Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPowietrze najczystsze nie jest

Powietrze najczystsze nie jest

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 24 styczeń 2019 12:02

W ostatnim czasie powrócił problem smogu, wczoraj wieczorem dopuszczalne normy pyłków były przekroczone ponad dwukrotnie. Musimy się przyzwyczaić jednak, że w okresie niższych temperatur, gdy następuje większa emisja z pieców ogrzewających mieszkania, powietrze najzdrowsze nie będzie.

W chwili obecnej – czwartek w południe – według czujnika umiejscowionego w Śródmieściu, przy ulicy Rejtana, poziom pyłu PM10 wynosi 75 µg/m³ co stanowi 149% dopuszczalnej normy, natomiast PM2.5 46 µg/m³, czyli 183% dopuszczalnej normy. Są to złe wskaźniki, ale i tak lepsze od tych, jakie odnotowano wczoraj wieczorem.

 

Najgorsze wskazania przy Rejtana pojawiły się wczoraj o godzinie 19. Wskaźnik PM10 wyniósł 220%, czyli ponad dwukrotnie przekroczono dopuszczalną normę. Natomiast P2.5 aż 284% dopuszczalnej normy.

 

Póki co do zjawiska smogu musimy się jednak przyzwyczaić, bowiem proces zmian będzie wieloletni. Pod warunkiem, że walka z tym zjawiskiem będzie prowadzona na poważnie. Jedną z głównych przyczyn złej jakości powietrza w miastach to spalanie złej jakości węgla w piecach przydomowych. Istnieje szansa, że w perspektywie kilkunastu lat te piece znikną w Bydgoszczy całkowicie. Inna przyczyna to migrujące zanieczyszczenia z innych części kraju czy nawet innych państw. Bydgoszcz położona jest w dolinie, co niestety sprzyja występowaniu smogu. Żeby zwalczyć tą przyczynę potrzeba już bardziej zakrojonych na szeroką skalę działań.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

  • Sejmik chce uczcić 100. lecie powrotu Kujaw i Pomorza do Polski. Projekt stanowiska słaby

    W poniedziałek 16 grudnia na Sejmiku Województwa planowane jest przyjęcie stanowiska w sprawie uczczenia 100. Rocznicy Powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski. Wątpliwości może budzić już jednak treść zaproponowanego dokumentu, w którym zapomina się nawet wspomnieć o Powstaniu Wielkopolskim.

  • Jutro Sejmik Województwa uchwali budżet

    Przed nami budżetowa sesja Sejmiku Województwa – sesje budżetowe należą do najważniejszych, choć w przypadku samorządów wojewódzkich, często radni podejmują decyzje o mniejszej wadze, niż np. w miastach na prawach powiatu. Dlaczego tak jest? - bowiem duża część inwestycji Samorządu Województwa odbywa się poza oficjalnym budżetem, poprzez spółki podległe kapitałowo województwu.

Wiadomości z regionu

Śledź nas