Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDla wójta Białych Błot może być to decydująca o dalszym urzędowaniu sesja

Dla wójta Białych Błot może być to decydująca o dalszym urzędowaniu sesja

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 19 czerwiec 2020 00:32

We wtorek 23 czerwca obradować będzie Rada Gminy Białe Błota, która podejmie najważniejsze uchwały w roku. Radni zdecydować mają o kwestii absolutorium dla wójta Dariusza Fundatora, jeżeli większość Rady zgodzi się z wnioskiem Komisji Rewizyjnej, aby nie udzielić wójtowi absolutorium za rok 2019, wówczas następstwem może być referendum o odwołanie Dariusza Fundatora przed końcem kadencji.

Za rok 2018 wójt również nie otrzymał absolutorium – radni przed rokiem podjęcie takiej decyzji tłumaczyli, iż nie oceniają osoby Dariusza Fundatora, ale urząd, który w 2018 roku sprawował ,,drugi” wicewójt, z uwagi na podjęte środki przez prokuraturę wobec byłego wójta. Wójt Fundator w 2018 roku rządy objął dopiero w listopadzie.

 

W tym roku Komisja Rewizyjna sprawą absolutorium zajęła się w maju. W trakcie posiedzenia przewodniczący komisji radny Sławomir Ruge zarzucał wójtowi błędy w ewidencjonowaniu korzystania z samochodów służbowych. Ruge odniósł się też do przegranych przez gminę spraw sądowych z Regionalnym Zarządem Infrastruktury, z tytułu niezależnie pobieranego podatku od Portu Lotniczego Bydgoszcz. Zdaniem radnego wójt decyzji w temacie tego sporu w żaden sposób nie konsultował z radnymi. W jego opinii błędem wójta była decyzja podjęta w ostatnim czasie, o nieodwoływaniu się od wyroku w przegranej RZI sprawie, choć istniała możliwość odwoławcza.

 

Jeżeli we wtorek Rada Gminy zgodzi się z Komisją Rewizyjną i nie udzieli wójtowi absolutorium, wówczas artykuł 28a ustawy o samorządzie gminnym otworzy drogę do podjęcia uchwały o rozpisaniu referendum w sprawie skrócenia kadencji wójta. Referendum można rozpisać jeżeli absolutorium nie zostaje udzielone nie szybciej niż 9 miesięcy od rozpoczęcia kadencji i nie później niż na 9 miesięcy przed jej końcem. W ubiegłym roku ta przesłanka nie istniała.

 

We wtorek radni będą obradować zdalnie, czyli łącząc się przez tablety.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

  • Sejm za prawem do odmowy sprzedaży osobom bez maseczek

    Dodatki do wynagrodzeń medyków skierowanych do walki z COVID-19, zwolnienie ich z odpowiedzialności karnej za błędy popełnione podczas leczenia i wprowadzenie prawa do odmowy sprzedaży osobom bez maseczek – to kilka z rozwiązań zawartych w nowelizacji przyjętej w czwartek przez Sejm.

    Etykiety: Sejm RP covid19
  • Mamy pierwsze 10 tys. zakażeń w województwie, ta liczba szybko może się podwoić

    W czwartek stwierdzono w województwie kujawsko-pomorskim 906 nowych zakażeń COVID-19, co pokazuje, że zbliżamy się powoli do przekroczenia tysiąca przypadków dziennie. Od początku pandemii w naszym województwie stwierdzono 10.523 przypadki, z powodu COVID-19 zmarło 125 osób. Obecnie mamy aktywne 8182 przypadki.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu