Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDo ilu wypadków z udziałem komunikacji miejskiej musi jeszcze dojść?

Do ilu wypadków z udziałem komunikacji miejskiej musi jeszcze dojść?

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 27 październik 2019 00:21
Ilustracyjnie Ilustracyjnie

W piątek na Rondzie Fordońskim doszło do zderzenia tramwaju z tirem, 4 osoby, w tym 3 dzieci zabrano do szpitali. Z ustaleń policjantów wynika, że winny zdarzenia jest motorniczy.

Na tym można by zakończyć prezentowanie informacji, ewentualnie ubogacić o zdjęcia z miejsca wypadku, aby zaspokoić ciekawskich, a następnie przejść do normalnego trybu życia. Nie jest to jednak pierwszy wypadek z udziałem tramwaju czy autobusu komunikacji miejskiej w ostatnim czasie. Weźmy chociażby wypadek z kwietnia 2017 roku, gdy przy ulicy Jagiellońskiej, nieopodal dworca PKS tramwaj zderzył się z autobusem PKS – wówczas poszkodowanych było 17 osób. Przyczyną wypadku było wjechanie przez motorniczego na czerwonym świetle.

 

Trzeba zadać pytanie, dlaczego motorniczym czy kierowcom autobusów zdarza się wymuszanie pierwszeństwa. Jak ktoś poobserwuje funkcjonowanie transportu miejskiego, to właściwie każdego dnia można zauważyć autobus przejeżdżający na czerwonym świetle. Codziennie kuszony jest los i ryzykowane życie kierującego oraz pasażerów, a także innych uczestników ruchu. Na szczęście codziennie nie dochodzi do wypadków. Dlaczego tak się zatem dzieje? Czy to rozkojarzenie, a może presja czasu. Na forach pojawiają się niekiedy, zazwyczaj anonimowe wpisy, że rozkłady jazdy nie są dostosowane do sytuacji na drodze, natomiast na motorniczych i kierowcach jest presja wyrabiania się w nich. To może generować niebezpieczne sytuacje.

 

Już raz o tym problemie pisaliśmy, po kolejnym wypadku do sprawy wracamy, licząc potraktowanie jej na poważnie. Od jakiegoś czasu funkcjonuje w Bydgoszczy płaszczyzna współpracy środowisk pieszych, służb miejskich i policji, w ramach której analizowane są wypadki z udziałem pieszych. Być może warto przyjrzeć się w podobnej formule rozkładom jazdy i bezpieczeństwu transportu zbiorowego.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia Bydgoszcz świętuje stulecie

  Jeszcze przed kilkoma tygodniami planowano dość bogate obchody 100 rocznicy założenia Polonii Bydgoszcz – miał się odbyć turniej drużyn założonych w 1920 roku przez Powstańca Wielkopolskiego Edmunda Szyca oraz zawody żużlowe z najlepszymi zawodnikami na świecie. Własny scenariusz napisał koronawirus, choć być może część tych zamiarów uda się zrealizować nieco później.

  Etykiety: Polonia Bydgoszcz
 • Czy Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy się odbędą?

  Pierwotnie w dniach 2-7 czerwca na stadionie bydgoskiego Zawiszy miały się odbyć VII Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy. Patrząc na bydgoski kalendarz imprez sportowych – miało być to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych nad Brdą. Bydgoszcz to wydarzenie organizowała pierwszy raz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

 • Od soboty bez maseczek

  W przypadku, jeżeli będziemy zachowywać dystans w odległości 2 metrów od siebie, nie będziemy musieli nosić maseczek. Zniesienie tej restrykcji zapowiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Nowe regulacje wejdą już od soboty 30 maja.

 • Liczba aktualnie chorych spadła poniżej setki

  Według danych na dzisiaj - mamy w województwie kujawsko-pomorskim 99 osób chorych na COVID-19. Jest to najniższy wskaźnik o 1 kwietnia, gdy liczba zachorowań w naszym województwie gwałtownie rosła. Obecnie notujemy tendencję spadkową i coraz bardziej widoczne wygaszanie epidemii.

  Etykiety: covid19 koronawirus

Wiadomości z regionu