Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW drugie święto zebrał się ,,Wiec Polski”

W drugie święto zebrał się ,,Wiec Polski”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 26 grudzień 2018 10:25

Sto lat temu, na wieść o tym, że delegat Polskiego Komitetu Narodowego Ignacy Jan Paderewski zmierza do Poznania, 26 grudnia w Bydgoszczy odbył się ,,Wiec Polski”. Zapewne mało kto się spodziewał, że dobę później wybuchnie Powstanie Wielkopolskie.

 

Wiec odbywał się w sali Szuprytowskiego, jak czytamy w Dzienniku Bydgoskim przebiegał on w uroczystej atmosferze. Spotkanie prowadził prezes Rady Ludowej dr Jan Biziel. W trakcie spotkania redaktor Jan Teska, który brał udział w Polskim Sejmie Dzielnicowym w Poznaniu (3-5 grudnia) zreferował zebranym jego przebieg (więcej o tym wydarzeniu piszemy - 100 lat temu w Poznaniu zademonstrowano światu ważne przesłanie ).

 

Posiedzenie było w dużej mierze poświęcone działalności księdza Beckera (parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa), który krytykowany był za antypolską postawę i reprezentowanie interesów niemieckich.

Na zakończenie wiecu zebrani przyjęli zaproponowaną przez redaktora Jana Teskę rezolucję kierowaną do Ignacego Jana Paderewskiego – Zebrani oświadczają, że pragną przyłączenia do Polski i protestują przeciw rozmaitym ,,Heimatschutzom”. Potem rzucono jeszcze okrzyki na cześć mówców, Polski, Wilsona, Paderewskiego, Hallera i całej inteligencji polskiej, która pracuje narodowo i ręka w rękę z ludem idzie – opisuje Dziennik Bydgoski.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Brytyjskie media żyły wpadką w Bydgoszczy

  Równy tydzień temu kończyły się Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce, których gospodarzem była Bydgoszcz. Historyczny triumf reprezentacji Polski zapamiętamy na długo, a w innych krajach naturalne jest, że uwaga zwrócona była w inne kwestie. Brytyjskie media wyjaśniają dość zagadkową dyskwalifikację brytyjskiej sztafety 4x400 metrów, w jednej z ostatnich konkurencji turnieju.

 • Bruski: Jak ktoś wieszczy koniec lekkiej atletyki w Bydgoszczy to jest w błędzie

  Historyczny triumf Polski na 100. lecie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki to już historia. To, że doszło do tego w Bydgoszczy to efekt wielu zorganizowanych dużych imprez w naszym mieście. Czy to będzie już pożegnanie z wielkimi wydarzeniami lekkoatletycznymi dla Bydgoszczy? Takie spekulacje się pojawiły, które ożywają gdy swoje ambicje prezentuje Śląsk.

Wiadomości sportowe

 • To były słabe cztery lata dla regionu

  Przygotowania do kampanii wyborczej (ta oficjalnie ruszy dopiero po rejestracji list) są coraz bardziej widoczne, za chwilę kandydaci, w tym obecni posłowie będą agitować, aby oddać na nich głos. Warto przy takich okazjach pytać, co zrobili przez ostatnie cztery lata, a tych dokonań zbyt wielu nie mamy.

 • Rząd szacuje straty spowodowane suszą na ponad miliard złotych

  Problem suszy, a właściwie ogólnego deficytu wody, dostrzegalny jest od kilku tygodni. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach ocenił, że w okresie od 11 czerwca do 10 sierpnia zjawisko suszy dotknęło prawie wszystkie gminy w województwie kujawsko-pomorskim, w różnym stopniu. Ministerstwo Rolnictwa kładzie na stół pierwszą pulę pieniędzy.

  Etykiety: susza Rolnictwo

Wiadomości z regionu

Śledź nas