Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZDMiKP ujawnił ekspertyzy dotyczące Mostu Uniwersyteckiego. Co z nich wynika?

ZDMiKP ujawnił ekspertyzy dotyczące Mostu Uniwersyteckiego. Co z nich wynika?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 03 luty 2021 00:27
ZDMiKP ujawnił ekspertyzy dotyczące Mostu Uniwersyteckiego. Co z nich wynika? Fot: Bogusław Białas

Jest wysoce prawdopodobne, że awaria dowolnego zakotwienia wanty będzie początkiem katastrofy postępującej prowadzącej do zniszczenia mostu – czytamy w ekspertyzie, którą na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej wykonał prof. Krzysztof Zółtowski.


Analizy przeprowadzone przez zespół naukowca wskazują, że cztery zakotwiczenia, jak wynika z wyliczeń, powinny już ulec zniszczeniu. Jak natomiast wcześniej wspomniano, pęknięcie jednego zakotwiczenia mogłoby zakończyć się katastrofalnie. Chodzi dokładnie o zakotwiczenia dwóch pierwszych want (pary) przy wjeździe na most od strony Ogińskiego i następnie pary przedostatnich want przy zjeździe nieopodal Wojska Polskiego. Nadmierne obciążenie dotyczy jednak także innych want.

 

 

Na czerwono oznaczone wanty, które według ekspertyzy grożą pęknięciem i katastrofą.

 

Podsumowując należy stwierdzić, że w konstrukcji Mostu Uniwersyteckiego stwierdzono poważne przeciążenia kluczowych dla bezpieczeństwa elementów konstrukcyjnych. Powodem przeciążenia jest nieuwzględnienie w strukturze zakotwieńwantmomentu zginającego występującego w zakotwieniu i nierównomiernego rozkładu ścinania w połączeniach pomiędzy blachami zakotwień – wykazuje analiza.

 

Wykonawca analizy nie jest wstanie określić, kiedy przeciążenia się uwidoczniły, ale według normy projektowania wszystkie węzły są przeciążone.

 

Drogowcy przygotowują się z jednej strony do podparcia konstrukcji mostu, a także analizowana jest koncepcja jego naprawy, być może ona wymagała przeprojektowania konstrukcji mostu.

 

Warte obejrzenia

  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna
  • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

    Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu