Jesteś tutaj: HomeNakielskiTrwają pracę przywracające drożność Noteci po samą Pakość

Trwają pracę przywracające drożność Noteci po samą Pakość

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki środa, 16 wrzesień 2020 17:26
Trwają pracę przywracające drożność Noteci po samą Pakość OpenStreetMaps

Rzeka Noteć jest ważną częścią drogi wodnej E-70 łączącej Rotterdam z Kłajpedą, jej przebieg wykracza jednak poza ten historyczny szlak komunikacyjny, biegnąc na południe w kierunku Kujaw. Obecnie przygotowywana jest inwestycja poprawiająca drożność morfologiczną na Noteci od Pakości do Krostkowa, prace fizyczne wykonane mają być w przyszłym roku.

 

Krostkowo to odcinek Noteci położony nieopodal Wyrzysk. Prace związane z przywracaniem drożności morfologicznej obejmą budowę 6 przepławek seminaturalnych, w celu ułatwienia możliwości naturalnej migracji ryb. Takie przepławki mają powstać w: Pakości, Łabiszynie, Dębniku, Starej Noteci Rynarzewskiej, Nakle Zachód i Gromadnie.

 

Na 2021 rok zaplanowano także odbudowę jazu w Antoniewie nieopodal Łabiszyna. Główne prace na odcinku objętych drogą wodną E-70, planowane w nowej perspektywie finansowej UE, według Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej mogą być realizowane po 2023 roku, ,w celu zapewnienia drodze wodnej według obecnego przebiegu II klasy żeglowności.

 

W konwencji AGN Polska zobowiązała się zapewnić na E-70 przynajmniej IV klasę żeglowności, co jednak w obecnym układzie, z uwagi na kolistość brzegów oraz infrastrukturę mostową będzie niemożliwe. Stąd też planuje się wypracować nową koncepcje przebiegu drogi wodnej E-70, w ramach połączenia Odry z Wisłą.

 

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

  • W poniedziałek czeka nas debata o stanie psychiatrii

    Polska jest w czołówce Europy pod względem liczby samobójstw – zaznacza Najwyższa Izba Kontroli, w wystąpieniu, w którym dość negatywnie ocenia stan polskiej psychiatrii, w tym szczególnie dziecięcej i młodzieżowej. O sytuacji psychiatrii w naszym województwie będzie rozmawiał na poniedziałkowej sesji Sejmik Województwa. Będziemy chcieli tę debatę dla Państwa transmitować.

  • Emisja COVID-19 w kujawsko-pomorskim ponownie przyśpiesza

    Od kilku dni po kontrowersyjnych decyzjach Ministerstwa Zdrowia nie jesteśmy wstanie monitorować liczby aktywnych przypadków w województwie kujawsko-pomorskim. Jak wynika jednak z wyliczeń jakie udostępnił nam Adam Gapiński w czwartek współczynnik reprodukcji wirusa R przekroczył 1, przez co weszliśmy ponownie w fazę rozwoju epidemii.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu