Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSzopiński: Rząd szuka miejsca na studnie, dopiero wtedy, gdy wszystko się pali i wali

Szopiński: Rząd szuka miejsca na studnie, dopiero wtedy, gdy wszystko się pali i wali

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 22 październik 2020 11:17

Od poniedziałku trwa posiedzenie Sejmu na którym nowelizowane są przepisy dotyczące zwalczania pandemii COVID-19. W projekcie znalazł się chociażby nakaz noszenia masek, który ma być wprowadzony ustawowo, bowiem dotychczasowe zapisy – na bazie rozporządzenia Rady Ministrów – zdaniem sądów są niezgodne z Konstytucją. Lewica zarzuca rządowi, że tworzy prawo ,,na kolanie”.

Dzisiaj w debacie głos w imieniu klubu Lewicy zabrał bydgoski poseł Jan Szopiński - Tworzenie przepisów przeciw epidemicznych dopiero w trakcie pandemii jest kolejnym przykładem tego, że rząd szuka miejsca na studnie, dopiero wtedy, gdy wszystko się pali i wali, do tego nie zawsze szuka tego tam gdzie nie powinno – ocenił.

 

Przepisy mają wprowadzać m.in. klauzulę dobrego samarytanina, która ma na celu zwolnić personel medyczny z odpowiedzialności za nieumyślne błędy. Celem przepisów kierowanych do pracowników służby zdrowia jest ich mobilizacja do pracy przy zwalczaniu COVID-19. Są jednak też zapisy, które mogą posłużyć do wręcz nałożenia obowiązku pracy w danym miejscu przez osoby posiadające wykształcenie medyczne. Miałoby się to odbywać za pośrednictwem samorządów zawodów lekarskich, co z kolei zdaniem opozycji i posła Jana Szopińskiego jest niewykonalne, bowiem Ministerstwo Zdrowia ma błędnie założyć, że samorządy dysponują aż tak szerokimi danymi osobowymi swoich członków.


Nowelizacja ma także na celu wzmocnienie Sanepidu - Ustawa mówi o zwiększeniu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o dwoje dyrektorów. My się tego nie domagaliśmy – my się domagamy tego, by był w Państwowej Inspekcji Sanitarnej dodatkowe zatrudnienia, aby były dodatkowe wynagrodzenia, aby były tam kierowane osoby, które są zwalniane z administracji publicznej. Czy rząd od wiosny nie nauczył się niczego na swoich błędów? - mówił w Sejmie Szopiński.

 

Głosowania nad nowelizacją zaplanowano na dzisiaj, po południu.

 

Warte obejrzenia

 • Memoriał Ireny Szewińskiej awansował do rangi Gold w cyklu Continental Tour

  Pierwszą dobrą wiadomością dla Bydgoszczy jest ustalenie, że będzie gospodarzem również 3. Memoriału im. Ireny Szewińskiej, który odbędzie się 30 czerwca 2021 roku. Druga – będzie to wydarzenie już innej rangi o znacznie wyższym prestiżu – World Athletics awansowała Memoriał do rangi Gold, przez co kolejne mitingi będą wydarzeniami lekkoatletyczymi prawie najwyższej rangi, wyżej jest bowiem tylko Diamentowa Liga.

 • Zawisza bliski zakończenia roku na pozycji lidera, Sportis przegrywa sensacyjnie z ousiderem

  Dzisiaj rozgrywane były mecze 16 kolejki IV ligi – ostatniej w roku 2020; runda zasadnicza zakończy się po 18 kolejkach – pozostałe dwie rozegrane zostaną wiosną. Prawie wszystkie kluby mają jednak jeszcze do rozegrania w tym roku zaległe mecze, które zostały przeniesione z uwagi na pandemię COVID-19. Najciekawszym meczem będzie zaległy pojedynek 15 kolejki pomiędzy Zawiszą Bydgoszcz i Włocłavią Włocławek, mecz którego stawką może być pozycja lidera – zaplanowany jest on na 28 listopada.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

 • W poniedziałek czeka nas debata o stanie psychiatrii

  Polska jest w czołówce Europy pod względem liczby samobójstw – zaznacza Najwyższa Izba Kontroli, w wystąpieniu, w którym dość negatywnie ocenia stan polskiej psychiatrii, w tym szczególnie dziecięcej i młodzieżowej. O sytuacji psychiatrii w naszym województwie będzie rozmawiał na poniedziałkowej sesji Sejmik Województwa. Będziemy chcieli tę debatę dla Państwa transmitować.

 • Emisja COVID-19 w kujawsko-pomorskim ponownie przyśpiesza

  Od kilku dni po kontrowersyjnych decyzjach Ministerstwa Zdrowia nie jesteśmy wstanie monitorować liczby aktywnych przypadków w województwie kujawsko-pomorskim. Jak wynika jednak z wyliczeń jakie udostępnił nam Adam Gapiński w czwartek współczynnik reprodukcji wirusa R przekroczył 1, przez co weszliśmy ponownie w fazę rozwoju epidemii.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu