedstawiającego zbrodnie hitlerowców pod Bydgoszczą.

 

Wieża Bismarcka powstała w 1905 roku. Po przejęciu Bydgoszczy przez Polaków w 1920 roku zmieniono jej nazwę na Wieżę Wolności. Przez 8 lat zastanawiano się nad jej przyszłością, ostatecznie zdecydowano się ją rozebrać. 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia dokonała niemożliwego

  Polonia Bydgoszcz wywalczyła w niedzielę awans do żużlowej I ligi (druga klasa rozgrywkowa). Drużyna należąca do Jerzego Kanclerza nie była jednak przed niedzielnym meczem faworytem.

 • Skrót derbów Bydgoszczy

  W środę na stadionie Chemika odbyły się derby Bydgoszczy w piłce nożnej. Rywalem piłkarzy z Glinek był Zawisza, który ostatecznie okazał się lepszy. Do 44 minuty zapowiadało się jednak, że to raczej gospodarze będą nadawać ton temu spotkaniu. Żeby więcej nie rozpisywać się, zapraszamy do obejrzenia skrótu meczu.

Wiadomości sportowe

 • Miesiąc do wyborów

  Wybory parlamentarne odbędą się 13 października, czyli licząc od piątku pozostał niespełna miesiąc. Z uwagi na to, że intensywna kampania wyborcza jeszcze się nie rozpoczęła, będzie to dość krótka kampania. Wybory parlamentarne będą najważniejsze w tzw. czteropaku wyborczym, który rozpoczął się przed rokiem wyborami samorządowymi. Istnieje prawdopodobieństwo, że po tych wyborach na kilka lat ostudzi się atmosfera polityczna, bowiem za wyjątkiem wiosennych wyborów prezydenckich, przed nami przeszło 3 lata bez wyborów.

 • Rozlosowano numery list wyborczych

  W piątek Państwowa Komisja Wyborcza rozlosowała numery list wyborczych w wyborach do Sejmu RP. W takiej też kolejności 13 października otrzymamy listy z nazwiskami kandydatów. Z pierwszego miejsca wystartuje PSL wraz z Kukiz15.

Wiadomości z regionu

Śledź nas