Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRadni uczcili papieża Polaka kłócąc się

Radni uczcili papieża Polaka kłócąc się

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 29 kwiecień 2020 22:14
Radny Mikolajczak Radny Mikolajczak

Decyzja zapadła – w środę Rada Miasta uchwaliła nazwanie parku u zbiegu ulic Opławiec i Biwakowej w Smukale im. Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Jak wynika z przekazów ksiądz Karol Wojtyła organizował w roku 1953 i 1966 spływy kajakowe Brdą W 1966 roku pełnił już funkcję arcybiskupa. W jednym z miejsc, gdzie gościć miał polski papież postawiono pamiątkowy kajak, od teraz przestrzeń tego parku nad Brdą nosić będzie jego imię.

 

Środowa sesja odbywała się pierwszy raz w trybie zdalnym, z uwagi na zagrożenie epidemiczne. Wydawało się, że uczczenie Karola Wojtyły nie będzie budzić kontrowersji. Radna Grażyna Szabelska zaproponowała, aby przyjąć uchwałę poprzez aklamacje, następnie w głosowaniu poparto ten wniosek. Gdy rozpoczął się kolejny punkt obrad głos zabrał radny Mateusz Zwolak, który zwrócił uwagę, że jego głos w sprawie uczczenia papieża nie został uwzględniony, radny Jakub Mikkołajczak, który do kamery pokazywał grafikę z filmu braci Siekielskich o pedofilii w Kościele, wnioskował o interpretację prawną, czy można uznać formalnie przyjęcie uchwały poprzez aklamacje za poprawnę, wyrażając osobiśie pogląd, że nie.

 

Dalej radny Bogdan Dzakanowski emitował przez swój tablet dźwięk gwizdka, pojawiły się też okrzyki ,,hańba” przez co nie można było dalej kontynuować sesji. Po kilku przerwach głos zabrała mecenas, która stwierdziła, że istotą przyjmowania uchwał przez aklamację jest brak wyrażenia sprzeciwu. Z racji tego, że po wniosku radnej Szabelskiej nie pojawił się żaden głos sprzeciwu, uznano uchwałę za przyjętą poprzez aklamację.

 

Pamiątka wizyty ks. Karola Wojtyły w Smukale

 

W maju 1966 roku abp. Wojtyła wraz z prymasem Polski kard. Stefanem Wyszyńskim dokonał w parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Szwederowie koronacji obrazu Matki Boskiej Pięknej Miłości, który zdobi ołtarz w farze. W wygłoszonym w tamtym okresie kazaniu miał powiedzieć, że ,,Bydgoszcz jest miastem wielkiej przeszłości”.

 

Warte obejrzenia

  • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

    Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

  • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

    Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

    Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

Wiadomości z regionu