Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW połowie roku dowiemy się jak przełoży się epidemia na finanse Bydgoszczy

W połowie roku dowiemy się jak przełoży się epidemia na finanse Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 30 kwiecień 2020 08:54

Pokłosiem epidemii COVID-19 są zakłócenia gospodarcze związane wprowadzeniem szeregu obostrzeń. Samorządy obawiają się wpływu ich na swoje finanse. Skarbnik miasta Piotr Tomaszewski uważa, że w Bydgoszcz również ta sytuacja uderzy, ale skutki epidemii na finanse miasta będzie można szacować dopiero w połowie roku, czyli za kilka tygodni.

- Musimy mieć świadomość, że to co się dzieje w gospodarce, bo to co ma miejsce w zdrowiu ma przełożenie na gospodarkę, bo może być to jednym z głównym skutkiem ubocznym – powiedział na wczorajszej zdalnej sesji Rady Miasta Bydgoszczy skarbnik Piotr Tomaszewski.

 

Luźne szacunki jakie przedstawił mówiły, że może być to strata na poziomie 150 – 200 mln zł. W roku budżetowym zakładano wpływ z biletów w komunikacji miejskiej na poziomie 70 mln zl, znaczny spadek podróżnych może przynieść tylko w tym segmencie spadek na poziomie 25 – 40 mln zł. Do tego dochodzą mniejsze wpływy z tytułu podatków PIT i CIT. Jedną z istotniejszych zmiennych do wyliczenia kosztów finansowych epidemii będzie czas jej trwania, co na dzisiaj jest jeszcze trudne do określenia.

 

Na pocieszenie skarbnik stwierdził, że Bydgoszcz w okresie gdy zaczynała się światowa pandemia była samorządem o jednej z lepszych sytuacji gospodarczych w Polsce.

 

Zdaniem Fitch Ratings, jeżeli wkrótce gospodarka zostanie ,,odmrożona”, to polskie miasta nie powinny sobie poradzić, być może będzie tylko trzeba przesunąć o rok dwa lata niektóre inwestycje. Zdaniem Fitcha, gdyby sytuacja przedłużyła się o kilka tygodni, wówczas mogłoby to wpłynąć na oceny ratingowe, ale zdaniem agencji ratingowej też nie od razu, bowiem około 70% przychodów miast jest chroniona przed cyklami gospodarczymi.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dobry weekend dla bydgoskich klubów w IV lidze

  8 i 9 sierpnia rozegrana została 2 kolejna IV ligi kujawsko-pomorskiej. Liderami po dwóch meczach są z kompletem punktów Włocłavia Włocławek i Sportis Łochowo. Swoje mecze wygrali także Zawisza i Chemik.

 • Sportis Business Club zainaugurował działalność

  W ubiegłym tygodniu działalność oficjalnie zainaugurował w Osielsku Sportis Business Club. Celem Business Clubu jest wsparcie finansowe dla rozwoju klubu piłkarskiego Sportis, który występuje na boisku w Łochowie. Drużyna seniorów awansowała w poprzednim (zakończonym szybciej z powodu COVID-19) sezonie do IV ligi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Jedna noc wstrząsnęła życiem wielu

  W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 przez część kraju przeszły nawałnice, które wyrządziły ogromne szkody, najbardziej poszkodowana okazała się gmina Sośno w powiecie sępoleńskim, ale żywioł szkody wyrządził w kilku powiatach naszego województwa. Zerwane dachy zakryte prowizorycznymi plandekami, czy nawet tygodnie bez dostępu do prądu. Tak wyglądała północno-zachodnia część naszego województwa przed trzema laty.

 • Chory na COVID-19 uciekł ze szpitala

  Dzisiaj wyszła na jaw informacja, że bydgoszczanin, który ze stwierdzonym COVID-19 przebywał na leczeniu w Szpitalu Regionalnym w Grudziądzu, uciekł z placówki i wrócił do Bydgoszczy. Mężczyzna został dość szybko zatrzymany przez policję, za narażenie osób postronnych na zachorowanie z powodu swojej głupoty odpowie przed sądem.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu