Jesteś tutaj: HomeInowrocławW Inowrocławiu działało więzienie dla żołnierek AK

W Inowrocławiu działało więzienie dla żołnierek AK

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Inowrocław niedziela, 02 marzec 2014 19:45

W sobotę obchodziliśmy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, warto przy tej okazji przypomnieć, że w Inowrocławiu w latach 1952-1955 działało jedno z najcięższych więzień politycznych dla kobiet. Zmarła w nim młoda kobieta ze Lwowa Maria Kolska, którą uczcić we wtorek chce Inowrocławski Klub Dyskusyjny razem z kibicami Zawiszy.

Maria Kolska do więzienia trafiła za zbieranie informacji wywiadowczych dotyczących produkcji przemysłowej i sytuacji politycznej. Zmarła najprawdopodobniej z powodu anemii. Z racji fatalnych warunków bytowych panujących w więzieniu zmarło w nim wiele kobiet. Doszło także do kilku samobójstw.

 

Inna z ofiar tego więzienia siostra zakonna ze Zgromadzenia Szarytek w swoich wspomnieniach inowrocławski obóz porównała do Oświęcimia.  

 

We wtorek o godzinie 16:00 na cmentarzu parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny przy grobie Marii Kolskiej odprawione zostaną modlitwy. 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • AFP: Covid-19 zabił jak dotąd ponad 2 mln osób, zakaziło się ponad 94 mln

    Od początku pandemii koronawirusem na całym świecie wykryto ponad 94 450 660 zakażeń, Covid-19 zabił ponad 2 022 740 osób - podaje w niedzielę AFP, w oparciu o oficjalne statystyki poszczególnych krajów i dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

    Etykiety: covid19
  • Jurek Owsiak: 29. Finał WOŚP gotowy pod względem organizacyjnym i sanitarnym

    Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gotowa do 29. finału, nietypowego ze względu na pandemię i obowiązujące obostrzenia. Tegoroczna akcja charytatywna to już blisko 8 tys. puszek stacjonarnych, 12 tys. eSkarbonek, prawie 1,4 tys. sztabów oraz rzesza wolontariuszy. – Liczymy się z tym, że w czasie pandemii zebranych pieniędzy może być dużo mniej. Ale zbiórka już trwa i o dziwo jednego dnia potrafi przybyć na naszym koncie ponad milion złotych. W tych czasach to nieprawdopodobna suma – mówi Jurek Owsiak, pomysłodawca i prezes Fundacji WOŚP. Finał rozpocznie się w sobotę 30 stycznia wieczorem.

    Etykiety: WOŚP

Wiadomości z regionu