Jesteś tutaj: HomeBydgoszczProNatura interweniuje na cmentarzach

ProNatura interweniuje na cmentarzach

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 20 czerwiec 2020 07:02

Od lipca na bydgoskich cmentarzach komunalnych wprowadzona ma być selektywna zbiórka odpadów – zapowiada prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski w odpowiedzi na interpelację radnego Szymona Roga. Do tej pory sytuacja na cmentarzach komunalnych, związana z gospodarką odpadami była problemowa, właściwie odpadów bowiem nikt nie odbierał.

 

Utrzymanie czystości na nekropolii to zadanie zarządcy cmentarzy. W Bydgoszczy zarządcami są poszczególne parafie, natomiast w przypadku cmentarzy komunalnych zadania te realizuje przedsiębiorstwo Zieleń Miejska. To właśnie na cmentarzach komunalnych, w tym największej bydgoskiej nekropolii przy Wiślanej, są największe problemy ze śmieciami.

 

Problem zdaniem ratusza spowodowany był tym, że wzrosły koszty odbioru odpadów z cmentarzy wraz z ich utylizacją, w stosunku do 2018 roku, gdy Zieleń Miejska składała ofertę przetargową. Problem ostatnio miał zostać zażegnany, bowiem Zieleń Miejska dogadała się z miejską spółką ProNatura.

 

Od lipca segregacja

Od 1 lipca ratusz chce wprowadzić na cmentarzach komunalnych selektywną zbiórkę odpadów. W przypadku cmentarzy parafialnych wprowadzenie selektywnej zbiórki jest decyzją proboszczów, nie mniej jednak są różne interpretacje przepisów ustawowych, które wskazują, iż odpady komunalne powinny być odbierane selektywnie. Zdaniem ekspertów odpady powstające na cmentarzach należy traktować jako odpady komunalne.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • 9 kolejka IV ligi nie namieszała w czubie tabeli. Nerwowo było na Gdańskiej

  Liderem po 9 kolejkach jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 22 punktów, ale ten klub ma jeden mecz rozegrany więcej od rywali z dalszych miejsc. Kolejne lokaty zajmują: Lider Włocławek, Zawisza Bydgoszcz (po 20 punktów) i Sportis Łochowo z 19 punktami. Kolejna Wda Świecie ma do Sportisu 4 punkty straty. Wszystkie wymienione kluby swoje spotkania w 9 kolejce wygrały.

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Sejmik chce pomóc oddłużyć Grudziądz. Dwaj radni z Bydgoszczy przeciwko tej drodze

  Sejmik Województwa przyjął dzisiaj stanowisko w sprawie wyrażenia zainteresowania przejęciem Szpitala Regionalnego w Grudziądzu, włączając go w poczet placówek służby zdrowia Samorządu Województwa. Nie jest to jednak ostateczna decyzja, do takowej jeszcze daleka droga, stanowisko ma bowiem, zdaniem wnioskodawców, pomóc uzyskać Miastu Grudziądz kredytu z budżetu państwa na przeprowadzenie restrukturyzacji.

  Etykiety: Grudziądz
 • Kujawsko-pomorskie w czołówce nowych zachorowań na COVID-19

  W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1306 nowych przypadkach zachorowań na COVID-19 w skali Polski. Najwięcej odnotowano w województwie wielkopolskim – 200, na drugim miejscu mam ex aequo mazowieckie i kujawsko-pomorskie.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu