Jesteś tutaj: HomeInowrocławKujawscy rolnicy protestują przeciwko zasadom sprzedaży ziemi

Kujawscy rolnicy protestują przeciwko zasadom sprzedaży ziemi

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Inowrocław poniedziałek, 20 styczeń 2014 15:57

W Pławinku leżącym pomiędzy Inowrocławiem a Włocławkiem od 14 stycznia trwa protest rolników, którym nie podoba się polityka prowadzona przez Agencję Nieruchomości Rolnych.

Przy drodze wojewódzkiej nr 252 kilka kilometrów od Inowrocławia stoją oflagowane ciągniki oraz przyczepa kempingowa, w której śpią protestujący rolnicy.

 

W ich opinii ceny ziemi w województwach wielkopolskim i kujawsko-pomorskim są najdroższymi w kraju. Średnio są wyższe o 40% od średniej krajowej, co praktyce sprawia, że są ponad dwukrotnie wyższe niż np. w wojewódzkie podkarpackim.

 

Taki stan rzeczy zdaniem rolników nie sprzyja rozwojowi obszarów wiejskich w naszym regionie. Ponadto problemem ma być także przejmowanie ziemi przeznaczonej na powiększanie rodzimych gospodarstw rolnych przez duże zagraniczne koncerny. Dzieje się to przy pośrednictwie tzw. podstawionych słupów.

 

Problem ten dostrzega Instytut Rozwoju Rolnictwa im. Władysława Grabskiego, którego przedstawiciel odwiedził w niedzielę protestujących - Uważamy, że przepisy regulujące obrót ziemią w Polsce powinny zostać zmodyfikowane tak żeby w lepszy sposób zabezpieczać interesy polskich rolników. Ziemia to nie jest towar jak każdy inny i państwo musi o tym pamiętać. Kupujący powinien np. mieć zakaz sprzedaży ziemi przez 15 lat, pod rygorem zapłacenia kary i obowiązek prowadzenia przez ten czas gospodarstwa rolnego – wyjaśnia Marcin Wroński.

 

Przekazał on protestującym portret Wincentego Witosa, którego 140 rocznica urodzin przypadnie jutro -Był wielkim zwolennikiem posiadania przez chłopów ziemi – wyjaśnia instytut. 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • AFP: Covid-19 zabił jak dotąd ponad 2 mln osób, zakaziło się ponad 94 mln

    Od początku pandemii koronawirusem na całym świecie wykryto ponad 94 450 660 zakażeń, Covid-19 zabił ponad 2 022 740 osób - podaje w niedzielę AFP, w oparciu o oficjalne statystyki poszczególnych krajów i dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

    Etykiety: covid19
  • Jurek Owsiak: 29. Finał WOŚP gotowy pod względem organizacyjnym i sanitarnym

    Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gotowa do 29. finału, nietypowego ze względu na pandemię i obowiązujące obostrzenia. Tegoroczna akcja charytatywna to już blisko 8 tys. puszek stacjonarnych, 12 tys. eSkarbonek, prawie 1,4 tys. sztabów oraz rzesza wolontariuszy. – Liczymy się z tym, że w czasie pandemii zebranych pieniędzy może być dużo mniej. Ale zbiórka już trwa i o dziwo jednego dnia potrafi przybyć na naszym koncie ponad milion złotych. W tych czasach to nieprawdopodobna suma – mówi Jurek Owsiak, pomysłodawca i prezes Fundacji WOŚP. Finał rozpocznie się w sobotę 30 stycznia wieczorem.

    Etykiety: WOŚP

Wiadomości z regionu