Jesteś tutaj: HomeInowrocławTrybunał Konstytucyjny orzeka przeciwko Inowrocławowi i Parlamentowi Europejskiemu

Trybunał Konstytucyjny orzeka przeciwko Inowrocławowi i Parlamentowi Europejskiemu

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Inowrocław poniedziałek, 10 marzec 2014 21:47

Pod koniec lutego Trybunał Konstytucyjny odrzucił wniosek Rady Miejskiej Inowrocławia poparty przez Związek Miast Polskich w sprawie niekonstytucyjności ustawy o gospodarce odpadami. Zdaniem prezydenta Inowrocławia TK zlekceważył uchwaloną niedawno dyrektywę Parlamentu Europejskiego.

Sprawa dotyczy obowiązującej od lipca nowej ustawy o gospodarce odpadami, na mocy której to gminy przejęły od mieszkańców obowiązek wywozu nieczystości, a następnie ich utylizacji. Celem tej ustawy było dostosowanie polskiego prawa do unijnego i walka z dzikimi wysypiskami. W praktyce w wielu gminach mieszkańcy za odbiór odpadów muszą płacić więcej.

 

Samorząd Inowrocławia uznał, że zapisy nakazujące wyłanianie odbiorcy odpadów na drodze przetargu, w sytuacji gdy gmina dysponuje spółką komunalna mogącą świadczyć te usługi jest niezgodna z konstytucją. Szybko poparcia dla tego wniosku inowrocławskiego samorządu udzielił Związek Miast Polskich.

 

26 lutego na posiedzeniu niejawnym Trybunał Konstytucyjny te wątpliwości samorządowców uchylił. W styczniu natomiast Parlament Europejski przyjął jednak dyrektywę, która pozwala na niestosowanie procedury przetargowej do zlecenia zadania komunalnego w sytuacji – gdy realizujący to zadanie podmiot jest bezpośrednio podległy pod miasto, które ma w nim co najmniej 80% oraz jego udziałowcami nie jest prywatny kapitał. Te przesłanki Inowrocław spełnia.

 

W opinii prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzy jego miasto wygrało mimo niekorzystnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, gdyż Polska będzie musiała w ciągu 2 lat dostosować swoje prawo do dyrektywy Parlamentu Europejskiego. W praktyce jednak nie ma pewności, czy polski parlament w terminie dostosuje prawo do unijnego.

 

Ponadto ta sytuacja może mieć znaczenie precedensowe, gdyż jasno może pokazać, czy ważniejsze jest prawo unijne od orzeczeń TK.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Finał okręgowego Pucharu Polski przyniósł emocję za cały sezon

  Unia Janikowo zdobywcą okręgowego Pucharu Polski – w nagrodę zespół z Kujaw w przyszłym tygodniu zmierzy się w rozgrywkach Pucharu Polski na szczeblu centralnym z I ligowym Zagłębiem Sosnowiec. W finale Unia pokonała we Włocławku Zawiszę Bydgoszcz.

 • Wychowanek Zawiszy trafił do Niemiec

  Adrian Małachowski przygodę z piłką nożną rozpoczynał w Zawiszy, jako młody adept piłkarski urodzony w Bydgoszczy. Później trafił do juniorów Legii Warszawa, tego lata został kupiony przez 3 ligowy 1. FC Magdeburg. Małachowski występuje głównie na pozycji defensywnego pomocnika.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna II kadencję

  W czwartek 6 sierpnia na sali plenarnej Sejmu odbyło się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, w czasie którego prezydent Andrzej Duda złożył ślubowanie, tym samym rozpoczynając swoją drugą kadencję w roli głowy państwa. Zgromadzenie przebiegało jednak w dość specyficznej atmosferze, nie tylko z powodu założonych masek z uwagi na sytuację epidemiczną.

 • Wesela bez dziadków

  W maseczkach i bez seniorów – tak według nowych zasad będą bawić się goście - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita". Wiceminister rozwoju Olga Semieniuk zapowiada, że nowe wytyczne pojawią się jeszcze w tym tygodniu, a w życie wejdą najpewniej niezwłocznie.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu