Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW drugie święto zebrał się ,,Wiec Polski”

W drugie święto zebrał się ,,Wiec Polski”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 26 grudzień 2018 10:25

Sto lat temu, na wieść o tym, że delegat Polskiego Komitetu Narodowego Ignacy Jan Paderewski zmierza do Poznania, 26 grudnia w Bydgoszczy odbył się ,,Wiec Polski”. Zapewne mało kto się spodziewał, że dobę później wybuchnie Powstanie Wielkopolskie.

 

Wiec odbywał się w sali Szuprytowskiego, jak czytamy w Dzienniku Bydgoskim przebiegał on w uroczystej atmosferze. Spotkanie prowadził prezes Rady Ludowej dr Jan Biziel. W trakcie spotkania redaktor Jan Teska, który brał udział w Polskim Sejmie Dzielnicowym w Poznaniu (3-5 grudnia) zreferował zebranym jego przebieg (więcej o tym wydarzeniu piszemy - 100 lat temu w Poznaniu zademonstrowano światu ważne przesłanie ).

 

Posiedzenie było w dużej mierze poświęcone działalności księdza Beckera (parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa), który krytykowany był za antypolską postawę i reprezentowanie interesów niemieckich.

Na zakończenie wiecu zebrani przyjęli zaproponowaną przez redaktora Jana Teskę rezolucję kierowaną do Ignacego Jana Paderewskiego – Zebrani oświadczają, że pragną przyłączenia do Polski i protestują przeciw rozmaitym ,,Heimatschutzom”. Potem rzucono jeszcze okrzyki na cześć mówców, Polski, Wilsona, Paderewskiego, Hallera i całej inteligencji polskiej, która pracuje narodowo i ręka w rękę z ludem idzie – opisuje Dziennik Bydgoski.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Dziesięć lat temu ostatni raz na Zawiszy grała pierwsza reprezentacja

    18 listopada 2009 roku reprezentacja Polski podejmowała na stadionie bydgoskiego Zawiszy reprezentację Kanady. Przez kolejną dekadę nie było nam dane oglądać pierwszej piłkarskiej reprezentacji podczas meczu w Bydgoszczy. Tamto spotkanie mogło zostać zapamiętane przez oprawę, jaką przygotowali miejscowi kibice Zawiszy pt. ,,Z orłem w koronie po jednej stronie”.

    Etykiety: piłka nożna
  • Nasz bohater!

    We wtorkowy wieczór w meczu eliminacji do Euro 2020 na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski pokonała Słowenię 3:2, pieczętując zwycięstwo grupie G, co skutkuje awansem do turnieju. Decydującego gola zdobył Jacek Góralski, chłopak z Bydgoszczy.

    Etykiety: Jacek Góralski

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu

Śledź nas