Jesteś tutaj: HomeRegionPort pod Bydgoszczą, ale właściwie nie dla Bydgoszczy

Port pod Bydgoszczą, ale właściwie nie dla Bydgoszczy

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne środa, 26 czerwiec 2019 01:48
Port pod Bydgoszczą, ale właściwie nie dla Bydgoszczy Wizualizacja ze studium EMMA

W kwietniu opublikowaliśmy warianty lokalizacyjne dla portu rzecznego pomiędzy Bydgoszczą i Solcem Kujawskim, które zostały wytypowane w studium sfinansowanym z projektu EMMA, którego partnerami było Województwo Kujawsko-Pomorskie i Miasto Bydgoszcz. Od początku krytycznie odnosiliśmy się do tego opracowania z uwagi na brak pomysłu na skomunikowanie portu z linią kolejową nr 201, która jest częścią sieci TEN-T.

 

Zapisy dotyczące kolei zakładają, że tory wychodzić mają z portu w kierunku wschodnim do stacji Solec Kujawskim. Gdyby chcieć dalej skierować pociągi do Bydgoszczy, to trzeba byłoby przeprowadzić manewr zawracania i pojawia się pytanie co dalej, bo żeby pociąg pojechał na południe, to musiałby ponownie zawrócić przy stacji Bydgoszcz Wschód. Jako alternatywę wskazuje się możliwość skomunikowania portu z linią nr 201, ale jest to tylko suchy zapis, bez żadnej koncepcji.

 

Okazuje się, że od samego początku błędne były założenia kolejowe. Jak się udało mi ustalić w ogóle nie planowano jej pod linię nr 201, ale zakładano, że pociągi pojadą na wschód linią nr 18 przez Toruń do Kutna. W praktyce pomimo tego, że port znajdował by się na granicy Miasta Bydgoszczy, to pociągi omijałyby Bydgoszcz. W takim wypadku mogłaby wzrosnąć rola Torunia, który mógłby się stać również węzłem kolejowym. Port w Gdańsku można by skomunikować kolejowo z Toruniem przez Grudziądz i Malbork.

 

 

Patrząc na chociażby opracowany na zlecenie rządu masterplan dla kolei, gdy jako główny szlak towarowy wskazuje się linie nr 201 oraz na fakt, że tylko linie nr 131 i 201 są w sieci TEN-T, te plany mogą wyglądać na bardzo ambitne. To jednak jak spojrzymy na studium opracowane w ramach EMMA, można odnieść wrażenie, że ktoś takie założenia przyjął.

 

Kilka lat temu Zarząd Województwa dość krytycznie ocenił Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju noweg rządu, w której kwestionował zbyt niską rangę linii kolejowej nr 207, co może sugerować, iż z punktu widzenia Urzędu Marszałkowskiego ta linia odgrywa ważną rolę.

Komentarze

Warte obejrzenia

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

Śledź nas