Jesteś tutaj: HomePolecaneCzy warto składać pozew zbiorowy?

Czy warto składać pozew zbiorowy?

Napisane przez  Administrator Opublikowano w Polecane poniedziałek, 27 lipiec 2015 13:51

Przed sądem można dochodzić swoich racji w pojedynkę lub zjednoczyć siły i zaskarżyć daną instytucję zbiorowo. Jakie są plusy i minusy tego sposobu działania oraz jakie wymogi muszą zostać spełnione, aby pozew zbiorowy mógł być złożony?

Postępowanie grupowe w Polsce w obliczu problemu wysokich opłat likwidacyjnych nakładanych na konsumenta przez towarzystwa ubezpieczeniowe stało się coraz bardziej popularną formą walki o sprawiedliwość. Również spore grupy osób, które zaciągnęły kredyt we frankach zdecydowały się wspólnie stawić do sądu. W wielu przypadkach pozew taki został jednak odrzucony, ponieważ kredytobiorcy mieli w różny sposób sformułowane umowy lub brali kredyt z przeznaczeniem na cel gospodarczy.

 

Jakie są kluczowe warunki składania pozwu grupowego?

Aby sąd mógł dokonać rozpoznania sprawy sytuacja każdego z pozywających musi być jednorodna. Należy pamiętać, że pozew musi złożyć grupa licząca minimalnie 10 osób. Istnieje jednak duże ryzyko, że wskutek ugody z ubezpieczycielem kilku oskarżycieli odstąpi od pozwu, wówczas liczba ta może spaść poniżej wymaganej. W takiej sytuacji sąd odrzuci pozew (źródło: http://www.polisolokaty.com/). Grupowe oskarżenie nie dotyczy ochrony dóbr osobistych - ma rację bytu tylko w sprawach dotyczących ochrony konsumenta, który poniósł stratę z tytułu niebezpiecznego produktu lub niedozwolonych czynów. Ponadto należy wyznaczyć reprezentanta (może być nim również miejski lub powiatowy rzecznik konsumentów), który wytacza powództwo. Wszyscy pozywający zobowiązani są także ujednolicić swoje roszczenia. Ich wysokość musi być taka sama przynajmniej w dwusosobowych podgrupach.

 

Jakie są koszty?

Składając pozew grupowy trzeba wziąć pod uwagę opłatę sądową, która wynosi do 2% wysokości roszczeń. Jest ona niższa niż w przypadku indywidualnego pozwu; tutaj wynosi ona do 5%. Ponadto należy być przygotowanym na zapłatę pełnomocnikowi (20% wartości roszczeń) oraz wpłacenie kaucji zabezpieczającej opłatę postępowania pozwanego, która może wynieść nawet do 20% wartości roszczeń. 

 

Pro i kontra

Do głównych zalet zbiorowego pozwu zaliczyć można bez wątpienia niższe koszty. Podzielić je można między wszystkich pozywających. Wady związane z tą formą dochodzenia swoich racji przed sądem to przede wszystkim problem z odnalezieniem wymaganej ilości osób, które posiadają podobne roszczenia do tej samej organizacji czy instytucji. W takich okolicznościach warto rozważyć samodzielne wniesienie pozwu.

Komentarze

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy