Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRok Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego podsumowany

Rok Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego podsumowany

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz środa, 20 luty 2019 10:35
Rok Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego podsumowany Fot: Miejskie Centrum Kultury

Rok 2018 obchodzony był w Bydgoszczy, decyzją Rady Miasta, jako Rok Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego. W poniedziałek w Miejskim Centrum Kultury odbyło się uroczyste podsumowanie roku oraz towarzyszących mu wydarzeń.

Jak szacuje Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego zrealizowano blisko 270 inicjatyw - autorskie pomysłu przedstawiły szkoły, uczelnie wyższe, instytucje publiczne oraz środowiska biznesowe. Dziedzictwo przemysłowe stanowi niezwykle ważny element krajobrazu kulturowego naszego miasta, a jego promowanie dziedzictwa przemysłowego wpisane jest w szereg strategii i programów sektorowych Miasta. Utworzony w 2015 roku Szlak TeH2O (T – jak technika, H – jak historia, O – jak opowieść) zyskuje coraz większą popularność i międzynarodowe uznanie wyrażane przyznanymi nagrodami – to wszystko zwraca uwagę na konieczność dalszego rozwijania działań w zakresie promowania dziedzictwa przemysłowego Bydgoszczy, stanowiącego ważny element tożsamości Miasta.

 

W Miejskim Centrum Kultury prezentowane były publikacje nawiązujące do Roku Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego, m.in. autorstwa Tomasza Izajasza pt. "Bydgoszcz - miasto wody i przemysłu" album fotograficzny pt. „Industrial” autorstwa Dariusza Gackowskiego, czy „Bydgoszcz przemysłowa. Retro przewodnik -od warsztatu do fabryki” wydany przez Kujawsko Pomorskie Centrum Kultury. Spotkanie zakończył pokaz filmu dokumentującego zeszłoroczną edycję TechoFestu, któremu towarzyszył występ muzyczny w wykonaniu Grzegorza Pleszyńskiego.

 

W trakcie piątkowych uroczystości poświęconych 100. rocznicy zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego, zorganizowanych przez Portal Kujawski, radny wojewódzki Roman Jasiakiewicz podkreślał szczególną rolę bydgoskich przemysłowców, którzy w trudnym okresie gospodarczym jakie były lata 20-te, budowali pomyślność Bydgoszczy.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Co 10. dziecko wymaga pomocy psychologicznej. Podczas pandemii wsparciem dla nich jest terapia online i przez telefon

  W Polsce 9 proc. dzieci i młodzieży, czyli ok. 630 tys. osób, wymaga pomocy psychologicznej albo psychiatrycznej – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. NIK wskazuje, że system lecznictwa nie jest w stanie jej zapewnić. – Nie ma wystarczającej liczby psychiatrów i psychologów dziecięcych. Bezpłatna pomoc bardzo się skurczyła, a nie wszystkie rodziny stać, żeby pójść do psychologa płatnie – mówi Maria Keller-Hamela z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Pandemia dodatkowo pogłębiła te problemy. W ich rozwiązaniu mogą pomóc konsultacje zdalne – telefoniczne i online. Taki projekt fundacja chce rozwijać wspólnie z firmą Huawei.

  Etykiety: psychiatria covid19
 • Pandemia COVID-19 sprzyja polskiej wynalazkości

  Od rozpoczęcia pandemii liczba zgłoszeń wynalazków w Urzędzie Patentowym wzrosła o ponad 5 proc. – Obecnie ponad 100 jest bezpośrednio związanych z ochroną przed COVID-19 – mówi Edyta Demby-Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP. W Polsce pojawiły się już np. urządzenia dezynfekujące, które samoistnie i pod ciśnieniem rozpylają mgiełkę, od razu pokrywającą całą powierzchnię dłoni. Powstały też bramy dezynfekujące oparte na działaniu światła UVC czy namiot barierowy.

Wiadomości z regionu