Jesteś tutaj: HomeKruszwicaPod Kruszwicą znaleziono masowy grób niemieckich żołnierzy. Mogli zostać rozstrzelani

Pod Kruszwicą znaleziono masowy grób niemieckich żołnierzy. Mogli zostać rozstrzelani

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Kruszwica poniedziałek, 08 sierpień 2016 18:59

Dość szokującego odkrycia dokonali w Janowicach (gmina Kruszwica) archeolodzy z Poznania. Najprawdopodobniej zostali oni rozstrzelani w wyniku egzekucji. Na razie odkryto sześć ciał.

Prace archeologiczne w Janowicach prowadzi Stowarzyszenie Pomost z Poznania. Opierając się o przekazy mieszkańców, próbują wydarzyć co wydarzyło się na tych ziemiach w 1945 roku.

 

- Na razie odkryliśmy zbiorową mogiłę żołnierzy w liczbie sześciu osób. Nie jest jednak powiedziane, że nie ma ich więcej. W pracach oparliśmy się głównie na relacjach świadków tamtych wydarzeń, którzy choć bezpośrednio nie egzekucji nie widzieli to jednak w pamięci przechowali to co się tam wydarzyło - podkreśla prezes Stowarzyszenia Pomost Tomasz Czabański.

 

Zabitych mogło być w 1945 roku w wyniku egzekucji kilkanaście osób, w tym również dzieci. Zbrodni dokonać mieli sowieccy żołnierze.

 

Komentarze

  • Miesiąc do wyborów

    Wybory parlamentarne odbędą się 13 października, czyli licząc od piątku pozostał niespełna miesiąc. Z uwagi na to, że intensywna kampania wyborcza jeszcze się nie rozpoczęła, będzie to dość krótka kampania. Wybory parlamentarne będą najważniejsze w tzw. czteropaku wyborczym, który rozpoczął się przed rokiem wyborami samorządowymi. Istnieje prawdopodobieństwo, że po tych wyborach na kilka lat ostudzi się atmosfera polityczna, bowiem za wyjątkiem wiosennych wyborów prezydenckich, przed nami przeszło 3 lata bez wyborów.

  • Rozlosowano numery list wyborczych

    W piątek Państwowa Komisja Wyborcza rozlosowała numery list wyborczych w wyborach do Sejmu RP. W takiej też kolejności 13 października otrzymamy listy z nazwiskami kandydatów. Z pierwszego miejsca wystartuje PSL wraz z Kukiz15.

Wiadomości z regionu

Śledź nas