Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMarszałek część bydgoskich postulatów do strategii uwzględnił, a część nie

Marszałek część bydgoskich postulatów do strategii uwzględnił, a część nie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 10 listopad 2020 00:45
Urząd Marszałkowski w Toruniu Urząd Marszałkowski w Toruniu

 

Podjęcie działań na rzecz osiągnięcia celu strategicznego jakim byłoby uznanie węzła Bydgoszcz za element sieci bazowej TEN-T – to jeden z głównych postulatów jakie płynęły na przełomie sierpnia i września w ramach konsultacji na Strategią Rozwoju Województwa do 2030 roku, z Bydgoszczy. Ten postulat zyskał akceptację Zarządu Województwa i został ujęty w nowej wersji projektu Strategii, po konsultacjach społecznych.

Rewizję sieci TEN-T w 2023 roku planuje Komisja Europejska – obecnie węzeł Bydgoszcz (jedyny z kujawsko-pomorskiego) ma status węzła sieci kompleksowej (uzupełniającej), gdyby udało się uzyskać status węzła sieci bazowej nie tylko wzrósł by prestiż, ale też otworzyłoby to drogę do wyższych dotacji na rozwój węzła. W Strategii pojawia się też pojęcie Węzła Logistycznego Bydgoszcz, którego pierwszym etapem budowy byłoby utworzenie terminalu kolejowego w Emilianowie (kilka tygodni temu spółki skarbu państwa powołały do tego celu spółkę celową) oraz w drugiem etapie budowa portu na Wiśle pomiędzy Bydgoszczą i Solcem Kujawskim. W toku konsultacji społecznych uwzględniono również postulat zabiegania o dopisanie do sieci TEN-T drogi wodnej E-40, bowiem obecnie trudno będzie na jej kaskadyzację pozyskać dofinansowanie zewnętrzne.

 

W sprawie metropolii i ZIT nieugięci

Głosy płynące z Bydgoszczy wskazywały również na potrzebę odejścia od koncepcji metropolii bydgosko-toruńskiej i umożliwienia utworzenia dwóch osobnych ZIT dla Bydgoszczy i Torunia, na co wstępną wolę wyraziło ministerstwo. Prezydent Bydgoszczy uważa, że współpraca bydgosko-toruńska specjalnie nie ma miejsca i dążenie do wspólnego ZIT jest działaniem na siłę. Ten postulat akceptacji nie zyskał, pozostaje jedynie możliwość wydzielenia w ramach ZIT Bydgosko-Toruńskiego dwóch pod obszarów dla Bydgoszczy i Torunia.

 

Zaktualizowany projekt Strategii natomiast sugeruje ograniczenie ZIT bydgosko-toruńskiego do powiatów bydgoskiego i toruńskiego, czyli do wykluczenia z ZIT dla nowej perspektywy 2021-2027 Nakła nad Notecią i Szubina. (do sprawy wkrotce wrócimy)

 

Projekt również niezbyt wyraziście podkreśla ambicje środowiska bydgoskiego do rozwoju szkolnictwa medycznego.

 

Mniejsze poprawki kolejowe

W toku konsultacji dopisano również mniejsze zadania o które zabiegała strona społeczna. Przede wszystkim ujęto możliwość budowy linii kolejowej Bydgoszcz – Koronowo – Więcbork, co ma związek ze zgłoszeniem takiej koncepcji do rządowego programu Kolej Plus.

 

Zapisano również możliwość dobudowy drugiego toru dla odcinka linii kolejowej pomiędzy stacją Bydgoszcz Wschód a Fordonem oraz budowy nowych przystanków kolejowych w Bydgoszczy – np. przy pętli tramwajowej na Wilczaku, czy na Okolu nieopodal Atosa.

 

 

O tym jaki będzie ostateczny kształt Strategii Rozwoju Województwa do 2030 roku zdecyduje Sejmik Województwa. Być może głosowanie odbędzie się jeszcze w tym roku.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

IMG 20200117 135511 1

20 stycznia 1920 - wkroczenie wojsk polskich do Bydgoszczy

22 stycznia 1920 - oficjalne przyłaczenie Bydgoszczy do Polski

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Ponad 100 tys. mieszkańców kujawsko-pomorskiego było zakażonych COVID-19

    W czwartek 21 stycznia stwierdzono 729 nowe zakażenia COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim, po uwzględnieniu tej liczby mamy łącznie od marca ubiegłego roku ponad 100 tys. zakażonych. W rzeczywistości liczba ta jest kilka razy wyższa, bowiem jak zaznaczają eksperci, klinicznie udaje się potwierdzić mniejszość zakażeń, bowiem wiele osób przechodzi COVID-19 bezobjaowo. Od początku pandemii zmarło w naszym województwie 2065 osób, granica 2 tys. została przekroczona we wtorek 19 stycznia.

    Etykiety: covid19
  • Eksperci przestrzegają przed dramatycznie niskimi emeryturami za 40 lat

    Obecnie przechodzący na emeryturę otrzymują średnio 50-60% ostatniej pensji, według obliczeń agencji Mercer w 2060 roku spadnie to do 25-30%, co może być dla wielu osób dramatem Eksperci uważają, że konieczne są reformy polskiego systemu emerytalnego, które mogą się wiązać z trudnymi decyzjami.

Wiadomości z regionu