Jesteś tutaj: HomeInowrocławArtykuły filtrowane wg daty: czwartek, 18 kwiecień 2024

Z okazji 678 urodzin Bydgoszczy przygotowaliśmy klip, który nawiązuje do nadania przez króla Kazimierza III Wielkiego praw miejskich Bydgoszczy podczas pobytu 19 kwietnia 1346 roku w Brześciu Kujawskim. Nam pozostaje jedynie domyślać się, czy władca ten przewidywał wówczas, że to miasto odniesie taki sukces? Zapraszamy do obejrzenia okolicznościowe klipu.

Opublikowano w Bydgoszcz
czwartek, 18 kwiecień 2024 21:45

Żółte czy różowe kwiaty? Które wybrać?

Wybór między żółtymi a różowymi kwiatami może być nie lada wyzwaniem dla każdego miłośnika ogrodnictwa. Obie grupy kwiatów oferują różnorodność odcieni, kształtów oraz aromatów, które mogą całkowicie odmienić charakter każdego ogrodu czy balkonu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej obu tym kolorom w świecie roślin, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru.

Opublikowano w Polecane

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki przebywając w Brześciu Kujawskim nadał Bydgoszczy prawa miejskie – z tego powodu w piątek świętować będziemy 678 urodziny Bydgoszczy. Co roku z tej okazji odbywa się uroczysta sesja Rady Miasta – w tym roku zorganizowana już dzień wcześniej w nowym miejscu – bo w Teatrze Kameralnym.

Opublikowano w Bydgoszcz

Nowy rząd chce od czerwca reaktywować program refundacji procedury invitro. Obecne władze Inowrocławia chcą, aby również budżet miasta refundował mieszkańcom tę procedurę, podobnie jak to robią inne samorządy np. Bydgoszcz. Inowrocław należy do miast, które najbardziej odczuwają proces wyludniania się.

Opublikowano w Inowrocław

Powoli się zbliżamy do pierwszej rocznicy rozpoczęcia budowy czwartego kręgu Opery Nova, ostatnie miesiące to było przygotowywanie fundamentów oraz konstrukcji podziemnego parkingu. W ostatnich tygodniach widać jak konstrukcja coraz dynamiczniej zaczyna wyrastać w górę. Zapraszamy do zobaczenia naszego materiału z kwietnia.

Opublikowano w Bydgoszcz

W 2023 roku policja zatrzymała ponad 95 tys. pijanych kierowców – to ogromna liczba, przy czym optymizmu dodaje to, że z roku na rok jest ona coraz mniejsza. Rankomat.pl opracował raport z którego wynika, że województwo kujawsko-pomorskie jest liderem jeżeli chodzi o to niechlubne zjawisko, przed województwem dolnośląskim.

Opublikowano w Regionalne

Statystycznie tylko jedna na 10 tys. cząsteczek testowanych w laboratoriach firm farmaceutycznych pomyślnie przechodzi wszystkie fazy badań. Jednak zanim stanie się lekiem rynkowym, upływa średnio 12–13 lat. Cały ten proces jest nie tylko czasochłonny, ale i bardzo kosztowny – według EFPIA przeciętne koszty opracowania nowego leku sięgają obecnie prawie 2 mld euro. Wykorzystanie sztucznej inteligencji pozwala jednak obniżyć te koszty i skrócić cały proces. – Dzięki AI preselekcja samych cząsteczek, które wchodzą do badań klinicznych, jest o wiele szybsza, co zaoszczędza nam czas. W efekcie pacjenci krócej czekają na nowe rozwiązania terapeutyczne – mówi Łukasz Hak z firmy Johnson & Johnson Innovative Medicine, która wykorzystuje AI w celu usprawnienia badań klinicznych i opracowywania nowych, przełomowych terapii m.in. w chorobach rzadkich.

Opublikowano w Magazyn
czwartek, 18 kwiecień 2024 06:31

Radio PiK odzyskuje słuchaczy i wraca na podium

W okresie jesienno-zimowym Polskie Radio Pomorza i Kujaw było trzecią najpopularniejszą stacją słuchaną w Bydgoszczy. Pozycję niekwestionowanego lidera utrzymuje RMF FM z 27,4% respondentów w Bydgoszczy przed Radiem ZET z 13,3% respondentów. Po gorszych kilku latach Radio PiK wróciło na podium.

Opublikowano w Bydgoszcz

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

« Maj 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
 • Unia Europejska politycznie nie taka straszna. Spot profrekwencyjny

  9 czerwca odbędą się wybory europejskie, w których wybierzemy nowe władze Unii Europejskiej. W Polsce o zaletach obecności w UE mówi się głównie za sprawą funduszy na inwestycje, ale czy politycznie Unia też ma zalety? Wraz z Komitetem Obrony Demokracji przygotowaliśmy spot profrekwecyjny, który dotyka elementu politycznego funkcjonowania UE.

 • W rządzie trwają prace nad reformą finansowania samorządów i oddaniem im większej autonomi

  Ministerstwo Finansów przedstawiło założenia reformy finansowania jednostek samorządu terytorialnego. Resort przekonuje, że po jej wprowadzeniu dochody samorządów będą wyższe i niezależne od decyzji podatkowych podejmowanych na szczeblu centralnym. Dochody JST mają być określane poprzez wskazanie procentowego udziału danej jednostki w dochodach podatkowych na jej terenie, nie tylko w przypadku PIT-u i CIT-u, ale też podatku zryczałtowanego. Ministerstwa do końca maja mają też dokonać przeglądu zadań zlecanych samorządom, co będzie służyć ich wystandaryzowaniu.

Wiadomości z regionu