Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWęzeł Emilianowo a dojazd do terminalu intermodalnego

Węzeł Emilianowo a dojazd do terminalu intermodalnego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 20 luty 2019 11:01

Wczoraj opublikowaliśmy preferowaną przez Generalną Dyrekcje Dróg Krajowych i Autostrad koncepcje przebiegu drogi ekspresowej S-10 na odcinku Bydgoszcz – Toruń. Dzisiaj przyjrzyjmy się bliżej proponowanej koncepcji węzła Emilianowo, który będzie komunikował drogę S-10 z bydgoskim parkiem przemysłowym, ale również tworzył dojazd do planowanego terminalu intermodalnego.

 

Od kilku miesięcy PKP SA wraz z Bydgoskim Parkiem Przemysłowo-Technologicznym pracują nad koncepcją budowy przy linii kolejowej nr 201, na bazie stacji kolejowej Bydgoszcz – Emilianowo (formalnie gmina Nowa Wieś Wielka) infrastruktury terminalu intermodalnego. Węzła przeładunkowego w ramach korytarza sieci TEN-T Bałtyk – Adriatyk. Plany najbliższe zakładają rozwój infrastruktury na wschód od tej linii kolejowej, gdzie jak widać na planie planowany jest zjazd z węzła Bydgoszcz – Emilianowo.

 

Z raportu środowiskowego opracowanego przez Mosty Katowice

 

Nie ma już jednak bezpośredniego zjazdu na zachodnią ćwiartkę, gdzie przyszłościowo terminal intermodalny mógłby się też rozwijać – jeżeli zakładamy, że ma być to jeden z najważniejszych tego typu terminali w Polsce i korytarzu Bałtyk – Adriatyk. Dotrzeć będzie można tam pośrednio, co pokazuje poniższy szczegółowy plan wariantu:

 

 

Powyzszy wariant zakłada jedna koniecność budowy kolejnego mostu nad torami kolejowymi, na północ od S-10.

 

- Wartością podnoszącą wartość inwestycji jest tylko dostępność do zjazdów – powiedział nam radny wojewódzki Roman Jasiakiewicz, w którego opinii należałoby się zastanowić nad objęciem zjazdem z drogi ekspresowej również zachodniej części linii kolejowej nr 201.


Obecnie propozycje GDDKiA dotyczące przebiegu odcinka drogi ekspresowej, są przedmiotem badania Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w zakresie oddziaływania na środowisko. Elementem tego badania są już rozpoczęte konsultacje społeczne.

 

Więcej o rekomendowanym przez GDDKiA przebiegu drogi S-10 piszemy - Tak GDDKiA widzi przebieg drogi S-10

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

Wiadomości z regionu