Jesteś tutaj: HomeInowrocławKujawscy rolnicy protestują przeciwko zasadom sprzedaży ziemi

Kujawscy rolnicy protestują przeciwko zasadom sprzedaży ziemi

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Inowrocław poniedziałek, 20 styczeń 2014 15:57

W Pławinku leżącym pomiędzy Inowrocławiem a Włocławkiem od 14 stycznia trwa protest rolników, którym nie podoba się polityka prowadzona przez Agencję Nieruchomości Rolnych.

Przy drodze wojewódzkiej nr 252 kilka kilometrów od Inowrocławia stoją oflagowane ciągniki oraz przyczepa kempingowa, w której śpią protestujący rolnicy.

 

W ich opinii ceny ziemi w województwach wielkopolskim i kujawsko-pomorskim są najdroższymi w kraju. Średnio są wyższe o 40% od średniej krajowej, co praktyce sprawia, że są ponad dwukrotnie wyższe niż np. w wojewódzkie podkarpackim.

 

Taki stan rzeczy zdaniem rolników nie sprzyja rozwojowi obszarów wiejskich w naszym regionie. Ponadto problemem ma być także przejmowanie ziemi przeznaczonej na powiększanie rodzimych gospodarstw rolnych przez duże zagraniczne koncerny. Dzieje się to przy pośrednictwie tzw. podstawionych słupów.

 

Problem ten dostrzega Instytut Rozwoju Rolnictwa im. Władysława Grabskiego, którego przedstawiciel odwiedził w niedzielę protestujących - Uważamy, że przepisy regulujące obrót ziemią w Polsce powinny zostać zmodyfikowane tak żeby w lepszy sposób zabezpieczać interesy polskich rolników. Ziemia to nie jest towar jak każdy inny i państwo musi o tym pamiętać. Kupujący powinien np. mieć zakaz sprzedaży ziemi przez 15 lat, pod rygorem zapłacenia kary i obowiązek prowadzenia przez ten czas gospodarstwa rolnego – wyjaśnia Marcin Wroński.

 

Przekazał on protestującym portret Wincentego Witosa, którego 140 rocznica urodzin przypadnie jutro -Był wielkim zwolennikiem posiadania przez chłopów ziemi – wyjaśnia instytut. 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Finał okręgowego Pucharu Polski przyniósł emocję za cały sezon

  Unia Janikowo zdobywcą okręgowego Pucharu Polski – w nagrodę zespół z Kujaw w przyszłym tygodniu zmierzy się w rozgrywkach Pucharu Polski na szczeblu centralnym z I ligowym Zagłębiem Sosnowiec. W finale Unia pokonała we Włocławku Zawiszę Bydgoszcz.

 • Wychowanek Zawiszy trafił do Niemiec

  Adrian Małachowski przygodę z piłką nożną rozpoczynał w Zawiszy, jako młody adept piłkarski urodzony w Bydgoszczy. Później trafił do juniorów Legii Warszawa, tego lata został kupiony przez 3 ligowy 1. FC Magdeburg. Małachowski występuje głównie na pozycji defensywnego pomocnika.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna II kadencję

  W czwartek 6 sierpnia na sali plenarnej Sejmu odbyło się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, w czasie którego prezydent Andrzej Duda złożył ślubowanie, tym samym rozpoczynając swoją drugą kadencję w roli głowy państwa. Zgromadzenie przebiegało jednak w dość specyficznej atmosferze, nie tylko z powodu założonych masek z uwagi na sytuację epidemiczną.

 • Wesela bez dziadków

  W maseczkach i bez seniorów – tak według nowych zasad będą bawić się goście - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita". Wiceminister rozwoju Olga Semieniuk zapowiada, że nowe wytyczne pojawią się jeszcze w tym tygodniu, a w życie wejdą najpewniej niezwłocznie.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu