Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocław dalej walczy o nowelizacje ustawy śmieciowej

Inowrocław dalej walczy o nowelizacje ustawy śmieciowej

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Inowrocław czwartek, 13 marzec 2014 21:48

Mimo niekorzystnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego władze Inowrocławia zamierzają walczyć o znowelizowanie ustawy o gospodarce odpadami. Prezydent Ryszard Brejza ma poparcie w postaci dyrektywy Parlamentu Europejskiego, tylko znając polskie realia nikt nie będzie się śpieszył ze wdrożeniem jej w życie.

Sprawa tyczy się zapisów dotyczących konieczności wyłaniania firmy odbierającej odpady od mieszkańców na drodze mieszkańców. Inowrocław, który posiada swoją spółkę komunalną, która te zadania realizowała przez ostatnie lata i była z budżetu miasta doinwestowywana uważa, że przetargi są sprzeczne z interesem gminy. Podobne stanowisko zabrało wiele innych samorządów zrzeszonych w Związku Miast Polskich, które poparły starania Inowrocławia. Sprawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego, a ten w lutym ją oddalił.

 

W styczniu Parlament Europejski przyjął jednak dyrektywę, która umożliwia ominięcie przetargu w sytuacji, gdy jednostka publiczna chce go zlecić firmie sobie podległej, której jest całkowitym właścicielem. Polski parlament tę dyrektywę powinien uwzględnić w ciągu 2 lat.

 

Chcąc jak najszybszego rozwiązania tej sprawy prezydent Ryszard Brejza napisał już do marszałek Ewy Kopacz list, w którym oczekuje pilnego zajęcia się tą kwestią przez Sejm –Zwracam się do Pani Marszałek aby nadać priorytet działaniom legislacyjnym nowelizującym ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ze względu na konieczność usunięcia kolejnych problemów, jakie mają powstać na rynku gospodarki odpadami komunalnymi w momencie przejściowym dla wprowadzenia prawa Unii Europejskiej w Polsce.

 

Dużo zależy teraz od dobrej woli parlamentu. Wielokrotnie Sejm bronił jednak zapisów, z którymi walczy Inowrocław, stąd też można przewidywać, że nikt nie będzie się palił do nowelizacji tej ustawy i bardzo prawdopodobne jest, że posłowie zajmą się nią na ostatnią chwilę, albo jak pokazuje przykład innych dyrektyw, po prostu nie zmienią nic w tym dwuletnim terminie.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Finał okręgowego Pucharu Polski przyniósł emocję za cały sezon

  Unia Janikowo zdobywcą okręgowego Pucharu Polski – w nagrodę zespół z Kujaw w przyszłym tygodniu zmierzy się w rozgrywkach Pucharu Polski na szczeblu centralnym z I ligowym Zagłębiem Sosnowiec. W finale Unia pokonała we Włocławku Zawiszę Bydgoszcz.

 • Wychowanek Zawiszy trafił do Niemiec

  Adrian Małachowski przygodę z piłką nożną rozpoczynał w Zawiszy, jako młody adept piłkarski urodzony w Bydgoszczy. Później trafił do juniorów Legii Warszawa, tego lata został kupiony przez 3 ligowy 1. FC Magdeburg. Małachowski występuje głównie na pozycji defensywnego pomocnika.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna II kadencję

  W czwartek 6 sierpnia na sali plenarnej Sejmu odbyło się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, w czasie którego prezydent Andrzej Duda złożył ślubowanie, tym samym rozpoczynając swoją drugą kadencję w roli głowy państwa. Zgromadzenie przebiegało jednak w dość specyficznej atmosferze, nie tylko z powodu założonych masek z uwagi na sytuację epidemiczną.

 • Wesela bez dziadków

  W maseczkach i bez seniorów – tak według nowych zasad będą bawić się goście - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita". Wiceminister rozwoju Olga Semieniuk zapowiada, że nowe wytyczne pojawią się jeszcze w tym tygodniu, a w życie wejdą najpewniej niezwłocznie.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu