Jesteś tutaj: HomeInowrocławTrybunał Konstytucyjny orzeka przeciwko Inowrocławowi i Parlamentowi Europejskiemu

Trybunał Konstytucyjny orzeka przeciwko Inowrocławowi i Parlamentowi Europejskiemu

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Inowrocław poniedziałek, 10 marzec 2014 21:47

Pod koniec lutego Trybunał Konstytucyjny odrzucił wniosek Rady Miejskiej Inowrocławia poparty przez Związek Miast Polskich w sprawie niekonstytucyjności ustawy o gospodarce odpadami. Zdaniem prezydenta Inowrocławia TK zlekceważył uchwaloną niedawno dyrektywę Parlamentu Europejskiego.

Sprawa dotyczy obowiązującej od lipca nowej ustawy o gospodarce odpadami, na mocy której to gminy przejęły od mieszkańców obowiązek wywozu nieczystości, a następnie ich utylizacji. Celem tej ustawy było dostosowanie polskiego prawa do unijnego i walka z dzikimi wysypiskami. W praktyce w wielu gminach mieszkańcy za odbiór odpadów muszą płacić więcej.

 

Samorząd Inowrocławia uznał, że zapisy nakazujące wyłanianie odbiorcy odpadów na drodze przetargu, w sytuacji gdy gmina dysponuje spółką komunalna mogącą świadczyć te usługi jest niezgodna z konstytucją. Szybko poparcia dla tego wniosku inowrocławskiego samorządu udzielił Związek Miast Polskich.

 

26 lutego na posiedzeniu niejawnym Trybunał Konstytucyjny te wątpliwości samorządowców uchylił. W styczniu natomiast Parlament Europejski przyjął jednak dyrektywę, która pozwala na niestosowanie procedury przetargowej do zlecenia zadania komunalnego w sytuacji – gdy realizujący to zadanie podmiot jest bezpośrednio podległy pod miasto, które ma w nim co najmniej 80% oraz jego udziałowcami nie jest prywatny kapitał. Te przesłanki Inowrocław spełnia.

 

W opinii prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzy jego miasto wygrało mimo niekorzystnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, gdyż Polska będzie musiała w ciągu 2 lat dostosować swoje prawo do dyrektywy Parlamentu Europejskiego. W praktyce jednak nie ma pewności, czy polski parlament w terminie dostosuje prawo do unijnego.

 

Ponadto ta sytuacja może mieć znaczenie precedensowe, gdyż jasno może pokazać, czy ważniejsze jest prawo unijne od orzeczeń TK.

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • Zieloni chcą rozbiórki tamy we Włocławku

    Od wielu lat samorząd wojewódzki oraz rząd zapowiadają proces kaskadyzacji Wisły, w celu jej uregulowania, zapewniającego możliwość prowadzenia żeglugi towarowej. Z sił parlamentarnych najbardziej krytykuje ten kierunek działań partia Zieloni, współtworząca Koalicję Obywatelską – dzisiaj Zieloni zaprezentowali postulat idący jeszcze dalej – rozbiórki zapory wodnej we Włocławku.

  • Od dzisiaj nowe zasady zasłaniania ust i nosa

    Od soboty obowiązuje m.in. w środkach komunikacji publicznej i w miejscach ogólnodostępnych nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki - wynika z rozporządzenia opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw.

     

Wiadomości z regionu