Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMinisterstwo Klimatu broni RDOŚ w sprawie Zachemu

Ministerstwo Klimatu broni RDOŚ w sprawie Zachemu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 30 styczeń 2020 00:46

W sierpniu Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport na temat przeciwdziałaniu zanieczyszczeniom historycznym, w wystąpieniu pokontrolnym kierowanym do bydgoskiej Dyrekcji Ochrony Środowiska wskazano, że instytucja ta na remediacje terenów po dawnych Zachemie pozyskano jedynie część możliwych funduszy. Ministerstwo Klimatu, nowo powołany resort, wyraziło opinię, iż nie można mieć zarzutów do funkcjonowania RDOŚ.

 

Obecnie na terenach byłego Zachemu realizowany jest projekt remediacyjny warty 93 mln zł. Z wystąpienia pokontrolnego NIK wynika, że możliwe było pozyskanie aż 286 mln zł, ale udało się pozyskać tylko wspomniane 93 mln zł. Za główną przyczynę niepozyskania blisko 160 mln zł podaje się brak opracowanego harmonogramu. RDOŚ w Bydgoszczy twierdzi natomiast, że harmonogram był złożony.

 

Interpelacja poselska

Posłanka Zielonych Małgorzata Tracz zadała pytanie, czy resort klimatu wyciągnął z bydgoskiej RDOŚ jakieś konsekwencje z tego powodu. W odpowiedzi udzielonej w imieniu ministra przez sekretarza stanu Małgorzatę Golińską, stwierdza się – kontrola NIK w RDOŚ w Bydgoszczy nie wykazała nieprawidłowości.

 

Dalej wyjaśnia ona, że przyczyną niepozyskania blisko 160 mln zł było nieujęcie środków na realizację zadania przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, co było okolicznością niezależną od RDOŚ

 

Mamy zatem nowe wyjaśnienie niepozyskania kwoty 160 mln zł na remediację skażonych terenów, co jednak najbardziej istotne dla mieszkańców, środki te na walkę z zanieczyszczeniami nie trafiły.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • Dr Sutkowski: Przebieg trzeciej fali pandemii w 70-80% zależy od nas samych

    Pandemia koronawirusa narasta, trzecia fala się wznosi i na tej fali dryfujemy, patrząc z niepokojem w przyszłość - powiedział PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Obecną sytuację w Polsce przyrównał do okrętu w czasie sztormu, gdzie niezbędna jest praca całej załogi.

    Etykiety: covid19
  • Poziom Bałtyku będzie rósł coraz szybciej i powodował ekstremalne zjawiska

    Wzrost poziomu Morza Bałtyckiego nie będzie zauważalny gołym okiem, ale spowoduje większą częstotliwość ekstremalnych zjawisk. – W okresach letnich na wybrzeżu Bałtyku możemy się spodziewać coraz silniejszych burz, a jesienią i zimą coraz groźniejsze będą wezbrania sztormowe, co będzie powodowało zalania najniżej położonych obszarów – mówi prof. dr hab. Szymon Malinowski, naukowiec z UW i PAN. Powodem wzrostu poziomu wód w morzach i oceanach jest globalne ocieplenie klimatu wywołane przede wszystkim nadmierną emisją gazów cieplarnianych.

Wiadomości z regionu