Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMinisterstwo przeznacza milion złotych na rozwój bydgoskiego respiratora

Ministerstwo przeznacza milion złotych na rozwój bydgoskiego respiratora

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 22 październik 2020 06:49
Ministerstwo przeznacza milion złotych na rozwój bydgoskiego respiratora Fot: UTP

W poniedziałek w murach Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego gościł wiceminister ds. nauki i szkolnictwa wyższego prof. Wojciech Maksymowicz, była to jego kolejna wizyta w Bydgoszczy w ostatnim czasie, głównie spowodowana zbudowaniem przez bydgoskich naukowców respiratora UCM01. W ostatnim czasie resort nauki na dalszy rozwój tej koncepcji przeznaczył 1 mln zł, co jest najbardziej wyrazistym wsparciem do tej pory.

 

Prototyp UCM01 powstał już właściwie wiosną w ciągu zaledwie kilku tygodni. Minister Maksymowicz z urządzeniem pierwszy raz osobiście zapoznał się w maju, wówczas podkreślał - Dobrze żebyśmy produkowali polskie respiratory. Rozumiem, że każdy prototyp jest czymś co jest zalążkiem czegoś jeszcze doskonalszego, dzięki temu coś robi się super doskonałe. To jest nowa gałąź przemysłu, która myślę powinna się w Polsce rozwijać. Nie możemy jako Europa ciągle patrzeć na to, gdzie jest najtańsza siła robocza i wszystkie zagraniczne pomysły rozwijane są tam daleko, a jak widzimy musimy liczyć sami na siebie najbardziej.

 

Od tego momentu minęło kilka tygodni, w trakcie których projekt był rozwijany. Obecnie mamy epidemicznie mamy sytuację dużo trudniejszą. Jak informuje UTP, z ministrem rozmawiano o szybkim uzyskaniu certyfikatu CE i rozpoczęciu masowej produkcji urządzenia dla szpitali. Minister Maksymowicz spotkał się bezpośrednio z zespołem zajmującym się UCM01.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Fryzjerzy, kosmetyczki, restauratorzy, hotelarze i przedstawiciele innych branż, które zostały objęte obowiązkiem wdrożenia od 1 stycznia 2021 roku kas fiskalnych on-line, mogą wnioskować o indywidualne odroczenie tego obowiązku. Więcej - Fryzjerzy, restauratorzy i hotelarze w trudnej sytuacji mogą wnioskować o przesunięcie obowiązku wdrożenia kas fiskalnych on-line

Wiadomości z regionu