Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPowietrze najczystsze nie jest

Powietrze najczystsze nie jest

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 24 styczeń 2019 12:02

W ostatnim czasie powrócił problem smogu, wczoraj wieczorem dopuszczalne normy pyłków były przekroczone ponad dwukrotnie. Musimy się przyzwyczaić jednak, że w okresie niższych temperatur, gdy następuje większa emisja z pieców ogrzewających mieszkania, powietrze najzdrowsze nie będzie.

W chwili obecnej – czwartek w południe – według czujnika umiejscowionego w Śródmieściu, przy ulicy Rejtana, poziom pyłu PM10 wynosi 75 µg/m³ co stanowi 149% dopuszczalnej normy, natomiast PM2.5 46 µg/m³, czyli 183% dopuszczalnej normy. Są to złe wskaźniki, ale i tak lepsze od tych, jakie odnotowano wczoraj wieczorem.

 

Najgorsze wskazania przy Rejtana pojawiły się wczoraj o godzinie 19. Wskaźnik PM10 wyniósł 220%, czyli ponad dwukrotnie przekroczono dopuszczalną normę. Natomiast P2.5 aż 284% dopuszczalnej normy.

 

Póki co do zjawiska smogu musimy się jednak przyzwyczaić, bowiem proces zmian będzie wieloletni. Pod warunkiem, że walka z tym zjawiskiem będzie prowadzona na poważnie. Jedną z głównych przyczyn złej jakości powietrza w miastach to spalanie złej jakości węgla w piecach przydomowych. Istnieje szansa, że w perspektywie kilkunastu lat te piece znikną w Bydgoszczy całkowicie. Inna przyczyna to migrujące zanieczyszczenia z innych części kraju czy nawet innych państw. Bydgoszcz położona jest w dolinie, co niestety sprzyja występowaniu smogu. Żeby zwalczyć tą przyczynę potrzeba już bardziej zakrojonych na szeroką skalę działań.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Brytyjskie media żyły wpadką w Bydgoszczy

  Równy tydzień temu kończyły się Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce, których gospodarzem była Bydgoszcz. Historyczny triumf reprezentacji Polski zapamiętamy na długo, a w innych krajach naturalne jest, że uwaga zwrócona była w inne kwestie. Brytyjskie media wyjaśniają dość zagadkową dyskwalifikację brytyjskiej sztafety 4x400 metrów, w jednej z ostatnich konkurencji turnieju.

 • Bruski: Jak ktoś wieszczy koniec lekkiej atletyki w Bydgoszczy to jest w błędzie

  Historyczny triumf Polski na 100. lecie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki to już historia. To, że doszło do tego w Bydgoszczy to efekt wielu zorganizowanych dużych imprez w naszym mieście. Czy to będzie już pożegnanie z wielkimi wydarzeniami lekkoatletycznymi dla Bydgoszczy? Takie spekulacje się pojawiły, które ożywają gdy swoje ambicje prezentuje Śląsk.

Wiadomości sportowe

 • To były słabe cztery lata dla regionu

  Przygotowania do kampanii wyborczej (ta oficjalnie ruszy dopiero po rejestracji list) są coraz bardziej widoczne, za chwilę kandydaci, w tym obecni posłowie będą agitować, aby oddać na nich głos. Warto przy takich okazjach pytać, co zrobili przez ostatnie cztery lata, a tych dokonań zbyt wielu nie mamy.

 • Rząd szacuje straty spowodowane suszą na ponad miliard złotych

  Problem suszy, a właściwie ogólnego deficytu wody, dostrzegalny jest od kilku tygodni. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach ocenił, że w okresie od 11 czerwca do 10 sierpnia zjawisko suszy dotknęło prawie wszystkie gminy w województwie kujawsko-pomorskim, w różnym stopniu. Ministerstwo Rolnictwa kładzie na stół pierwszą pulę pieniędzy.

  Etykiety: susza Rolnictwo

Wiadomości z regionu

Śledź nas