Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWątpliwości wobec legalności wprowadzenia proboszcza to nie tylko wewnętrzna sprawa Kościoła

Wątpliwości wobec legalności wprowadzenia proboszcza to nie tylko wewnętrzna sprawa Kościoła

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 25 listopad 2019 00:38

W czerwcu na życzenie biskupa Jana Tyrawy wprowadzono na urząd proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy ks. Krzysztofa Buchholza. Odwołany dekretem biskupa ks. Roman Kneblewski złożył odwołanie do stolicy apostolskiej, którego rozpatrywanie jest obecnie w toku. Zgodnie z kanonem 1747§3 prawa kanonicznego, biskup nie może mianować nowego proboszcza do czasu rozpatrzenia odwołania przez Watykan, a jedynie mianować administratora proboszcza (pełniącego obowiązki). Jak przyznaje radca prawny Bartosz Rakoczy, naruszenie prawa kanonicznego wywołuje również skutki cywilnoprawne.

 

Na mocy ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego parafia jest jednostką prawną. Parafia mimo tego, że jest wspólnotą wiernych, to w świetle tej ustawy jest reprezentowana na zewnątrz jednoosobowo przez proboszcza, bądź w specjalnych sytuacjach administratora. Oznacza to, ze proboszcz jest reprezentantem parafii przed organami państwowymi i rządowymi.

 

Przykładem, gdy parafie reprezentowane są przed organami władzy świeckiej są chociażby różnego rodzaju programy dotacyjne. Co roku wiele parafii uzyskuje od Województwa Kujawsko-Pomorskiego dotacje na renowację zabytkowych kościołów. W procesie dotacyjnym parafię reprezentuje proboszcz, jeżeli jego mianowanie odbyłoby się z naruszeniem prawa kanonicznego, to może wywołać poważne komplikacje.

 

Bartosz Rakoczy w komentarzach do wyroków Sądu Najwyższego wyraża ocenę, że nieważność czynności w świetle prawa kanonicznego, powinna wywoływać również skutki cywilnoprawne w prawie powszechnym.

 

Młyny watykańskie mielą powoli

Jak już wspomniałem, odwołanie byłego proboszcza wpłynęło do Watykanu. Zapewne Stolica Apostolska zajmie stanowisko co do decyzji biskupa o odwołaniu proboszcza a także czy wprowadzając nowego nie naruszono prawa kanonicznego. Nie wiemy jednak czy nastąpi to za miesiąc, pół roku czy poczekamy jeszcze dobry rok. Do tego czasu wątpliwie mogą być oceniane czynności cywilnoprawne z udziałem parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

 

Dziwić może jedynie trochę postępowanie biskupa Jana Tyrawy, który mógł przecież mianować do czasu rozpatrzenia rekursu administratora parafii, który miałby w praktyce takie same możliwości działania jak proboszcz, jedynie nie mógłby się tytułować proboszczem. Administrator w świetle ustawy o stosunku Państwa do Kościoła byłby przez świeckie władze traktowany jak przedstawiciel parafii, nie byłoby natomiast wątpliwości co do mianowania jego jakie wynikać mogą z prawa kanonicznego.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia Bydgoszcz świętuje stulecie

  Jeszcze przed kilkoma tygodniami planowano dość bogate obchody 100 rocznicy założenia Polonii Bydgoszcz – miał się odbyć turniej drużyn założonych w 1920 roku przez Powstańca Wielkopolskiego Edmunda Szyca oraz zawody żużlowe z najlepszymi zawodnikami na świecie. Własny scenariusz napisał koronawirus, choć być może część tych zamiarów uda się zrealizować nieco później.

  Etykiety: Polonia Bydgoszcz
 • Czy Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy się odbędą?

  Pierwotnie w dniach 2-7 czerwca na stadionie bydgoskiego Zawiszy miały się odbyć VII Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy. Patrząc na bydgoski kalendarz imprez sportowych – miało być to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych nad Brdą. Bydgoszcz to wydarzenie organizowała pierwszy raz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

 • Od soboty bez maseczek

  W przypadku, jeżeli będziemy zachowywać dystans w odległości 2 metrów od siebie, nie będziemy musieli nosić maseczek. Zniesienie tej restrykcji zapowiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Nowe regulacje wejdą już od soboty 30 maja.

 • Liczba aktualnie chorych spadła poniżej setki

  Według danych na dzisiaj - mamy w województwie kujawsko-pomorskim 99 osób chorych na COVID-19. Jest to najniższy wskaźnik o 1 kwietnia, gdy liczba zachorowań w naszym województwie gwałtownie rosła. Obecnie notujemy tendencję spadkową i coraz bardziej widoczne wygaszanie epidemii.

  Etykiety: covid19 koronawirus

Wiadomości z regionu