Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW drugie święto zebrał się ,,Wiec Polski”

W drugie święto zebrał się ,,Wiec Polski”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 26 grudzień 2018 10:25

Sto lat temu, na wieść o tym, że delegat Polskiego Komitetu Narodowego Ignacy Jan Paderewski zmierza do Poznania, 26 grudnia w Bydgoszczy odbył się ,,Wiec Polski”. Zapewne mało kto się spodziewał, że dobę później wybuchnie Powstanie Wielkopolskie.

 

Wiec odbywał się w sali Szuprytowskiego, jak czytamy w Dzienniku Bydgoskim przebiegał on w uroczystej atmosferze. Spotkanie prowadził prezes Rady Ludowej dr Jan Biziel. W trakcie spotkania redaktor Jan Teska, który brał udział w Polskim Sejmie Dzielnicowym w Poznaniu (3-5 grudnia) zreferował zebranym jego przebieg (więcej o tym wydarzeniu piszemy - 100 lat temu w Poznaniu zademonstrowano światu ważne przesłanie ).

 

Posiedzenie było w dużej mierze poświęcone działalności księdza Beckera (parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa), który krytykowany był za antypolską postawę i reprezentowanie interesów niemieckich.

Na zakończenie wiecu zebrani przyjęli zaproponowaną przez redaktora Jana Teskę rezolucję kierowaną do Ignacego Jana Paderewskiego – Zebrani oświadczają, że pragną przyłączenia do Polski i protestują przeciw rozmaitym ,,Heimatschutzom”. Potem rzucono jeszcze okrzyki na cześć mówców, Polski, Wilsona, Paderewskiego, Hallera i całej inteligencji polskiej, która pracuje narodowo i ręka w rękę z ludem idzie – opisuje Dziennik Bydgoski.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dobry weekend dla bydgoskich klubów w IV lidze

  8 i 9 sierpnia rozegrana została 2 kolejna IV ligi kujawsko-pomorskiej. Liderami po dwóch meczach są z kompletem punktów Włocłavia Włocławek i Sportis Łochowo. Swoje mecze wygrali także Zawisza i Chemik.

 • Sportis Business Club zainaugurował działalność

  W ubiegłym tygodniu działalność oficjalnie zainaugurował w Osielsku Sportis Business Club. Celem Business Clubu jest wsparcie finansowe dla rozwoju klubu piłkarskiego Sportis, który występuje na boisku w Łochowie. Drużyna seniorów awansowała w poprzednim (zakończonym szybciej z powodu COVID-19) sezonie do IV ligi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Rolnicy poszkodowani przez COVID-19 dostaną nadzwyczajne wsparcie

  Na najbliższym posiedzeniu Senat ma się zająć projektem ustawy o nadzwyczajnym wsparciu dla rolników, którzy ucierpieli w wyniku pandemii koronawirusa. – Jeżeli Senat ją przyjmie, to prezydent podpisze niezwłocznie i może w ciągu miesiąca zostaną przeprowadzone wypłaty. Spodziewam się, że w ciągu najbliższych kilku tygodni te dodatkowe pieniądze trafią do gospodarstw – zapowiada minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski. Na pomoc ze środków unijnych, która opiewa na kwotę ponad 270 mln euro, będą mogli liczyć m.in. producenci wołowiny, baraniny, mięsa wieprzowego i drobiowego oraz jaj, mleka i roślin ozdobnych.

 • Mocny przyrost zachorowań na COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 843 nowych przypadkach COVID-19 w Polsce, z czego 24 przypadkach w województwie kujawsko-pomorskim. Tak dużego dziennego przyrostu nie mieliśmy w naszym województwie od dawna – właściwie od fazy rozwoju epidemii w marcu.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu