Jesteś tutaj: HomeKoronowo i PruszczKoronawirus osłabił krzyżacką armię i na Kujawy nie ruszy

Koronawirus osłabił krzyżacką armię i na Kujawy nie ruszy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Dobrcz i Koronowo czwartek, 11 czerwiec 2020 19:30

Gdy przed wiekiem Europa borykała się z epidemią grypy hiszpanki, szczególnie obawiano się, czy nie nie osłabi to polskiej armii będącej w stanie wojny z bolszewikami. Siły krzyżackie na tyle osłabił koronawirus, że w tym roku na Kujawy nie uderzą.

 

Teraz bardziej na poważnie – co roku odbywały w lipcu się rekonstrukcje Bitwy pod Koronowem (bitwa faktycznie odbyła się w październiku), w tym roku to wydarzenie się nie odbędzie z uwagi na epidemię COVID-19. Podobną decyzję podjęli organizatorzy corocznej inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem, będącą jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek turystyki historycznej w Polsce.

 

Przygotowanie rekonstrukcji bitwy wraz z towarzyszącym jarmarkiem to miesiące przygotowań, ostateczne decyzje musiały zapaść w marcu, gdy perspektywa epidemiczna nie była zbyt optymistyczna.

 

W październiu 1410 roku krzyżacy chcieli odmienić los wojny po przegranej batalii pod Grunwaldem, szykując się do uderzenia na Kujawy, przede wszystkim na siedzibę Władysława Jagiełły Inowrocław. Na bardzo silny opór trafili pod Koronowem, gdzie po przegranej bitwie ich zamiary legły w gruzach.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

  • Minister rolnictwa o PiS: ze zwierzęcia robi boga i dehumanizuje człowieka

    Ostatnie komunikaty wskazują, że kryzys w obozie Zjednoczonej Prawicy jest już bliski zażegnania, nowy front otwiera natomiast swoimi wypowiedziami minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski – jeden z dwóch ministrów konstytucyjnych reprezentujących województwo kujawsko-pomorskie, którego los w resorcie wydaje się przesądzony.

  • 84 zakażenia koronawirusem w DPS-ie w Wilkowiczkach

    84 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdziły testy w Domu Pomocy Społecznej w Wilkowiczkach – poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól. Zakażonych jest 76 pensjonariuszy – mężczyzn niepełnosprawnych intelektualnie.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu