Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocław dalej walczy o nowelizacje ustawy śmieciowej

Inowrocław dalej walczy o nowelizacje ustawy śmieciowej

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Inowrocław czwartek, 13 marzec 2014 21:48

Mimo niekorzystnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego władze Inowrocławia zamierzają walczyć o znowelizowanie ustawy o gospodarce odpadami. Prezydent Ryszard Brejza ma poparcie w postaci dyrektywy Parlamentu Europejskiego, tylko znając polskie realia nikt nie będzie się śpieszył ze wdrożeniem jej w życie.

Sprawa tyczy się zapisów dotyczących konieczności wyłaniania firmy odbierającej odpady od mieszkańców na drodze mieszkańców. Inowrocław, który posiada swoją spółkę komunalną, która te zadania realizowała przez ostatnie lata i była z budżetu miasta doinwestowywana uważa, że przetargi są sprzeczne z interesem gminy. Podobne stanowisko zabrało wiele innych samorządów zrzeszonych w Związku Miast Polskich, które poparły starania Inowrocławia. Sprawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego, a ten w lutym ją oddalił.

 

W styczniu Parlament Europejski przyjął jednak dyrektywę, która umożliwia ominięcie przetargu w sytuacji, gdy jednostka publiczna chce go zlecić firmie sobie podległej, której jest całkowitym właścicielem. Polski parlament tę dyrektywę powinien uwzględnić w ciągu 2 lat.

 

Chcąc jak najszybszego rozwiązania tej sprawy prezydent Ryszard Brejza napisał już do marszałek Ewy Kopacz list, w którym oczekuje pilnego zajęcia się tą kwestią przez Sejm –Zwracam się do Pani Marszałek aby nadać priorytet działaniom legislacyjnym nowelizującym ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ze względu na konieczność usunięcia kolejnych problemów, jakie mają powstać na rynku gospodarki odpadami komunalnymi w momencie przejściowym dla wprowadzenia prawa Unii Europejskiej w Polsce.

 

Dużo zależy teraz od dobrej woli parlamentu. Wielokrotnie Sejm bronił jednak zapisów, z którymi walczy Inowrocław, stąd też można przewidywać, że nikt nie będzie się palił do nowelizacji tej ustawy i bardzo prawdopodobne jest, że posłowie zajmą się nią na ostatnią chwilę, albo jak pokazuje przykład innych dyrektyw, po prostu nie zmienią nic w tym dwuletnim terminie.

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • ,,Kolejne pokolenie AK walczy z kolejnym pokoleniem UB” Czy jest to podział na kolejne pokolenia?

    Dzisiaj obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w którym upamiętniamy podziemie antykomunistyczne, osoby nie zgadzające się na podporządkowanie Polski Moskwie, za co zapłaciły tragiczną karę. Jest to jednak święto opowiadające o wojnie domowej, o trudnej dla Polaków historii, wcale nie tak odległej, z którą musimy się rozprawić. Nie raz pojawia się slogan, że spory jakie przy okazji 1 marca się pojawiają to walka kolejnego ,,pokolenia AK z UB”, mamy zatem do czynienia z wciąż otwartą raną.

  • Zieloni chcą rozbiórki tamy we Włocławku

    Od wielu lat samorząd wojewódzki oraz rząd zapowiadają proces kaskadyzacji Wisły, w celu jej uregulowania, zapewniającego możliwość prowadzenia żeglugi towarowej. Z sił parlamentarnych najbardziej krytykuje ten kierunek działań partia Zieloni, współtworząca Koalicję Obywatelską – dzisiaj Zieloni zaprezentowali postulat idący jeszcze dalej – rozbiórki zapory wodnej we Włocławku.

Wiadomości z regionu