Jesteś tutaj: HomeInowrocławKilkadziesiąt milionów złotych na ZIT liczący niecałe 100 tys. mieszkańców

Kilkadziesiąt milionów złotych na ZIT liczący niecałe 100 tys. mieszkańców

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Inowrocław piątek, 28 luty 2014 17:42

Gdy trwa spór o kształt ZIT-u na poziomie metropolitarnym Bydgoszczy i Torunia, ten etap za sobą mają już gminy tworzące ZIT subregionaln Inowrocławia. To miasto okazało się tak silnym graczem, że bez problemu narzuciło swoją koncepcję. Pieniądze jakie może otrzymać Inowrocław przy tym nie są wcale takie małe.

Głównym założeniem Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych jest bliższa integracja zainteresowanych samorządów. Teoretycznie największe pieniądze mają trafić do ZIT-ów miast wojewódzkich, w kujawsko-pomorskim rząd narzuca koncepcję wspólnego obszaru bydgosko-toruńskiego, do którego nie załapał się z różnych powodów Inowrocław.

 

Miasto Inowrocław planuje powołać dość mały ZIT, który tworzyć będzie wyłącznie z gminą wiejską Inowrocław, czyli łącznie będzie to poniżej 100 tys. mieszkańców. Mimo to władze tego miasta liczą nawet na kilkadziesiąt milionów. Mówi się o kwotach w okolicach 50-60 mln złotych, stąd też nie będą to wcale niższe środki w przeliczeniu na mieszkańca, od ZIT-u na poziomie miast wojewódzkich.

 

Jedyne co może dziwić, iż będzie to ZIT zaledwie dwóch samorządów, gdy z racji powiązań funkcjonalnych do ZIT mogły by wejść takie gminy jak Kruszwica czy Pakość, na czym zyskał by cały powiat inowrocławski. Karty rozdawał tutaj jednak prezydent Inowrocławia, który najwyraźniej nie chce się podzielić pieniędzmi z sąsiadami.

 

Kształt takiego ZIT-u zaakceptował Urząd Marszałkowski w Toruniu. 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Sportis Social Footbal Club na czele ligi

  W meczu 3 kolejki IV ligi Sportis Social Club w podbygoskim Łochowie pokonał wysoko Chełminiankę Chełmno, dzięki czemu z kompletem punktów (9) samodzielnie przewodniczy tabeli. Na kolejnych miejscach z 7 punktami plasuje się dla kluby z Włocławka – Włocłavia i Lider – ten drugi klub 2:0 pokonał Chemika Bydgoszcz.

  Etykiety: piłka nożna
 • Dobry weekend dla bydgoskich klubów w IV lidze

  8 i 9 sierpnia rozegrana została 2 kolejna IV ligi kujawsko-pomorskiej. Liderami po dwóch meczach są z kompletem punktów Włocłavia Włocławek i Sportis Łochowo. Swoje mecze wygrali także Zawisza i Chemik.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • 15 sierpnia 1920 – to ważna data domykająca klamrę

  100. rocznica Bitwy Warszawskiej to na pewno szczególne obchody Święta Wojska Polskiego, nie tylko z powodu jubileuszowej rocznicy, ale też tego, że świętowanie zostało ograniczone przez pandemię COVID-19 – dzisiaj nie odbędzie się w Warszawie coroczna uroczysta defilada, także lokalne uroczystości przesunięto na inne dni. Z drugiej strony, może z powodu znacznie uboższej otoczki, mamy więcej czasu na przemyślenie sedna, a jest co poddać refleksji.

 • Jedna noc wstrząsnęła życiem wielu

  W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 przez część kraju przeszły nawałnice, które wyrządziły ogromne szkody, najbardziej poszkodowana okazała się gmina Sośno w powiecie sępoleńskim, ale żywioł szkody wyrządził w kilku powiatach naszego województwa. Zerwane dachy zakryte prowizorycznymi plandekami, czy nawet tygodnie bez dostępu do prądu. Tak wyglądała północno-zachodnia część naszego województwa przed trzema laty.

Wiadomości z regionu