Jesteś tutaj: HomeInowrocławKujawy szczególnie zagrożone suszą. Starosta inowrocławski apeluje o odpowiedzialne korzystanie z wody

Kujawy szczególnie zagrożone suszą. Starosta inowrocławski apeluje o odpowiedzialne korzystanie z wody

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław wtorek, 28 kwiecień 2020 18:11
Kujawy szczególnie zagrożone suszą. Starosta inowrocławski apeluje o odpowiedzialne korzystanie z wody Starostwo Powiatowe Inowrocław

W ubiegłym roku w wakacje pisaliśmy o problemie wysychania Noteci oraz niskim poziomie jeziora Gopło. Zanosi się, że czeka nas w tym roku susza stulecia, czyli sytuacja będzie jeszcze bardziej dramatyczna. Starosta inowrocławski Wiesława Pawłowska apeluje do Polaków o odpowiedzialne korzystanie z wody.

W środę ma się odbyć wideokonferencja starosty Wiesławy Pawłowskiej z przedstawicielami samorządów tworzących powiat inowrocławski.

 

- To jest już jednak problem, z którym nie poradzą sobie samorządy gminne i powiatowe. Potrzebne są działania na szczeblu krajowym oraz zaangażowanie środków unijnych. Równocześnie w imieniu Powiatu Inowrocławskiego deklaruję wsparcie tych prac. Sytuacja jest tak kryzysowa, że realizację planowanych zadań trzeba maksymalnie przyspieszyć. Już teraz jednak każdy z nas powinien zacząć odpowiedzialnie korzystać w wody – wyjaśnia starosta Wiesława Pawłowska.

 

Inowrocławskie starostwo od kilku miesięcy zabiega o wsparcie państwa na rzecz inwestycji melioracyjnych na Noteci, w tym budowę zbiorników retencyjnych, pogłębianie koryta czy tworzenie urządzenie spiętrzających wodę. Zyskali by na tym również rolnicy, w których susza uderza w sposób bezpośredni.

 

Szerszy raport o problemie suszy na Kujawach przedstawimy pod koniec tygodnia.

 

Starosta Pawłowska apeluje również do mieszkańców, aby odpowiedzialnie korzystali z wody. Poniżej kilka zaleceń starostwa.

 

Co m.in. możemy zrobić już teraz na poziomie indywidualnym?

- nie używajmy wody pitnej do podlewania trawników,

- zakręcajmy kran podczas mycia zębów czy golenia się,

- bierzmy prysznic zamiast kąpieli w pełnej wannie,

- zbierajmy deszczówkę w ogrodzie i wykorzystujmy ją do podlewania kwiatów,

- róbmy w ogrodzie kwietną łąkę zamiast trawnika,

- instalujmy oszczędne spłuczki w toalecie,

- wyeliminujmy cieknące urządzenia w domu,

- kupujmy pralki i zmywarki zużywające jak najmniej wody oraz uruchamiajmy je kiedy są pełne.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • Zieloni chcą rozbiórki tamy we Włocławku

    Od wielu lat samorząd wojewódzki oraz rząd zapowiadają proces kaskadyzacji Wisły, w celu jej uregulowania, zapewniającego możliwość prowadzenia żeglugi towarowej. Z sił parlamentarnych najbardziej krytykuje ten kierunek działań partia Zieloni, współtworząca Koalicję Obywatelską – dzisiaj Zieloni zaprezentowali postulat idący jeszcze dalej – rozbiórki zapory wodnej we Włocławku.

  • Od dzisiaj nowe zasady zasłaniania ust i nosa

    Od soboty obowiązuje m.in. w środkach komunikacji publicznej i w miejscach ogólnodostępnych nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki - wynika z rozporządzenia opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw.

     

Wiadomości z regionu