Jesteś tutaj: HomeInowrocławPapież mianował nowego Prymasa Polski

Papież mianował nowego Prymasa Polski

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław sobota, 17 maj 2014 12:53

Urodzony w Inowrocławiu bp. Wojciech Polak decyzją Papieża Franciszka został wybrany nowym Prymasem Polski oraz metropolitą gnieźnieńskim. Biskup Polak ma 49 lat i jest najmłodszym prymasem w Europie.

 

Do tej pory bp. Wojciech Polak pełnił funkcję biskupa pomocniczego w archidiecezji gnieźnieńskiej. Święcenia kapłańskie przyjął on w maju 1989 roku. Do 1991 roku posługiwał jako wikariusz w bydgoskiej farze. Następnie udał się na studia do Rzymu, gdzie zgłębiał teologię moralną. Od 2003 roku decyzją papieża Jana Pawła II został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. Został tym samym w wieku 38 lat najmłodszym biskupem na świecie.

 

Jako swoją dewizę biskupią przyjął słowa św. Pawła – Wyznawać Jezusa jako Pana.

 

Na stanowisku Prymasa Polski zastąpił abp. Józefa Kowalczyka, który w sierpniu złożył rezygnację na ręce papieża, spowodowaną ukończeniem 75 roku życia.

 

W skład archidiecezji gnieźnieńskiej wchodzą także parafie należące do jego rodzinnego Inowrocławia.

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • Zieloni chcą rozbiórki tamy we Włocławku

    Od wielu lat samorząd wojewódzki oraz rząd zapowiadają proces kaskadyzacji Wisły, w celu jej uregulowania, zapewniającego możliwość prowadzenia żeglugi towarowej. Z sił parlamentarnych najbardziej krytykuje ten kierunek działań partia Zieloni, współtworząca Koalicję Obywatelską – dzisiaj Zieloni zaprezentowali postulat idący jeszcze dalej – rozbiórki zapory wodnej we Włocławku.

  • Od dzisiaj nowe zasady zasłaniania ust i nosa

    Od soboty obowiązuje m.in. w środkach komunikacji publicznej i w miejscach ogólnodostępnych nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki - wynika z rozporządzenia opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw.

     

Wiadomości z regionu