Jesteś tutaj: HomeRegionSejm chce regulacji w sprawie dożywotniej renty. Bańkowska: Czemu tak późno?

Sejm chce regulacji w sprawie dożywotniej renty. Bańkowska: Czemu tak późno?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 09 czerwiec 2014 20:31

W piątek odbyło się I czytanie rządowego projektu ustawy o tzw. odwróconej hipotece, czyli coraz powszechnych w naszym kraju oferowanych usługach podwyższenia renty bądź emerytury w zamian za własność do mieszkania po śmierci świadczeniobiorcy. O te zapisy od ponad dwóch lat zabiega posłanka SLD Anna Bańkowska, gdyż w jej opinii prawo nie chroni obywateli przed bankami.

 

Temat wielokrotnie poruszaliśmy na naszych łamach za sprawą konferencji prasowych organizowanych w Bydgoszczy przez posłankę Annę Bańkowską, która jest także współautorką projektu ustawy w tej sprawie przygotowanego przez SLD. Do tej pory ta inicjatywa uchwałodawcza nie trafiła jednak pod obrady, dopiero w ubiegły piątek odbyło się I czytanie rządowego projektu o podobnych założeniach. Posłowie zdecydowali o skierowaniu go do dalszych prac w komisjach sejmowych, aby wypracować najlepsze rozwiązanie prawne.

 

- Ten projekt adresuje wszelkie zagrożenia, które mogłyby dotknąć w szczególności osoby starsze – mówił o rządowym projekcie podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Wojciech Kowalczyk - Narzuca on bankom pełne informowanie osób starszych o konsekwencjach podpisania umowy .

 

- Witalibyśmy ten projekt z zadowoleniem, gdyby nie fakt, że jest on spóźniony. Od początku 2012 roku zarówno ja oraz moi koledzy klubowi interweniowaliśmy w rządzie i pytaliśmy kiedy powstaną zapisy regulujące odwrócony kredyt hipoteczny – krytykowała rząd za zwlekanie w tej sprawie posłanka Anna Bańkowska, przypominając przy tym, że projekt autorstwa posłów SLD od dobrych 14 miesięcy leży w lasce marszałkowskiej - Rząd ma manierę , że nie pozwala posłom opozycji wykazać się w zakresie inicjatyw uchwałodawczych i zawsze tak jest, że nasze projekty czekają do czasu, aż zrodzi się projekt rządowy i stłamsi inicjatywę poselską.

 

W opinii posłanki rządowy projekt jest w dużej mierze tożsamy w zapisach z projektem rządowym. Zakłada m.in. pozostawienie nieruchomości we władaniu świadczeniobiorcy aż do śmierci oraz umożliwia spadkobiercą możliwość spłacenia części kredytu.

 

Zdaniem posłanki nie reguluje on jednak w całości kwestii tzw. rent dożywotnich. Stąd też SLD będzie chciało w ramach prac w komisjach nanieść swoje poprawki.

Komentarze

Warte obejrzenia

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)