Jesteś tutaj: HomeInowrocławOddać hołd ,,wyzwolicielom” z Armii Czerwonej czy też nie?

Oddać hołd ,,wyzwolicielom” z Armii Czerwonej czy też nie?

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Inowrocław poniedziałek, 20 styczeń 2014 16:17

W Inowrocławiu pojawił się spór, czy dzień wyzwolenia miasta przez Armię Czerwoną spod jarzma hitlerowskiej okupacji należy świętować czy jest to rzecz haniebna. Zdaniem jednego z polityków Prawa i Sprawiedliwości Armia Czerwona nie przyniosła wyzwolenia lecz kolejną okupację.

 

21 stycznia 1945 roku Inowrocław został wyzwolony przez zmierzające w kierunku Berlina wojska sowieckie. Dla miasta oznaczało to koniec ponad pięcioletniej okupacji hitlerowskiej, która kosztowała śmierć i cierpienia wielu inowrocławian. W pierwszej kolejności mordowane były lokalne elity i nauczyciele. Polska nie stała się jednak wolnym krajem, przez kolejne dziesięciolecia była bowiem uzależniona od Związku Radzieckiego.

 

- To, że żyjecie w wolnej Polsce nie zawdzięczacie Rosjanom! – dość ostro reaguje były radny PiS Jacek Tarczewski. Wzywa on działaczy SLD z Inowrocławia o nieświętowanie we wtorek rocznicy wyzwolenia.

 

- Pan Jacek Tarczewski rozdzierając szaty, zapewne w celu przypomnienia opinii publicznej o swoim istnieniu, dokonał czynu godnego pożałowania, istnego tańca na grobach poległych żołnierzy. Czy tego chce, czy nie, ponieśli oni śmierć daleko od swej ojczyzny, za miasto wolne także dla Jacka Tarczewskiego i przez to należy się  im nasz szacunek. Pomniejszając ich zasługi i miotając gromy za to, że przyszli do nas walczyć z Niemcami, członek PiS wykazuje się ogromną ignorancją faktów historycznych. Nie kto inny, ale alianci, ci sami, którzy we wrześniu 1939 roku oddali Polskę na pastwę Hitlera, zadecydowali potem o kształcie powojennej Europy i o tym, że nasze ziemie zostaną wyzwolone przez Armię Radziecką. Wątpię czy ci młodzi ludzie, którzy setki kilometrów od swoich domów przelewali krew walcząc z Niemcami, myśleli o tamtej określonej ideologii, ale na pewno wierzyli w wolność od nazizmu, który odbierał ludziom godność i człowieczeństwo – odpowiada na zarzuty polityka PiS młody działacz SLD Tomasz Mokos, który ubolewa, że o tej rocznicy zapominają władze miasta Inowrocławia.

 

Takich emocji data 21 stycznia nie budzi już w Bydgoszczy (to miasto zostało wyzwolone 24 stycznia), gdzie co roku nad mogiłami poległych żolnierzy radzieckich odbywają się ofijcalne uroczystości z udzaiłem władz miasta. W uroczystościach uczestniczą także politycy, którzy niekoniecznie utożsamiają się z lewicowymi poglądami. 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Sportis Social Footbal Club na czele ligi

  W meczu 3 kolejki IV ligi Sportis Social Club w podbygoskim Łochowie pokonał wysoko Chełminiankę Chełmno, dzięki czemu z kompletem punktów (9) samodzielnie przewodniczy tabeli. Na kolejnych miejscach z 7 punktami plasuje się dla kluby z Włocławka – Włocłavia i Lider – ten drugi klub 2:0 pokonał Chemika Bydgoszcz.

  Etykiety: piłka nożna
 • Dobry weekend dla bydgoskich klubów w IV lidze

  8 i 9 sierpnia rozegrana została 2 kolejna IV ligi kujawsko-pomorskiej. Liderami po dwóch meczach są z kompletem punktów Włocłavia Włocławek i Sportis Łochowo. Swoje mecze wygrali także Zawisza i Chemik.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • 15 sierpnia 1920 – to ważna data domykająca klamrę

  100. rocznica Bitwy Warszawskiej to na pewno szczególne obchody Święta Wojska Polskiego, nie tylko z powodu jubileuszowej rocznicy, ale też tego, że świętowanie zostało ograniczone przez pandemię COVID-19 – dzisiaj nie odbędzie się w Warszawie coroczna uroczysta defilada, także lokalne uroczystości przesunięto na inne dni. Z drugiej strony, może z powodu znacznie uboższej otoczki, mamy więcej czasu na przemyślenie sedna, a jest co poddać refleksji.

 • Jedna noc wstrząsnęła życiem wielu

  W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 przez część kraju przeszły nawałnice, które wyrządziły ogromne szkody, najbardziej poszkodowana okazała się gmina Sośno w powiecie sępoleńskim, ale żywioł szkody wyrządził w kilku powiatach naszego województwa. Zerwane dachy zakryte prowizorycznymi plandekami, czy nawet tygodnie bez dostępu do prądu. Tak wyglądała północno-zachodnia część naszego województwa przed trzema laty.

Wiadomości z regionu