Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW drugie święto zebrał się ,,Wiec Polski”

W drugie święto zebrał się ,,Wiec Polski”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 26 grudzień 2018 10:25

Sto lat temu, na wieść o tym, że delegat Polskiego Komitetu Narodowego Ignacy Jan Paderewski zmierza do Poznania, 26 grudnia w Bydgoszczy odbył się ,,Wiec Polski”. Zapewne mało kto się spodziewał, że dobę później wybuchnie Powstanie Wielkopolskie.

 

Wiec odbywał się w sali Szuprytowskiego, jak czytamy w Dzienniku Bydgoskim przebiegał on w uroczystej atmosferze. Spotkanie prowadził prezes Rady Ludowej dr Jan Biziel. W trakcie spotkania redaktor Jan Teska, który brał udział w Polskim Sejmie Dzielnicowym w Poznaniu (3-5 grudnia) zreferował zebranym jego przebieg (więcej o tym wydarzeniu piszemy - 100 lat temu w Poznaniu zademonstrowano światu ważne przesłanie ).

 

Posiedzenie było w dużej mierze poświęcone działalności księdza Beckera (parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa), który krytykowany był za antypolską postawę i reprezentowanie interesów niemieckich.

Na zakończenie wiecu zebrani przyjęli zaproponowaną przez redaktora Jana Teskę rezolucję kierowaną do Ignacego Jana Paderewskiego – Zebrani oświadczają, że pragną przyłączenia do Polski i protestują przeciw rozmaitym ,,Heimatschutzom”. Potem rzucono jeszcze okrzyki na cześć mówców, Polski, Wilsona, Paderewskiego, Hallera i całej inteligencji polskiej, która pracuje narodowo i ręka w rękę z ludem idzie – opisuje Dziennik Bydgoski.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

  • Kluczowe pytanie dla wielu kwestii – jaki będzie nowy budżet Unii Europejskiej?

    Powoli końca dobiega perspektywa finansowa Unii Europejskiej 2014-2020, której rozliczenie zapewne potrwa jeszcze rok, może dwa dłużej, to kluczowe staje się pytanie jak będzie wyglądać perspektywa 2021-2027? Wiele inwestycji planowanych jest w oparciu o środki unijne, począwszy od szczebla rządowego po samorządowych.

    Etykiety: Unia Europejska
  • Spółka marszałkowska jeszcze nie inwestuje, ale prezes dobrze zarabia

    W marcu 2018 roku Sejmik Województwa wyraził zgodę na powołanie spółki Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Regionalne. Celem spółki jest prowadzenie dużych inwestycji z ramienia Samorządu Województwa, na razie spółka jeszcze żadnego dużego projektu inwestycyjnego nie prowadzi, natomiast Zarząd Województwa ,reprezentując jedynego wspólnika spółki (Samorząd Województwa) zdecydował o wysokiej pensji dla prezesa.

Wiadomości z regionu

Śledź nas