Jesteś tutaj: HomeKoronowo i Pruszcz610 lat temu pod Koronowem Krzyżacy dostali łupnia

610 lat temu pod Koronowem Krzyżacy dostali łupnia

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Dobrcz i Koronowo sobota, 10 październik 2020 16:13

10 października 1410 roku rozegrała się bitwa pod Koronowem – dokładnie we wsi Wilcze. Bitwa ta miała miejsce kilka tygodni po osławionym Grunwaldzkie, ale to starcie pod Koronowem przesądziło ostatecznie o losach wojny - jeżeli się weźmie pod uwagę niebezpieczeństwo, zapał i wytrwałość w walce, zwycięstwo walczących tutaj należy stawiać wyżej od grunwaldzkiego. […] wielkość i rozgłos tego zwycięstwa można najlepiej ocenić po tym, że po wspomnianej bitwie Krzyżacy i ich dowódcy przez wiele lat nie odważyli się nigdy podjąć słusznej walki z Polakami lub wszcząć wojny, poprzestając jedynie na drobnych utarczkach – pisał w kronikach Jan Długosz.

W tym roku inscenizacja bitwy pod Koronowem nie odbyła się z powodu pandemii COVID-19, ale o tym wydarzeniu pamiętamy, stworzyliśmy okolicznościowy klip, który dedykujemy zmarłemu w ubiegłym roku malarzowi Romanowi Puchowskiemu – autorowi dwóch obrazów poświęconych bitwie pod Koronowem, który starał się promować to wydarzenie historyczne.

 

 

Bieżący rok jest szczególny także z tego powodu, że w styczniu w Koronowie świętowano 100 rocznicę powrotu miasta do Polski. Tak jak w 1410 roku koronowianie dali odpór żywiołowi germańskiemu, tak też XIX i XX wieku dbali o to, aby duch polski na tych ziemiach nigdy nie zginał, sprzeciwiając się germanizacyjnym żywiołom. Styczeń 1920 roku był natomiast upragnionym powrotem do Polski.

 

Warte obejrzenia

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • ,,Kolejne pokolenie AK walczy z kolejnym pokoleniem UB” Czy jest to podział na kolejne pokolenia?

    Dzisiaj obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w którym upamiętniamy podziemie antykomunistyczne, osoby nie zgadzające się na podporządkowanie Polski Moskwie, za co zapłaciły tragiczną karę. Jest to jednak święto opowiadające o wojnie domowej, o trudnej dla Polaków historii, wcale nie tak odległej, z którą musimy się rozprawić. Nie raz pojawia się slogan, że spory jakie przy okazji 1 marca się pojawiają to walka kolejnego ,,pokolenia AK z UB”, mamy zatem do czynienia z wciąż otwartą raną.

  • Zieloni chcą rozbiórki tamy we Włocławku

    Od wielu lat samorząd wojewódzki oraz rząd zapowiadają proces kaskadyzacji Wisły, w celu jej uregulowania, zapewniającego możliwość prowadzenia żeglugi towarowej. Z sił parlamentarnych najbardziej krytykuje ten kierunek działań partia Zieloni, współtworząca Koalicję Obywatelską – dzisiaj Zieloni zaprezentowali postulat idący jeszcze dalej – rozbiórki zapory wodnej we Włocławku.

Wiadomości z regionu